Вчора, 15 червня 2022 року, на сайті Міндовкілля з’явилась новина про відновлення роботи Єдиного реєстру з оцінки впливу на довкілля. На думку ЕПЛ, таке рішення є цілком доречним, адже попри продовження бойових дій на Сході та Південному-Сході країни економічна активність в Україні поступово відновлюється, велика кількість підприємств переміщуються у безпечніші регіони, а отже – відновлюється і потреба регулювати ризики значного негативного впливу на довкілля такої діяльності. Оскільки Закон України «Про оцінку впливу на довкілля» залишається чинним, як і закріплене в Конституції право на доступ до інформації про стан довкілля, відновлення функціонування реєстру з ОВД є виправданим і необхідним.
Однак, вважаємо за необхідне звернути увагу Міндовкілля на деякі недоліки формату відновленого реєстру з ОВД.
Так, при перегляді реєстру можна одразу помітити, що біля переліку справ не вказано область, в якій буде здійснюватися планована діяльність. Ми цілком розуміємо необхідність обмеження доступу до інформації про точно місцерозташування планованої діяльності, але відсутність зазначення області, на нашу думку, не є виправданим. Більше того, у випадку розгляду справи уповноваженим територіальним органом, громадськість не буде знати, до якого саме територіального органу потрібно звертатись, щоб отримати повну інформацію про плановану діяльність. Тому було б доцільно заповнити поле «область» до кожної справи, оскільки така інформація не є деталізацію місця провадження планованої діяльності, але, водночас, необхідна для подальших запитів громадськості щодо доступу до звітів з ОВД та іншої документації.
Крім цього, через те, що суб’єктам господарювання не потрібно у друкованих засобах масової інформації повторно публікувати повідомлення про плановану діяльність та оголошення про початок громадського обговорення Звіту з ОВД, багато представників громадськості не дізнаються про відновлення роботи реєстру з ОВД та продовжені терміни обговорення. На нашу думку, інформація про продовження термінів громадських обговорень, які не були завершені до 22 березня, обов’язково має бути опублікована у друкованих ЗМІ, або хоча б на сторінках відповідних справ у Єдиному реєстрі з ОВД та веб-сторінках відповідних уповноважених територіальних органів.
Під статтею про відновлення роботи реєстру на сайті Міндовкілля є відповідне роз’яснення для суб’єктів господарювання. Однак, на нашу думку, схоже роз’яснення варто було б підготувати і для представників громадськості, які є рівноправними учасниками процедури оцінки впливу на довкілля. Адже відновлення доступу громадськості до даних реєстру запропоноване у вкрай обмеженому вигляді, а тому без детального роз’яснення реалізувати свої права доступу до екологічної інформації та участі в процедурі ОВД для більшості громадян буде складно. Станом на зараз зацікавленим представникам громадськості просто радять звертатись до уповноваженого центрального/територіального органу для отримання детальної інформації, без інструкції, як це зробити на практиці, і яку інформацію варто вказати у відповідному звернені, і на яку відповідь можна розраховувати.
Вітаємо відновлення роботи реєстру з ОВД та сподіваємося, що Міндовкілля дослухається до наших зауважень.
Принагідно нагадуємо, що Постановою від 27.05.2022 р. № 630 уряд вніс зміни, зокрема, до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 09.12.2020 р. № 1236, продовживши карантин до 31 серпня 2022 р. Згідно із змінами до перехідних положень Закону України “Про оцінку впливу на довкілля”, повязанами із канатином, це означає, що громадські слухання у процедурі ОВД до початку жовтня не проводитимуться.