В квітні 2018 року ЕПЛ виявило, що ДП «Кам’янське лісове господарство» проводить рубки по місцезростанню занесеної до Червоної книги України рослини Allium ursinum (народні назви – леверда, цибуля ведмежа, черемша) у 29, 33, 39 кварталах Креселецького лісництва в період вегетації.
На жаль, Державна екологічна інспекція у Черкаській області (реорганізована в майбутньому в підрозділ Державної екологічної інспекції Центрального округу) порушень з боку лісгоспу не помітила, проте разом з представниками лісгоспу оштрафували, в тому ж Креселецькому лісництві, місцевих мешканців, які здійснювали заготівлю черемші.
Також ДП «Кам’янське лісове господарство» під час аудиту FSC не внесло більшість кварталів з місцезростанням черемші до переліку ділянок які підлягають особливій охороні (ОЦЗЛ), обмежившись переважно тими кварталами, які і так мали природоохоронний статус. А пропозицію провести спільну ідентифікацію разом з природоохоронними організаціями – відхилило.
На щастя, в 2019 році ситуація змінилась. Керівництво лісгоспу зайняло більш конструктивну позицію щодо співпраці з громадськістю та збереженню видів, занесених до Червоної книги України.
Черемша та підсніжник складчастий в Тимошівському лісництві Кам’янського лісгоспу
Зокрема :
Керівництвом лісгоспа було прийнято рішення призупинити проведення суцільних рубок головного користування в період вегетації черемші на ділянках, де вона наявна.
Були враховані данні громадських природоохоронних організацій щодо наявності видів занесених до Червоної книги України на території лісгоспу.
Під час наступного безперервного лісовпорядкування (орієнтовно влітку цього року) данні щодо наявності видів ЧКУ на території лісгоспу будуть внесені до матеріалів лісовпорядкування.
А Державна екологічна інспекція Центрального округу, на виконання доручення Міністерства екології та природних ресурсів України, провела перевірку дотримання природоохоронного законодавства лісгоспів і підтвердила, що рубки по місцезростанню черемші в Креселецькому лісництві не проводяться.
Відповідь ДЕІ на звернення аналітика ЕПЛ Тєстова Петра
ЕПЛ вітає конструктивну позицію лісгоспу і вважає необхідним провести ідентифікацію наявності видів, занесених до Червоної книги України по всім лісництвам лісгоспу – з метою забезпечення їм надійної охорони.
Контакти:
Петро Тєстов, аналітик ЕПЛ
office@epl.org.ua, petro.testov@gmail.com
(032) 255 76 82