Чорнобиль знову є епіцентром екологічних загроз України і як 36 років тому, коли вибухнув четвертий реактор ЧАЕС, схвильовані погляди з усього світу прикуті до цього регіону, оскільки пожежі навколо Чорнобиля можуть мати непередбачувано катастрофічні наслідки.
Російські окупанти продовжують нещадно нищити природу України. Прагнуть вони цього чи ні, але своїми діями росіяни провокують масштабні пожежі в природних екосистемах.
У Чорнобильській зоні відчуження (ЧЗВ) та прилеглих територіях, за даними NASA FIRMS (Fire Information for Resource Management System), 20 березня 2022 року було зафіксовано 2 осередки займання (№ 6, 7 на рис. 1), а також 5 осередків (№ 1-5 на рис. 1) – безпосередньо поблизу її західної межі.
Більшість зафіксованих осередків (№ 1-4, 6-7 на рис. 1) були залишковими від пожеж 19 березня 2022 року, в той час як осередок займання № 5 був новоутвореним.
Рис. 1 – Розташування осередків займання в межах ЗВ та її західній межі 20 березня 2022 р.
Рис. 2 – Розташування осередків займання в межах ЗВ та її західній межі 19 березня 2022 р.
В умовах сухої та вітряної погоди антропогенна діяльність є основним джерелом пожеж. Так, у випадку осередків № 1, 2, 4, 5 займання найімовірніше повʼязані з людською діяльністю поблизу навколишніх населених пунктів. Водночас, пожежі безпосередньо на території ЧЗВ так чи інакше пов’язані зі знаходженням там військових Російської федерації – наслідок навмисного підпалу, або активних бойових дій.
Природний заповідник «Древлянський», як і ЧЗВ, є територією, що зазнала забруднення радіоактивними речовинами внаслідок аварії на ЧАЕС. Він був створений безпосередньо з метою захисту населення від її наслідків. Варто памʼятати, що у 2020 році масовані пожежі в ЧЗВ почалися в тому числі з перекидання пожеж з території Древлянського заповідника (приблизні межі показані білим кольором на рис. 3 та червоним на рис. 4) і їх подальшого поширення.
Враховуючи радіологічну значущість пожежі на території ЧЗВ радіаційний фон контролювався за допомогою автоматизованої системи контролю радіаційного стану (АСКРС) у 39 пунктах.
Станом на зараз, інформація щодо радіаційної ситуації, пов’язаної з розвитком пожеж на території ЧЗВ, може мати лише оціночний характер та базуватися на наявних інформаційних матеріалах.
Рисунок 3 – Пожежі на території ЗВ та прилеглих до територіях в квітні 2020 р.
Рис. 4 – Щільність забруднення верхнього шару ґрунту (0-15 см) 137Cs за даними аеророзвідки Федерального управління радіаційного захисту Німеччини 2021р.
Особливу небезпеку з точки зору радіаційних ризиків, становлять пожежі на територіях зі значними рівнями забруднення радіонуклідами (Рис. 5), та у місцях розташування інфраструктури поводження з радіоактивними відходами (територія 10-км зони навколо Чорнобильської АЕС).
Рис. 5 – Характеристики забруднення території ЗВ радіонуклідами
Станом на 13:00 21 березня 2022 року пожежна ситуація в ЧЗВ та на її західних околицях значно покращилась, порівняно з 20 березня (Рис. 6), проте частина осередків займання фіксувалася з 00:00 21 березня, хоча і в значно менших масштабах – від 0,1 до 0,5 км2.
Рис. 6 – Розташування осередків займання в межах ЗВ та її західній межі 20 березня 2022 року за даними супутникових знімків NASA
Рис. 7 – Розвиток пожеж у межах ЧЗВ протягом 19-21 березня 2022 року.
Як бачимо, пожежна ситуація в межах ЧЗВ та на її околицях залишається непередбачуваною. Певне скорочення площі пожеж протягом 21 березня не може бути підставою для оптимізму, оскільки на цьому тижні прогнозуються вищі температури, які будуть сприяти висиханню лісової підстилки та підвищенню рівня пожежної небезпеки.
Це означає, що в умовах окупації зони відчуження російськими військами ризики масштабних пожеж, які спостерігались у 2020 році, на жаль, зростатимуть. І унікальна природа, яка почала відновлюватись на цій території, може бути знищена.
Свого роду міною з непередбачуваною вбивчою дією є пожежі на забруднених радіонуклідами територіях, оскільки знову роблять цю місцевість смертельно небезпечною з точки зору радіаційного забруднення і через ці ризики увесь світ має бити в набат і буквально кричати про необхідність посиленого контролю за екологічною безпекою цього регіону.