15 квітня 2021 року відбулося засідання виконкому Рудківської ОТГ, яка на сьогодні налічує біля 35 територіальних громад та 25 тис населення.
Виконкомом одноголосно було прийнято рішення про надання згоди на розробку Схеми санітарної очистки Рудківської ОТГ, і доручено ЕПЛ таку роботу виконати.
Представник ЕПЛ провела коротку лекцію для членів виконкому щодо тих правових рамок, які на сьогодні існують щодо поводження із сміттям та ті цілі, які на сьогодні вже визначені Національною стратегією поводження з відходами до 2030 року, та основні інструменти та нововведення проекту Закону «Про управління відходами» №2207-1. Тому, завдання перед ОТГ стоїть досить складне – не тільки налагодити збір відходів із тих сіл, до яких не їздять сміттєвози та перевізники (а це більше половини сіл ОТГ), а також налагодити роздільний збір побутових відходів, збір небезпечних та інших видів відходів в складі побутових відходів, реалізацію вторсировини, переробку відходів, та безпечне захоронення решти відходів. Вся логістика управління відходами на рівні ОТГ буде потребувати і приміщень, і транспортних засобів, і головне спеціального працівника (краще декількох), які будуть відповідати за сферу поводження з відходами, доносити сміттєву політику ОТГ до утворювачів відходів.
ЕПЛ готова поділитися із Рудківською ОТГ своїм досвідом, європейським досвідом та налагодити логістику збору, сортування, транспортування, переробки, захоронення відходів, що утворюються населенням ОТГ, та покращити схему санітарного очищення сіл ОТГ. Розробка схеми санітарного очищення передбачена п. 5 ст. 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», п. 15 ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», п. (ж) ст. 20, п. (б) ст. 21 Закону України «Про відходи». Наявність такої схеми дозволить ОТГ клопотати про виділення фінансових ресурсів з державного бюджету, із фондів охорони навколишнього природного середовища для оновлення свого матеріально-технічного забезпечення, виконання заходів, що передбачені Схемою.
Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety . Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу».