МБО «Екологія-Право-Людина», яка є основним розробником законопроекту «Про державний екологічний контроль», вітає його реєстрацію у парламенті 19.02.2020 за № 3091 та дякує усім, хто долучилися до доопрацювання тексту та забезпечив його реєстрацію у Верховній Раді України. Аби розвіяти міфи, які вже зараз формуються у пресі та соціальних мережах, МБО «Екологія-Право-Людина» розпочинає серію інформаційних матеріалів, спрямованих на роз’яснення основних положень законопроекту з метою сприяння його правильному розумінню усіма зацікавленими сторонами та швидкого просування у парламенті.
Проект Закону України «Про державний екологічний контроль» покликаний врегулювати на законодавчому рівні основні засади здійснення державного контролю за дотриманням природоохоронного законодавства органами влади, суб’єктами господарювання та фізичними особами. Це дозволить, зокрема, подолати обмеження Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», які були несумісними із завданнями екологічного контролю, спектром підконтрольних суб’єктів та особливостями предмета екологічного контролю. Законопроект також об’єднує окремі контролюючі функції у сфері охорони довкілля в руках органу державного екологічного контролю, що діє на центральному та регіональному рівнях. Це сприятиме оптимізації державного управління та просуванню принципу інтегрованого підходу до управління довкіллям. За порушення природоохоронного законодавства суб’єктами господарювання законопроект запроваджує систему адміністративно-господарських санкцій та встановлює підстави та порядок їх накладення. А також багато іншого, але про усе поступово.
Законопроект також закладав підґрунтя для громадського екологічного контрою (public environmental enforcement), що до речі, давно є зобов’язанням України за Орхуською конвенцією, але за понад 20 років так і було належно реалізовано. На жаль, ініціатори законодавчої ініціативи перед реєстрацією законопроекту вилучили із його тексту більшість положень, що стосувалися прав екологічних неурядових організацій. МБО «Екологія-Право-Людина» категорично не згідна із таким підходом та буде адвокатувати за повернення повноважень неурядових організацій сприяти дотриманню природоохоронних норм в інтересах сучасного і майбутніх поколінь українців.
У наступних матеріали ми висвітлимо ці та інші аспекти законопроекту, а також інформуватимемо широку громадськість про прогрес у адвокатування проекту Закону України «Про державний екологічний контроль» № 3091.