Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людина» (ЕПЛ) вітає дружню для довкілля позицію Представництва Європейського Союзу в Україні щодо пріоритетів політики у сфері поводження з відходами у нашій державі. «Політика в галузі переробки відходів в Україні повинна відповідати ієрархії відходів ЄС та зосереджуватись на запобіганні та повторному використанні відходів», – йдеться у повідомленні Представництва ЄС1.
Нагадаємо, що Верховна Рада впродовж двох років намагається запровадити в Україні зміни до законодавства щодо віднесення побутових відходів до альтернативних джерел енергії та встановлення для суб’єктів господарювання, які виробляють електроенергію внаслідок спалювання побутових відходів, дотації від держави («зеленого» тарифу). Зокрема, у парламенті зареєстровано проект закону про внесення змін до деяких законів України щодо стимулювання використання побутових відходів як альтернативного джерела енергії (законопроект №4835-д)2.
Інший законопроект №6602 «Про внесення змін до закону України «Про відходи» (щодо імплементації вимог директив ЄС у сфері поводження з відходами), що зареєстрований у парламенті, передбачає впровадити вимоги європейських директив. Законопроектом плануюються пільги на утилізацію відходів3. Тобто, державою передбачається стимулювання виробництва електроенергії від спалювання відходів.
Водночас, представництво ЄС в Україні зазначає, що вищезазначені законопроекти не відповідають зобов’язанням України щодо Угоди про асоціацію. Позицію Представництва ЄС в Україні, Євпропейського екологічного бюро щодо пропонованих змін до законодавства ЕПЛ висвітлювала раніше на сайті4.
Варто наголосити, що в Україні масово впродовж останнього часу пропонуються підприємствами, які не мали і не мають жодного досвіду з поводження з відходами, кустарні установки для спалювання відходів. Декілька актуальних посилань, як цю тему висвітлювали ЗМІ5.
Окрім того, в Україні планується впроваджувати механіко–біологічну переробку (МБП) відходів. Дана технологія полягає у виготовленні твердого відновлюваного палива з відходів з метою подальшого спалювання та компосту. МБП визнана у Європі як неефективний спосіб вирішення проблеми із побутовими відходами. Проте, ця технологія настирливо пропагується органами місцевого самоврядування і державної виконавчої влади в Україні6.
Спалювання відходів призводить до викидів токсичних речовин (діоксинів, фуранів, важких металів), які не контролюються жодною державною установою в Україні. Потрапляючи в організм, зазначені токсичні речовини можуть викликати захворювання органів дихання, серцево-судинної системи, утворення ракових пухлин.
Тож, Україні варто врахувати найкращі практики європейських країн, а саме – запобігати утворенню відходів, повторному їхньому використанню та переробленню, а не встановлювати пільги на виробництво електроенергії від спалення відходів чи продукувати тверде відновлене паливо або забруднений компост, попередньо не відсортувавши органічні відходи.
1 https://www.facebook.com/EUDelegationUkraine/photos/a.145962402115063.26057.126879227356714/1938406282870657/?type=3
2 http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=62379
3http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=62069
4 http://epl.org.ua/environment/zayava–epl–do–parlamentariv–pro–nebezpeku–vstanovlennya–zelenogo–taryfu–dlya–spalyuvannya–tpv/http://epl.org.ua/announces/ukrayini–tilky–proyevropejski–i–proekologichni–zminy–do–zakonodavstva–u–sferi–povodzhennya–z–vidhodamy/
http://epl.org.ua/announces/narodni–obrantsi–sturbovani–ekologichnoyu–sytuatsiyeyu–i–hochut–daty–zelenyj–korydor–spalyuvannyu–vidhodiv–v–ukrayini/
5 https://zaxid.net/silskiy_vinahidnik_pokazav_golovi_loda_prototip_smittyespalyuvalnogo_zavodu_n1430512http://dyvys.info/2017/11/09/synyutka–taky–hoche–spalyuvaty–smittya–na–zhovkivskomu–vetsanzavodi/
6 http://epl.org.ua/announces/mehaniko–biologichna–pererobka–vidhodiv–yevropa–vidmovlyayetsya–lviv–planuye–vprovadzhuvaty/