За інформацією з відкритих джерел у Кабінеті Міністрів України зареєстровано проект постанови «Про заборону вивезення на митну територію України та використання в Україні окремих небезпечних пестицидів». Відповідний проект постанови передбачає заборонити з 1 червня 2019 року ввозити такі пестициди, як: атразин, ацетохлор, гліфосат, імідаклоприд, клотіанідин, тіаметоксам і всі їхні препаративні форми. Надалі заплановано включити їх до списку заборонених до використання в Україні і скасувати їхню державну реєстрацію1.
Проте, така чудова проєвропейська ініціатива зустріла спротив з боку аграріїв. Голова Всеукраїнської аграрної ради Андрій Дикун звернувся до Прем’єр-Міністра Володимира Гройсмана з проханням переглянути даний документ. За його словами, заборона використання перелічених пестицидів призведе до мільярдних збитків в агросекторі – падіння врожайності основних експортних культур та погіршення їхньої якості. Голова ВАР наголосив, що приймати дану постанову неможливо та попросив переглянути її проект2.
Питання використання пестицидів та їхньої небезпеки неодноразово піднімалося екологами та юристами ЕПЛ. Останні дослідження ЕПЛ виявили, що в Україні дозволено до використання кілька десятків пестицидів, які заборонені в ЄС. Одні із них – це якраз вищезазначені пестициди – атразин (2 препарати), ацетохлор (42), імідаклоприд (148), клотіанідин (27), тіаметоксам (33).
Атразин та ацетохлор зазначені у робочому документі Єврокомісії, що стосується ендокринних порушувачів3 – хімічних речовин, які порушують ендокринні процеси та можуть викликати безпліддя, гормонозалежні новоутворення, різні види раку. Зокрема, атразин пов’язують із виникненням раку яєчників.
Імідаклоприд, клотіанідит та тіаметоксам – це пестициди групи неонікотиноїдів, які є особливо небезпечними для бджіл. Всі масові загибелі бджіл, які стаються в Україні, пов’язані із неонікотиноїдами. Тому ці три пестициди з травня 2018 року заборонені в ЄС для використання у відкритому грунті4, але дозволені в теплицях, де вони не можуть нанести шкоду бджолам.
Бджоли масово гинуть через застосування неонікотиноїдів
Що ж до гліфосату, який планують заборонити у нас, то в ЄС він досі дозволений, його реєстрація діє до 15 грудня 2022 року5. Перед подовженням реєстрації гліфосату в грудні 2017 року в парламенті ЄС точилися гарячі дискусії щодо необхідності заборони цього небезпечного пестициду. Врешті його дозволили використовувати знову, оскільки не знайшли відповідних доказів про загрозу здоров’ю людини. Проте вже в 2018 році величезна корпорація Монсанто – світовий лідер у виробництві пестицидів – була зобов’язана виплатити 289 млн доларів чоловіку, який захворів на рак через їхній пестицид раундап (діюча речовина – гліфосат)6. Таке рішення ухвалив суд Сан-Франциско.
Dewayne Johnson, хворий на рак, під час слухання у суді Сан Франциско
Тим не менш, гліфосат досі дозволений і в ЄС, і в Україні. У нас ця діюча речовина входить до складу 136 препаратів згідно із Державним реєстром пестицидів та агрохімікатів7.
Ініціатива уряду України заборонити небезпечні пестициди є прогресивною ідеєю країни, яка дбає про своїх людей. На жаль, не можемо сказати таке ж про наших аграріїв, які, схоже, дбають тільки про власні прибутки. ЕПЛ звернулася до КабМіну з проханням не зупиняти роботу над проектом постанови та навела усі необхідні аргументи.
Вищезазначені пестициди не є єдиними, які заборонені в ЄС, але дозволені в Україні. У нас також дозволені такі діючі речовини, як ацифлуорфен (4 препарати), глюфосинат амонію (3), дифлуфензопір (1), ізоксадифен-етил (2), імазапір (19), карбендазим (43), метолахлор (16), новалурон (2), прометрин (46), пропізохлор (19), пропінеб (8), триадимефон (7), тріасульфурон (2), флуметсулам (5), фосфориста кислота (3), хлоримурон-етил (2), ципросульфамід (2). Всі вони заборонені в ЄС.
Контакти:
Катерина Норенко, аналітик та еколог ЕПЛ
office@epl.org.ua, kateryna.norenko@gmail.com
(032) 255 76 82
2 http://uacouncil.org/uk/post/agrarii-zasterigaut-premer-ministra-vid-prijnatta-postanovi-pro-zaboronu-vvezenna-v-ukrainu-okremih-pesticidiv?fbclid=IwAR3T8eEI5nuOsGOhhFkfydZeNUudkz-Dn_eva6fnRMUj1UbdgBvb2AKq-ro
4 https://ec.europa.eu/food/plant/pesticides/approval_active_substances/approval_renewal/neonicotinoids_en
5 http://ec.europa.eu/food/plant/pesticides/eu-pesticides-database/public/?event=activesubstance.detail&language=EN&selectedID=1438