На протязі останніх років в мережі Інтернет та ЗМІ постійно з’являються повідомлення про незаконні рубки лісів, викладаються фото лісовозів та вагонів з лісом тощо. А громадяни – обурюються масштабними рубками лісів.
Проте, як свідчить практика ЕПЛ, суспільство не хоче або не вміє використовувати сучасні механізми впливу на лісогосподарську діяльність– зокрема оцінку впливу ну довкілля (ОВД).
Зокрема, протягом 2018-2019 року більшість лісогосподарських підприємств Сумщини пройшла процедуру ОВД. Наприклад, 12 державних лісгоспів Сумщини отримали в січні 2019 році висновки ОВД щодо своїх планів проведення рубок головного користування найближчими роками.
ЕПЛ проаналізувало наявні в реєстрі ОВД звіти про громадське обговорення вищезгаданих планів рубок і виявило сумний факт : природохоронна громадськість та місцеві мешканці, на жаль, майже не беруть участь в процедурі ОВД. Зокрема на громадські слухання щодо ОВД 9 лісгоспів не з’явився жодний представник громадськості. І лише на двох слуханнях були присутні представники громадськості, які задавали запитання по суті звітів. Так не надходило письмових зауважень до обсягу звітів та самих звітів, за винятком зауважень від представника ЕПЛ.
Тому 4 квітня аналітик ЕПЛ Тєстов Петро взяв участь в громадських слухання щодо рубок трьох інших лісогосподарських підприємств Сумщини – ДП «Сумський агролісгосп», ДП «Роменський агролісгосп», ДП «Липоводолинський агролісгосп».
Слухання відбувались в приміщенні «Сумиоблагроліс» в місті Суми з інтервалом в 1.5 годин. Порушень в процедурі проведення слухань не зафіксовано, слухання відбулись відповідно до законодавства. Запитання та зауваження до звітів були лише у представника ЕПЛ, решта присутніх ані запитань ані зауважень не висловлювала. На всі (крім одного) запитання аналітика ЕПЛ відповідь представники суб’єктів господарювання заявили, що дадуть відповідь письмово.
А на питання чому слухання по ОВД Липоводолинського агролісгоспу проводяться в Сумах, а не в Липовій Долині – головний лісничий лісгоспу пояснив, що це пов’язане з тим, що слухання по всіх лісгоспах вирішили провести в один день, для зручності всіх учасників.
Самі звіти фактично є аналогічним до звітів держлісгоспів Сумщини і окремі фрагменти співпадають слово-в-слово. І мають як ряд позитивних моментів (зокрема запланований ряд заходів з збереження біорізноманіття під час рубок), так і ряд негативний моментів які, на думку ЕПЛ, переважують.
Зокрема, судячи з звітів, дослідження поточного стану флори та фауни на місці планованої діяльності фактично не проводились, рідкісні види флори та фауни планують зберігати лише в межах об’єктів ПЗФ, окремі моменти звітів протирічать самі собі тощо. А у випадку Роменського агролісгоспу автори звіту взагалі «забули» про існування об’єкту Смарагдової мережі
З звітами ОВД можна ознайомитись за посиланням :
http://eia.menr.gov.ua/places/view/2140 – «Роменський агролісгосп»
http://eia.menr.gov.ua/places/view/2625 – «Липоводолинський агролісгоп»
http://eia.menr.gov.ua/places/view/2638 – «Сумський агролісгосп»
ЕПЛ закликає природоохоронну громадськість активніше брати участь в процедурі ОВД, а лісогосподарські підприємства робити якісні звіти ОВД. З посібником ЕПЛ «Як зберегти ліс. Участь громадськості в управлінні лісами», в якому зокрема написано як можна брати участь в процедурі ОВД в сфері лісового господарства, можна ознайомитись за посиланням http://epl.org.ua/human-posts/yak-zberegty-lis/
Контакти:
Петро Тєстов, аналітик ЕПЛ
office@epl.org.ua, petro.testov@gmail.com
(032) 255 76 82
______________________________________________________________________________
Ця новина була підготовлена МБО «Екологія-Право-Людина» за фінансової підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках грантового компоненту проекту «Громадська синергія» під егідою Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС та Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства. Зміст цієї новини є виключною відповідальністю ЕПЛ і необов’язково відображає точку зору Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження».