9 червня 2020 року відбувся прес-сніданок «Нюанси (не) правомірності спорудження дороги у Страдчанських лісах. Екологічні, культурні та духовні аспекти розвитку Страдчанської гори».
Учасники обговорювали ситуацію, що сталася навколо Страдчанської гори та можливого знищення Страдчанських озер. Один з головних висновків: ситуація є типовою та свідчить про відсутність досвіду щодо прийняття сталих рішень та низьким рівнем правової культури.
Зустріч відбувала у Департаменті екології та природних ресурсів Львівської області, а також через Zoom. Посилання на захід буде розміщено на youtube–каналі ЕПЛ.
Під час прес-сніданку журналісти із більше як 10 ЗМІ змогли поставити запитання усно та письмово представниками влади. Зокрема, долучились до прес-сніданку Тарас Базюк http://tvoemisto.tv/bloggers/Тарас%20Базюк/, Тетяна Метик (газета «Високий замок»), Ірина Петрінко (газета «Агрус»), Аліна Небельмес (Zaхid.net), Зенон Боровець (Український погляд http://ukrpohliad.org/author/zb_lviv), Ірина Сало (газета «День»), Степан Грицюк ( канал НТА або 1+1), Оля Мовчан (фрілансер), Богдан Панкевич (газета «Наша Галичина») та інші.
Головні запитання журналістів та активістів були спрямовані на з’ясування питань:
Чи законно здійснено діяльність із прокладання дороги у лісі? Чи має оцінку впливу на довкілля Страдчівський навчально-виробничий комбінат Львівського Лісотехнічного університету? Чи законно сільські ради видали дозволи на проведення робіт у лісі?
Які небезпеки прокладання дороги для околиці заповідника Розточчя? Що загрожує Страдчівській святині та екології Страдчанських ставів?
Які екологічні загрози такої діяльності? Які норми національного та міжнародного законодавства порушуються?
Які шляхи захисту духовної святині та особливо цінної території Смарагдової мережі?
Чи пов’язане це будівництво із спорудженням Північної об’їзної дороги?
Де можна слідкувати за розвитком подій?
Головні відповіді представників влади:
Діяльність здійснена не законно. Це підтверджується актами перевірки ДЕІ. Більше за посиланням https://lviv.dei.gov.ua/posts/305.
Незаконну діяльність зупинено фізично. Незаконний договір оскаржено у суді. За заподіяні збитки довкіллю відкрито кримінальну справу.
Не враховано під час планування такої діяльності цінності цієї території, що вартує передбачити на майбутнє.
Стратегічно питання можна вирішити шляхом розроблення схеми розвитку Страдчанської гори та прилеглих територій.
Необхідно провести СЕО та ОВД проекту спорудження Північної об’їзної дороги для Львова.
Інформація про Страдчанську дорогу та все що з нею пов’язано є загально доступною.
Отже, перші результати щодо захисту Страдчаснької дороги вже є. Будівництво дороги зупинено. Незаконні договори оскаржено. На часі розроблення стратегії розвитку регіону із врахуванням існування Міжнародного біосферного резервати, зокрема, оцінки впливу на регіон спорудження Північної об’їзної дороги для Львова http://tvoemisto.tv/exclusive/estakady_ta_shumovidbyvni_ekrany_yakoyu_bude_pivnichna_obizna_doroga_lvova_105784.html
ЕПЛ й надалі стежитиме за ситуацією та контролюватиме дотримання природоохоронного законодавства, про що інформуватимемо додатково!
З правовою позицією ЕПЛ щодо Страдчанської гори та Страдчанських озер можна ознайомитися за цим посиланням.
Цей захід – складова проєкту «Громадський контроль за реформуванням системи екологічного врядування у Львівській області», який реалізовує МБО «Екологія-Право-Людина». Ініціатива реалізовується в рамках проєкту, який виконує Інститут висвітлення війни та миру (IWPR) за підтримки МЗС Королівства Норвегії.