Нещодавно Львівщину сколихнула новина про сотні викинутих на околицях Львова відпрацьованих електричних люмінесцентних ламп, що містять ртуть. Як відомо, водія затримано, ведеться слідство. Можливо, в цьому випадку в недалекому майбутньому всі причетні до такого поводження з відходами будуть притягнуті до відповідальності. А можливо знайдуть простого “стрілочника”…
Як убезпечитися від подібних випадків у майбутньому в масштабах держави? Адже подібні випадки трапляються кілька разів на рік то в одній області, то в іншій.
Про це та інше говорили днями в ефірі UA: Українське радіо Львів керівник юридичного відділу МБО “Екологія-Право-Людина” Ольга Мелень-Забрамна разом з керівницею управління екології Львівської міської ради.
Говорячи про причини, чому таких випадків частішає, Ольга Мелень-Забрамна відзначила, що у нас досі діє застаріле законодавство у сфері поводження з відходами.
“Його потрібно реформувати відповідно до викликів сучасності й у новому законодавстві закріпити принцип, який давно діє в Європі, – сказала вона. – Це – принцип розширеної відповідальності виробника. За збір та утилізацію батарейок, ламп, які містять ртуть та інші небезпечні сполуки та елементи платитиме виробник, а не міськрада Львова, як це зараз практикується у випадку зі збором батарейок”.
За словами Ольги Мелень-Забрамної, найважливіше – налагодити логістику збору й утилізації небезпечних відходів. Сил чи ініціатив органів місцевого самоврядування подекуди не досить. Потрібна ефективна система, що працюватиме на рівні держави. Стосовно люмінесцентних ламп, батарейок, інших виробників електричного та електронного обладнання, відходів упаковки, автошин тощо має діяти принцип розширеної відповідальності виробника, коли вартість утилізації буде закладено у ціну продукції,відходи якої слід збирати окремо.
“Виробники батарейок і ламп, чи їхні імпортери самі займатимуться логістикою збору відпрацьованих батарейок, платитимуть органам місцевого самоврядування за те, що вони ці відходи зібрали, зберігали певний час у безпечних умовах, і передали на подальшу утилізацію”, – сказала Ольга Мелень-Забрамна.
В Європі всі відходи такого типу збирають виробники, адже у випадку, якщо вони не збиратимуть 50-60% своїх відходів, на них накладатимуться санкції. Тому виробники зацікавлені ефективно налагодити такий збір й всіляко зацікавлюють органи місцевої влади, щоб ті налагодили ефективну систему збору таких відходів на рівні міста чи села.
Юристка ЕПЛ нагадала, що відповідні законопроекти написані й чекають на розгляд у сесійній залі Верховної Ради. Без впровадження таких норм в різних куточках України й надалі траплятимуться локальні екологічні лиха.