02.02.2021 року Верховна Рада України прийняла Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо єдиної правової долі земельної ділянки та розміщення на ній об’єкта нерухомості)” (проект закону № 08501) та створила свідомо чи не свідомо підстави для вилучення особливо цінних земель природно-заповідного фонду, які незаконно забудовані об’єктами нерухомості.
Законом передбачено внесення змін у ст. 120 Земельного кодексу та виклад її у новій редакції. Стурбованість викликають п. 9 та п. 11 пропонованої статті, які передбачають:
“якщо об’єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), інші будівля або споруда), об’єкт незавершеного будівництва розміщений на земельній ділянці державної або комунальної власності, що не перебуває у користуванні, набувач такого об’єкта нерухомого майна зобов’язаний протягом 30 днів з дня державної реєстрації права власності на такий об’єкт звернутися до відповідного органу влади або ОМС з клопотанням про передачу такої землі йому та отримання таку землю у власність чи користування відповідно до положень ст.ст. 118, 123, 128 Земельного кодексу України. Орган влади зобов’язаний таку ділянку надати”
“У разі набуття права власності на об’єкти нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду), об’єкт незавершеного будівництва, розміщеній на земельній ділянці, що перебуває у постійному користуванні, особами, які не можуть набувати земельну ділянку на такому праві, вони набувають таку земельну із земель державної або комунальної власності у власність або оренду. Набувач такого об’єкта зобов’язаний протягом 30 днів з дня державної реєстрації права власності на такий об’єкт майна звернутися до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування з клопотанням про передачу йому у власність або користування земельної ділянки, на якій розміщений об’єкт нерухомого майна, що належить йому на праві власності, у порядку, передбаченому статтями 118, 123 або 128 цього Кодексу.
Орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування зобов’язаний не пізніше 30 днів з дня державної реєстрації права власності припинити право постійного користування земельною ділянкою, на якій розміщений об’єкт нерухомого майна, об’єкт незавершеного будівництва та передати її у власність або оренду набувачу (власнику) такого об’єкта”.
Нагадаємо, що Закон України “Про природно заповідний фонд України” зазначає, що природно-заповідний фонд становлять ділянки суші і водного простору, природні комплекси та об’єкти яких мають особливу природоохоронну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність і виділені з метою збереження природної різноманітності ландшафтів, генофонду тваринного і рослинного світу, підтримання загального екологічного балансу та забезпечення фонового моніторингу навколишнього природного середовища.
Такі території визначаються відповідно до проєктів землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їхніх режимоутворюючих об’єктів.
Частина об’єктів природно-заповідного фонду отримують земельні ділянки у постійне користування, як, наприклад, природні заповідники, біосферні заповідники, національні природні парки, регіональні ландшафтні парки. А частина об’єктів, утворюються без вилучення земель у інших користувачів, як, наприклад, заказники. І, відповідно до проєктів землеустрою, встановлюються лише обмеження щодо користування такими територія.
Аналіз судової практики свідчить, що об’єкти природно-заповідного фонду найчастіше стикаються із ситуаціями незаконного втручання у свої межі та спорудження самовільних забудов.
Наприклад, забудови регіонального ландшафтного парку “Знесіння”, національного природного парку “Голосіївський”, національного природного парку “Яворівський”, національного природного парку “Тузловські лимани”, Канівського природного заповідника та інших. Більшість із них відвоювали у суді своє право на землю, проте об’єкти нерухомості, які незаконно збудовані, ще не знесені, а право власності не скасовано. При укладення угоди про перехід права власності на нерухомість виникатиме право у нового власника на оформлення землі. При чому, Закон чітко вказує, що право постійного користування припиняється, і земельна ділянка надається, без жодних винятків.
Таким чином, з набранням чинності цього Закону всі об’єкти ПЗФ зіткнуться із ситуацію щодо припинення їхнього права постійного користування земельними ділянками. Таким чином, ставиться під сумність існування величезної кількості об’єктів природно-заповідного фонду.
ЕПЛ закликає Президента України накласти вето на Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо єдиної правової долі земельної ділянки та розміщення на ній об’єкта нерухомості)” та не підписувати його.
ЕПЛ закликає ГПУ взяти під свій контроль законотворчу діяльність народних депутатів, зокрема, щодо того, чи спрямована вона на реальний захист гарантованих конституцією прав ти чи не ставить під загрозу принцип верховенства права.
ЕПЛ закликає Міндовкілля надати проєкт змін до Земельного кодексу щодо врегулювання питання статусу земель природно-заповідного фонду, особливо у ситуаціях, коли такі створюють без вилучення землі шляхом накладання обмежень на користування земельними ділянками.
ЕПЛ закликає Держгеокадастр прискорити завершення реформи щодо нанесення на публічну кадастрову карту меж усіх об’єктів ПЗФ.
ЕПЛ закликає КМУ виділити кошти на розробку проєктів землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їхніх режимоутворюючих об’єктів для всіх об’єктів ПЗФ.
За додатковою інформацією звертатися до:
Софія Шутяк, провідний юрисконсульт ЕПЛ
Email: office@epl.org.ua; s.shutiak@epl.org.ua
Тел.: (032) 225 – 76 – 82
1 https://www.rada.gov.ua/news/Povidomlennya/202574.html