Генеральні плани – це документи, які визначають розвиток, планування, забудову і інше використання території населеного пункту на 15-20 років. Органи місцевого самоврядування являються замовниками проекту Генплану, після чого затверджують його остаточний текст за результатами обговорення з громадськістю, та є його розпорядниками в розумінні Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Обов’язок із забезпечення доступу матеріалів Генплану для громадськості покладено законодавством на місцеві ради. Зокрема, відповідно до ч. 11 ст. 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» матеріали генеральних планів мають бути розміщені на веб-сайті органу місцевого самоврядування, у періодичних друкованих ЗМІ та у загальнодоступному місці приміщення ради.
Крім цього, Закон України «Про доступ до публічної інформації» гарантує надання публічної інформації на запит.
В рамках проекту «Через доступ до генпланів – до містобудування без корупції: мережа громадянської дії», що реалізується Східноукраїнським центром громадських ініціатив, МБО «Екологія-Право-Людина» на протязі липня – листопада 2012 року здійснила моніторинг стану доступу до генеральних планів 44 міст Львівської області.
З цієї метою МБО «Екологія-Право-Людина» підготувала та надіслала 44 запити у міські ради відповідно до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації».
У запиті ми просили надати таку інформацію:
- Копію рішення про затвердження у місті … Генерального плану.
- Перелік усіх частин Генерального плану міста … та зазначити, які частини знаходяться у відкритому доступі та які частини знаходяться в обмеженому доступі.
- Копії документів, якими відповідним частинам Генерального плану міста … було присвоєно обмежувальні грифи «таємно» та «дск».
- Надати інформацію про виконання міською радою вимог п. 11 ст. 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», а саме:
- посилання на сторінку веб-сайту міської ради, де розміщено матеріали Генерального плану міста та зазначити, які саме матеріали розміщено;
- вихідні дані друкованих ЗМІ, у яких розміщувався Генеральний план, та інформацію про те, які саме матеріали було розміщено у друкованих ЗМІ;
- пояснення порядку того, як представники нашої організації та інші громадяни можуть ознайомитися із Генеральним планом у приміщенні міської ради (адреса приміщення, дні та години для ознайомлення громадян із Генпланом, тощо) та інформацію про те, які матеріали будуть надані для ознайомленні.
- Надіслати копію матеріалів Генерального плану міста …, що не мають обмежень в доступі.
Про результати надання відповідей на запити ЕПЛ міськими радами Львівської області, дивіться за цим посиланням (Таблиця 1).
Результати моніторингу веб-сайтів міст Львівської області на предмет наявності матеріалів Генерального плану дивіться тут (Таблиця 2).
Стан якості матеріалів Генеральних планів, розміщених на веб-сайтах, ви можете дізнатись за наступним посиланням (Таблиця 3).
Стан доступності Генплану в м. Львів (Таблиця 4).