В понеділок, 23 квітня о о 11 годині в приміщенні інформаційно-просвітницького Орхуського центру Міністерства екології та природних ресурсів України (вулиця Митрополита Липківського, 35) відбудуться громадські слухання з обговорення звіту про оцінку впливу на довкілля (ОВД) щодо проведення рубок Державним спеціалізованим підприємством «Північна Пуща». Це підприємство керує лісами в Чорнобильській зоні відчуження.
Зокрема, в наступні 3 роки, планують провести суцільні санітарні рубки на площі 900 га з загальним запасом деревини порядку 185 000 кубометрів.
Відповідна інформація, як і сам звіт доступний в реєстрі ОВД на сайті міністерства.
За результатами аналізу звіту у ЕПЛ виникло багато зауважень. Фактично, звіт зроблений суто формально, значною мірою складається з цитат з матеріалів лісовпорядкування та різних нормативно-правових документів, не розкриває достатньо проблему проведення рубок і лишає багато запитань.
1. Зокрема, з таблиці про обсяг рубок видно що плануються вирубувати виключно сухостійні дерева та захаращення. І згідно квартально-видільного переліку запланованих в рубок ділянок це теж або згарища, або загиблі насадження. Але далі по тексту звіту неодноразово необхідність суцільних рубок аргументується необхідністю збереження лісу від «шкідників» тощо. Але ж ті комахи, що живуть на сухостійних деревах не можуть пошкоджувати сироростучі дерева! І суцільні санітарні рубки, де-факто, це просто спосіб заготовити деревину та підготували ліс до відновлення.
2. Розділи про тваринний та рослинний світ написані дуже коротко, дають загальну характеристику флори та фауни всієї території ДСП «Північна Пуща» і не містять жодної інформації про види, які знаходяться безпосередньо на ділянках планованих рубок. А достатнім заходом аби мінімізувати вплив на тваринний світ автори звіту бачать просто дотримання «сезону тиші», тобто те, до чого їх і так зобов’язує законодавство України!
3. На думку авторів звіту, «т.як підприємство діюче, альтернативні варіанти не розглядались». Це висловлювання дивує з двох причин. По-перше, заготівля такої кількості сухостою та дров є економічно збитковою. По-друге, такими альтернативами могли бути відмова від рубок сухостійних ділянок або зменшення їх обсягів. І, якби, такі альтернативи призводили б до негативний наслідків (наприклад з міркування пожежної безпеки чи через несприятливі умови для природного поновлення лісів) – це повинно було б бути описане в звіті!
4. Розробники звіту вважають, що в повній мірі виконали пропозиції ЕПЛ до його змісту та обсягу. Наприклад, «згідно матеріалів лісовпорядкування 2016-2026 року на ВСІХ ділянках, де планується проводитись суцільні санітарні рубки не виявлені види рослин та тварин, занесені до Червоної книги». Тобто автори звіту не проводили нових досліджень, а просто використали наявні матеріали лісовпорядкування. Хоча серед лісовпорядників, зазвичай, немає фахівців-біологів і обстеження лісових масивів на наявність рідкісних видів під час лісовпорядних робіт здійснюється суто формально. Також викликає великий сумнів, що на території в 900 га в межах біосферного заповідника немає жодного червонокнижного виду.
5. Згадується про соціальну-економічну функцію вищезгаданих рубок, в тому числі і про наповнення місцевих бюджетів за рахунок рентної плати. Це виглядає дивно, враховуючи те що діяльність планується проводити в межах Чорнобильської зони
ЕПЛ сподівається, що на громадських слуханнях можна буде отримати відповіді на ті та інші запитання. І за результатами обговорення Мінприроди зможе зробити об’єктивний та якісний звіт з ОВД!
За додатковою інформацією звертайтеся:
Петро Тєстов, аналітик ЕПЛ
Email: petro.testov@gmail.com
Тел.: (032) 225 – 76 -82; (068) 934 – 95 – 74