ЕПЛ за своєю статутною діяльністю є «адвокатом довкілля», її місією є верховенство права заради довкілля і основною її ціллю є збереження цього довкілля заради майбутніх поколінь. Власне верховенство права є провідним у всіх діях організації, і ми переконані, що принцип рівності перед Богом і законом має застосуватися до усіх без винятку.
У зв’язку з тим, що зараз у медійному просторі Львова відбувається інформаційна маніпуляція і дезінформування громади, організація вважає за потрібне висловити свою офіційну позицію щодо проекту реконструкції площі святого Юра та позову, поданого на захист скверу на площі святого Юра.
У провадженні Галицького районного суду знаходиться справа № 461/5547/15-ц за позовом МБО «Екологія-Право-Людина», Балаж Віри, Садової Вікторії проти Львівської міської ради та Курії Львівської архиєпархії УГКЦ про зобов’язання відповідачів утриматися від дій, що призводять до знищення скверу та зелених насаджень на площі Святого Юра. Тобто, ЕПЛ просить суд зберегти сквер, як ландшафтно-рекреаційну територію, та заборонити ЛМР знищувати сквер шляхом прокладання там дороги.
З приводу цього позову 1 липня 2015 року відбулася зустріч представників ЕПЛ, яка є одним із співпозивачів у справі про захист скверу, та представників Курії Львівської Архиєпархії УГКЦ, представників громадської ради Святий Юр. Представники ЕПЛ наголосили, що цілковито підтримують ідею спорудження пам’ятника Андрею Шептицькому і прагнуть гідного вшанування його пам’яті шляхом збереження скверу. В результаті дискусії було досягнуто домовленості, що Курія Львівської Архиєпархії УГКЦ спільно з МБО «Екологія-Право-Людина» працюватимуть разом над недопущенням завдання шкоди скверу. Було наголошено на тому, що збереження скверу має стати живою даниною пам’яті Митрополита Андрея Шептицького, який був поборником ідеї збереження довкілля, і руйнування скверу жодним чином не відповідає світоглядним цінностям, які Андрей Шептицький намагався нам донести. 2 липня 2015 року відбулась зустріч із отцем Юстином Бойком та Андрієм Побурком, на якій представники ЕПЛ наголосили, що звинувачення організації у тому, що вона «судить Андрея Шептицього», яке мало місце у статті отця Юстина Бойко, є маніпуляцією, оскільки позов жодним чином не стосується пам’ятника Шептицькому, а тим більше його особи, яку представники організації глибоко поважають і цінують, а лише питання збереження скверу. 3 липня 2015 р. МБО «Екологія-Право-Людина» звернулася з офіційним зверненням до Курії Львівської Архиєпархії УГКЦ із закликом офіційно висловити свою позицію щодо збереження скверу та об’єднати свої зусилля в напрямку збереження скверу та гідного вшанування 150-річчя з дня народження Митрополита Андрея. На жаль, жодної відповіді (окрім двох дзвінків про те, що співпраця може скластися) на своє звернення організація не отримала.
З метою зняття напруженої ситуації, яка склалась навколо захисту скверу святого Юра, та уникнення маніпулювання образом Андрея Щептицького і захистом скверу Юра, з метою приховання незаконних дій Львівської міської ради вважаємо за необхідне оперувати лише фактами і не допускати оціночних суджень і суб’єктивних висновків. Відповідно, наводимо нижче хронологію подій про передачу в оренду земельної ділянки на площі Святого Юра Курії Львівської архиєпархії УГКЦ.
Рішенням Львівської міської ради № 113 від 12.02.2010 «Про утворення організаційного комітету зі спорудження пам’ятника митрополиту Андрею Шептицькому у м. Львові» було утворено комітет зі спорудження пам’ятника митрополиту Андрею Шептицькому у м. Львів.
23 вересня 2013 року ЛМР прийняла ухвалу № 2725 «Про погодження Курії Львівської Архиєпархії УГКЦ місця розташування земельної ділянки та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на пл. Святого Юра», яку було скасовано за рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2014 року (справа № 813/9137/13-а) та за рішенням Львівського апеляційного адміністративного суду від 08 грудня 2014 року. Окрім того, ЛМР прийняла 25 грудня 2014 року Ухвалу № 4255, якою також скасувала рішення від вересня 2013 року № 2725.
Наголошуємо, що вищезгадані рішення судів стосуються Ухвали 23 вересня 2013 року № 2725.
18 вересня 2014 року ЛМР прийняла ухвалу «Про спорудження пам’ятника митрополиту Андрею Шептицькому та відновлення площі Святого Юра у м. Львові», якою доручила виконавчому комітету ЛМР до наступного чергового пленарного засідання міської ради підготувати та подати міській раді на затвердження проект ухвали про вилучення частини території існуючого скверу для загальноміських потреб під будівництво відрізку перенесеної автомобільної дороги у майбутньому.
25 грудня 2014 року ЛМР прийняла Ухвалу № 4255 «Про погодження Курії Львівської Архиєпархії УГКЦ місця розташування земельної ділянки та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на пл. Святого Юра», якою погодила Курії Львівської Архиєпархії Української греко-католицької Церкви місце розташування земельної ділянки та надала дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 1,6357 га на пл. Святого Юра у постійне користування для обслуговування Собору Святого Юра, здійснення благоустрою скверу на площі Святого Юра, реконструкції площі, перенесення траси існуючої автомобільної дороги в сторону корпусів Національного університету “Львівська політехніка“ та спорудження пам’ятника митрополиту Андрею Шептицькому.
29 січня 2015 року ЛМР прийняла Ухвалу № 4306 «Про внесення змін до ухвали міської ради від 25.12.2014 № 4255 “Про погодження Курії Львівської Архиєпархії УГКЦ місця розташування земельної ділянки та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на пл. Святого Юра», якою внесла такі зміни у ухвалу ЛМР від 25 грудня 2014 року № 4255:
“ … погодити Курії Львівської Архиєпархії Української греко-католицької Церкви місце розташування земельної ділянки та надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,6248 га (у тому числі площею 1,0417 га у межах червоних ліній) на пл. Святого Юра в оренду терміном на 1 рік (на час проведення будівельних робіт) для реконструкції пл. Святого Юра та спорудження пам’ятника митрополиту Андрею Шептицькому за рахунок земель, що не надані у власність або користування.”
Таким чином, ЛМР прийняла рішення про передачу в оренду Курії Львівської Архиєпархії Української греко-католицької Церкви земельної ділянки на пл. Святого Юра площею 2,6248 га.
8 червня 2015 року ЛМР прийняла рішення № 348 «Про надання ЛКП “Львівавтодор“ функцій замовника на проектування та реконструкцію (відновлення) площі Святого Юра зі спорудженням пам’ятника Митрополиту Андрею Шептицькому», відповідно до положень якого ЛКП “Львівавтодор“ є замовником робіт по реконструкції площі. У п. 2 заначається, «Галицькій районній адміністрації передати, а Львівському комунальному підприємству “Львівавтодор“ прийняти проектно-кошторисну документацію та позитивний експертний звіт на об’єкт “Капітальний ремонт дороги та тротуарів на пл. Святого Юра у м. Львові на ділянці від вул. Листопадового Чину до вул. Є. Озаркевича“ у п. 4 зазначається, що вважати рішення виконавчого комітету від 08.05.2015 № 304 “Про впорядкування пл. Святого Юра“ таким, що втратило чинність.
17 червня 2015 року ЛМР прийняла рішення № 370 «Про визначення процедури відбору підрядної організації для виконання робіт з реконструкції (відновлення) площі Святого Юра зі спорудженням пам’ятника Митрополиту Андрею Шептицькому».
19 червня 2015 року Львівська міська рада № 4770 прийняла Ухвалу «Про списання заборгованості Курії Львівської Архієпархії Української греко-католицької Церкви зі сплати орендної плати за землю» відповідно до якої міська рада ухвалила:
1. Вилучити за згодою з користування Курії Львівської Архиєпархії Української греко-католицької Церкви земельну ділянку площею 2,6248 га (у тому числі площею 1,0417 га у межах червоних ліній) на пл. Святого Юра (кадастровий номер 4610136600:04:002:0010) та зарахування до земель міста.
2. Припинити договір оренди землі зареєстрований у Львівській міській раді 12.03.2015 за № Г-1355 та у реєстраційній службі Львівського міського управління юстиції (витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 08.04.2015, індексний № 36108676, виданий державним реєстратором прав на нерухоме майно реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції Львівської області, реєстраційний номер об’єкта нерухомого майна: 616082346101, номер запису про інше речове право: 9331975).
3. Списати заборгованість Курії Львівської Архиєпархії Української греко-католицької Церкви зі сплати орендної плати за земельну ділянку площею 2,2648 га (у тому числі площею 1,0417 га у межах червоних ліній) на пл. Святого Юра (кадастровий номер 4610136600:04:002:0010), що виникла згідно з договором про відшкодування втрат від недоотримання коштів Львівською міською радою за фактичне землекористування від 12.03.2015 року № 11998 та договором оренди землі, зазначеним у пункті 2 цієї ухвали.
Ця низка ухвал, свідчать, що Львівська міська рада спільно з Курією Львівської архиєпархії УГКЦ від початку були задіяні у процес планування і реалізації реконструкції площі Святого Юра, а процесуальний закон при оскарженні будь-яких рішень зобов’язує залучати до процесу усі сторони, які задіяні до прийняття цих рішень. Таким чином, оскаржуючи ухвали Львівської міської ради та незаконні дії з руйнування скверу, ми змушені формально залучати Курію, яка згадується у цих ухвалах. Сподіваємося у ході судового засідання усі формальності будуть дотримані, і буде прийняте виважене рішення, спрямоване на збереження скверу, що є єдиною позовною вимогою.
Перенесення дороги на територію нині існуючого скверу не відповідає положенням чинного законодавства та суперечить інтересам територіальної громади. Конфлікт є неприємним для усіх сторін, але саме правовий механізм є механізмом захисту порушених прав у правовій державі, яку, маємо велику надію, ми будуємо.
Ще раз хочемо наголосити на тому, що позов жодним чином не має на меті зупинити будівництво пам’ятника Шептицькому, а твердження, що у Львові “..судять самого Андрея Шептицького та просять зупинити будівництво його пам’ятника” , є маніпуляціями та намаганнями прикрити пам’яттю Великою Особи незаконні дії. На сторінці 11 позовної заяви чітко акцентується, що «Львівська територіальна громада не виступає проти встановлення пам’ятника Шептицькому, а навпаки, – бажає увіковічнити пам’ять про Митрополита». Ще раз наголошуємо на тому, що позов було підготовлено і подано саме з метою збереження скверу як рекреаційної зони міста. Ми закликаємо Львівську міську раду утриматися від будівництва дороги через руйнування скверу та створити унікальний ландшафтний комплекс, який би поєднував пам’ятник Андрею Шептицькому, сквер на площі Святого Юра та Святоюрський церковний комплекс.
Також хочемо спростувати інформацію у медіа та соцмережах, де позивачі висвітлюються як борці з УГКЦ . Оскільки позов подавався з метою збереження даного скверу та зелених насаджень площі, Курія Львівської архиєпархії УГКЦ, як задіяна сторона у процесі реконструкції площі Святого Юра, була визначена разом із Львівською міською радою як співвідповідач у справі. Судовий позов є цивілізованим механізмом вирішення спорів і жодного іншого підтексту у факті подання позову нема. Тому закликаємо сторони позову бути виваженим у своїх судженнях та не допускати ескалації агресії та ненависті.
Очевидно, такі ситуації мав на увазі Андрей Шептицький, коли писав: «Чи то ненависть класова, чи народу, чи прикрита виглядом ревности чи патріотизму, чи мотивована правдивими або вигаданими кривдами, завжди кожна ненависть є нехристиянською, завжди відводить від Бога і правди, є правдивим злом і нещастям, все більше шкодить тому, що ненавидить, хоч несвідомо, як і тому, кого ненавидить. Ненависть лише нищить, ніколи і нічого не збудувала і не збудує.» (С. 512, Митрополит Андрей Шептицький. Вибране: 365 днів з Великим Митрополитом. Роздуми на щодень. /Вид. друге. – Жовква: Місіонер, 2014. – 568 С.) Маємо надію, що наступники Андрея Шептицького зроблять висновки з його слів і не допускатимуть того, від чого Він застерігав, особливо у питанні увіковічнення Його пам’яті.
Звертаємося до громади Львова достойно відзначити ювілей Андрея Шептицького і увіковічнити його особу у спосіб, який би найбільше відповідав цінностям Митрополита, а саме через збереження скверу святого Юра та створення унікального пішохідного ландшафтного комплексу, який би об’єднував пам’ятник Андрею Шептицькому, сквер святого Юра та Святоюрський церковний комплекс. Нехай наші зусилля не служать нічому іншому, окрім прослави Божої та служіння ближньому.
За додатковою інформацією звертайтеся:
Команда ЕПЛ,
Email: office@epl.org.ua
Тел.: (032) 225 – 76 – 82