Доступ до інформації про ведення лісового господарства – важлива передумова довіри громадян до лісової галузі. Протягом останніх років ВО «Укрдержліспроект» оприлюднює плани лісонасаджень (карти) державних лісгоспів на власному сайті. За умови наявності інформації про видані лісорубні квитки, такі плани дозволяють активістам проводити громадський контроль проведення рубок. Більш того, плани лісонасаджень є зручним інструментом, що дозволяє науковцям визначати пріоритетні для дослідження лісові ділянки, а туристам – зручно планувати маршрути у лісах.
Тим не менше, доступні на сайті «Ліспроекту» карти стосуються лише державних лісгоспів, і то не в усіх областях. Карти ж переважної більшості комунальних лісгоспів взагалі недоступні для пересічних громадян. Як наслідок, неможливо з’ясувати, де саме буде проведена чи вже проводилася та чи інша рубка.
За допомогою спеціалістів ВО «Укрдержліспроект» ЕПЛ вдалося отримати плани лісонасаджень 18 комунальних та інших лісгоспів Чернігівської області. Експерти ЕПЛ обробили отримані плани, об’єднавши між собою сотні невеликих фрагментів та перетворивши їх у зображення формату .jpg, які можна відкривати без спеціального програмного забезпечення.
Усі плани лісонасаджень доступні за посиланням. Окрім того, ЕПЛ направили звернення до Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства, Чернігівської обласної ради, КП «Чернігівоблагроліс» та ВО «Укрдержліспроект» з пропозицією розмістити карти комунальних лісів області на офіційних сайтах цих установ. Сподіваємося, що наша пропозиція буде підтримана, а лісове господарство області стане прозорішим.
Карти яких підприємств є доступними? Наразі це:
- Бахмачрайагролісництво
- Бобровицярайагролісництво
- Борзнарайагролісгосп
- Варварайагролісництво
- Городнярайагролісгосп
- Ічнярайагролісництво
- Козелецьрайагролісгосп
- Коропське СЛП
- Менарайагролісництво
- Національний історико-культурний заповідник «Качанівка»
- Ніжинрайагролісництво
- Новгород-Сіверськрайагролісгосп
- Носівкарайагролісництво
- Ріпкирайагролісгосп
- Сосницярайагролісгосп
- Срібнерайагролісництво
- Талалаївкарайагролісництво
- Чернігіврайагролісгосп
Як громадськість може використати карти комунальних лісів Чернігівщини? По-перше, за наявності карт можливо проводити перевірки будь-яких рубок. На сайті ДП «ЛІАЦ» є інформація про виписані лісорубні квитки, а інформація про проведення запланованих санітарних рубок доступна на сайті Чернігівського ОУЛМГ за посиланням. Маючи на руках карту лісгоспу, громадськість може точно ідентифікувати місце проведення рубки, а значить – безпосередньо перевірити дотримання усіх вимог законодавства. Детальніше про це у посібнику ЕПЛ «Як зберегти ліс?», доступному за посиланням.
По-друге, плани лісонасаджень відображають старі, заболочені та інші типи лісів, в тому числі зі вказанням переважаючої деревної породи. На картах також відображені лісові дороги, стежки, джерела, мости тощо. Відповідно, використання карт значно полегшує наукові дослідження та планування туристичних маршрутів.
Держлісагентство активно впроваджує доступ до карт лісів за допомогою сервісу «Ліс у смартфоні». Однак такі карти не замінюють плани лісонасаджень, адже містять значно менше інформації- зокрема не містять інформації про вік та породний склад. Сподіваємося, що вже скоро громадськість матиме доступ до карт (планів лісонасаджень) усіх державних та комунальних лісгоспів України. Разом із наповненням «Лісу у смартфоні», доступ до планів лісонасаджень суттєво підвищить прозорість лісової галузі та довіру до неї.
Тєстов Петро, аналітик МБО «Екологія-Право-Людина»
office@epl.org.ua, petro.testov@gmail.com
Проект “Посилення громадського контролю за управлінням комунальними лісами” реалізується за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
МФ «Відродження» є однією з найбільших благодійних фундацій в України, заснований фінансистом і філантропом Джорджем Соросом. Місія фонду – розвивати відкрите суспільство в Україні на основі демократичних цінностей.