На Українському радіо.Львів відбулася жива дискусія щодо обговорення проєкту Регіонального плану управління відходами (РПУВ) у Львівській області до 2030 року за участі Ігоря Кравця, що представляв Департамент екології та природних ресурсів ЛОДА та Ольги Мелень-Забрамної (ЕПЛ).
Послухати розмову можна тут.
Необхідність обговорення проблеми формування такого документа для Львівської області виникла вже давно. Розробка цього складного і вкрай важливого для області документа розпочалася ще в кінці 2019 року, доопрацьований план надано департаменту в травні 2020 року. Проте офіційного оприлюднення проєкту не відбулося ще, хоча за інформацією І.Кравця цей проєкт направлено на попереднє узгодження до Мінрозвитку територій та Мінприроди.
У відповіді на наш запит Департамент екології пообіцяв провести громадське обговорення даного проєкту в рамках процедури СЕО.
Ще у 2019 році перший проєкт регіонального плану обговорювався спеціально створеною робочою групою декілька разів, і до нього висловлювалися численні зауваження, що потребували його кардинального доопрацювання. Доопрацьований у 2020 році проєкт вже не надавався членам робочої групи, і ЕПЛ, яка є її учасником, офіційно останньої версії проєкту РПУВ не отримала.
В грудні 2019 року і сам очільник департаменту дуже критично висловлювався щодо змісту РПУВ, проте у травні 2020 року вже підписано акт приймання-передачі та оплачено підготовку цього плану.
Що не так із новим проєктом РПУВ 2020 року? Та версія, яку ЕПЛ отримала неофіційно, містить ряд недоліків, які випливають із недотримання розробником Методичних рекомендацій з розроблення регіональних планів управління відходами, що затверджені Мінприроди у 2019 році, а саме:
- Відсутність розділу про СЕО проєкту, хоча у розділі ІІІ Методичних рекомендацій такий розділ рекомендовано включати, та і ТЗ до договору між департаментом екології та виконавцем вказано, що у РПУВ повинен бути Розділ V. Інформація про Стратегічну екологічну оцінку (СЕО).
Відсутність згадки про ієрархію управління відходами та відсутність підходів до поводження з відходами, які б базувалися на ієрархії (не деталізовано заходи по запобіганню утворенню відходів, по повторному використанню відходів, акцентовано увагу на захороненню відходів як основному способі поводження з відходами у Львівській області до 2030 року)
не наведено детальних даних щодо роздільного збору відходів, обсягів збору та обсягів надходжень від реалізації вторсировини, не наведено даних щодо об’єктів переробки чи суб’єктів збору різних видів вторсировини;
план базується на подальшій експлуатації існуючих 13ти сміттєзвалищ, які не відповідають вимогам щодо захисту довкілля, та не вирішено питання щодо розміщення та будівництва регіонального полігону(ів), як це передбачено Національною стратегією управління відходами до 2030 року;
дані щодо обсягів утворення різних видів відходів, що взяті із даних офіційної статистики, далекі від реальних обсягів.
не враховано необхідність закриття та рекультивації сміттєзвалища в с.Брониця, щодо якого наявні рішення судів про неправомірність його експлуатації.
Проєкт пропонує будівництво переробних підприємств для упакування, проте не вказує, які саме сміттєпереробні потужності нам потрібні: по переробці скла, паперу чи пластику?
Немає обгрунтування фінансово-економічного забезпечення реалізації РПУВ, що є важливим для територіальних громад.
Та інші.
Складається враження, що розробки РПУВ готували план, не виходячи з офісу. Тоді такий документи не буде мати підтримки місцевих громад, які штучно будуть поєднані кластером, та може, як наслідок, залишитися декларацією, що не підкріплена фінансовими ресурсами підтримкою серед громад.
Тому закликаємо департамент екології, який хоче стати піонером у затвердженні РПУВ, не спішити із затвердженням неякісного та поверхневого документа, що не пройшов обговорення громадськості та серед громад, для яких він готується.
ЕПЛ готова до конструктивного діалогу та конструктивної критики для покращення якості РПУВ для Львівської області, разом із іншими небайдужими представниками громадськості, оскільки від якості даного документа залежатиме доля відходів та здоров’я жителів Львівщини на найближчі 10 років.