В лютому 2019 року ЕПЛ разом із активістами ГО «Волинська фундація» виявили проведення ДП «Турійське лісове господарство» суцільних рубок головного користування в заказниках, зокрема у зоологічному заказнику місцевого значення «Осівський». Згідно чинного законодавства рубки головного користування є забороненими в заказниках. Тому виявлені нами рубки були проведені незаконно. Подальший аналіз реєстру лісорубних квитків виявив, що лише за 2018 рік Турійським лісгоспом було проведено більше 10 суцільних РГК в межах заказників. За цими фактами ЕПЛ тоді направила відповідні звернення до правоохоронних органів.
Зрубаний під час суцільної РГК старий вільхово-дубовий ліс в заказнику «Осівський»
В подальшому, після підтвердження фактів незаконних рубок Держекоінспекцією та відкриття кримінального провадження ми знову звертались до правоохоронних органів, щоб до відповідальності притягнули не тільки директора лісгоспу, але і керівництво Волинського ОУЛМГ, яке згідно постанови КМУ «Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів», виписує лісорубні квитки на проведення рубок головного користування.
Слідчими із управління стратегічних розслідувань у Волинській області Нацполіції, територіального управління ДБР у Львові та слідчими суддями Личаківського районного суду Львова, за процесуального керівництва Волинської обласної прокуратури було завершено розслідування у відповідному кримінальному проваджені та скеровано до суду обвинувальні акти.
ЕПЛ висловлює вдячність згаданим правоохоронцям за доведення справи до суду та очікує на справедливий вирок суду.
Водночас, ми чітко усвідомлюємо, що жодні штрафи чи ув’язнення не повернуть суцільно зрубані гектари заповідних лісів, на відновлення яких потрібні десятки років. Але сурове покарання для всіх відповідальних у цьому злочині осіб буде застереженням іншим лісівникам, аби вони не здійснювали та не погоджували незаконних рубок.
Описана ситуація в Турійському лісгоспі, є далеко не першим випадком незаконних рубок в межах природно-заповідного фонду на Волині. Так, на початку 2018 року нами були виявлені незаконні санітарні рубки в заповідному урочищі «Цуманська Пуща», які є забороненими в цій категорії ПЗФ, згідно Закону «Про природно-заповідний фонд». Однак, це не завадило Цуманському лісгоспу виписати собі лісорубні квитки та провести ці рубки.
«Вибіркова санітарна» рубка в «Цуманській Пущі»
А в нацпарку з однойменною назвою «Цуманська Пуща» декілька років тому суцільними РГК були знищені 15 ділянок дібров віком понад 150 років. Крім цього, в НПП проводились рубки головного користування із порушенням віку стиглості.
Але особи, які безпосередньо відповідальні за незаконні рубки в природно-заповідному фонді Волинської області, досі працюють в системі Держлісагенства. Зокрема, керівник Волинського ОУЛМГ Олександр Кватирко, його заступники, директори лісгоспів, які погоджували та проводили незаконні рубки в Турійському та Цуманському лісгоспах. Так, в.о. директора Цуманського лісгоспу при якому були проведені незаконні рубки в заповідному урочищі “Цуманська Пуща” перевели … на посаду головного лісничого в Турійський лісгосп, а колишнього директора того ж Цуманського лісгоспу, якого зловили на браконьєрстві в ПЗФ – на посаду директора в Любомльський лісгосп. Колишнього директора Ясінянського лісового господарства, за керівництва якого під виглядом суцільних санітарних рубок фактично здійснювалась комерційна заготівля деревини в неексплуатаційних лісах, спочатку невдало пробували поставити на посаду у Великобичківському лісгоспі, а потім перевели на посаду директора Рахівського дослідного лісгоспу.
Як бачимо, ні колишні керівники ДАЛРУ В. Бондар та А. Заблоцький, ані нинішній його очільник В. Кузьович не спромоглись очистити галузь від згаданих посадовців.
Напевно причина цього полягає в тому, що система Держлісагенства світоглядно не вважає незаконні рубки в межах ПЗФ серйозним порушенням, так само як інші грубі порушення природоохоронного законодавства.
І тому втрачають посади та отримують догани переважно ті високопосадовці лісової галузі, які не забезпечили достатню кількість лопат та вогнегасників. А ті, хто незаконно рубають на територіях природно-заповідного фонду, дають хабарі правоохоронцям, продають “наліво” ліс і незаконно знищують цінні ліси в Карпатах суцільними санітарними рубками… залишаються працювати в системі Держлісагенства.
«Правильне» ведення лісового господарства в Карпатах на думку Держлісагенства? Фото: FreeSvydovets
Контакти:
Кученко Богдан, еколог ЕПЛ