Закарпатський окружний адміністративний суд оприлюднив повний текст рішення у адміністративній справі за позовом жителів Тячівського району до Тячівської та Рахівської РДА, для оскарження детального плану території (ДПТ) спорудження ТГК “Свидовець”.
Жителі та позивачі, а також численні ГО та асоціації Закарпаття, ЕПЛ, занепокоєні очевидним негативним впливом спорудження мега-курорту на цінні недоторкані гірські масиви Свидовця. Тому і звернулися до суду ще у 2017 році, коли під впливом Закарпатської ОДА, було розроблено ДПТ даного курорту та затверджено його обома районними державними адміністраціями.
Закарпатський окружний адміністративний суд в складі колегії суддів, розглянувши більше 5 томів матеріалів справи та пояснення численних учасників справи, задоволив позовні вимоги місцевих жителів. Суд вказав на численні порушення процедури розробки та затвердження даного ДПТ. Так, згідно ст.11 та 12 Закону «Про регулювання містобудівної діяльності», розробці ДПТ мала передувати розробка Схеми планування даної гірської території Карпат, яку мала б затвердити Закарпатська обласна рада. Також спірний ДПТ мав би базуватися на Схемах планування території Тячівського та Рахівського районів, проте станом на 2017 рік затверджених схем планування території цих районів не було.
Також суд визнав порушення процедури участі громадськості, яка розпочалася із публікації неналежного змісту повідомлення про громадське обговорення спірних ДПТ в місцевих газетах (яке навіть не містило слова «Курорт «Свидовець»). Також суд вказав на відсутність доказів надання громадськості для ознайомлення графічних матеріалів спірного ДПТ, а також доказів оприлюднення всіх матеріалів ДПТ на сайтах відповідачів.
Також суд вказав на порушення відповідачами Закону України «Про місцеві державні адміністрації», оскільки не провели оприлюднення проектів своїх рішень та їх належне громадське обговорення.
На думку суду, спірні рішення РДА зачіпають інтереси мешканців даної місцевості, які мають право брати участь у обговоренні та внесенні пропозицій до нормативно-правових актів щодо розміщення об’єктів, що будуть мати вплив на їхнє життя, здоров’я та умови приживання, природнє середовище. Суд також послався на вимоги Орхуської конвенції, яка гарантує право на звернення до суду за захистом охоронюваного законом інтересу у сфері гарантування екологічної безпеки. Суд вказав на важливості реального захисту довкілля, і неприпустимість обмеженого тлумачення чинного законодавства.
Для довідки: Даний курорт планується на площі більше 1400 га, із вилученням та вирубкою 430га лісів для спорудження витягів та всієї інфраструктури курорту (площа забудови 50 000 м2), площа проектованих доріг 90 км, протяжність витягів – 53 км.
Запроектовані під розташування комплексу земельні ділянки знаходяться за межами населеного пункту, їх загальна площа становить – 1430 га разом з відповідною інженерною інфраструктурою, яка забезпечить повноцінне функціонування об’єктів комплексу. З них: землі лісового фонду (ліс) 1113 га та 74 га землі лісового фонду (нелісові, пасовища, сінокоси, тощо) ДП „Ясінянське ЛМГ”; 243 га землі державної власності сільськогосподарського призначення та інші (пасовища, полонини, сінокоси).
Із земель лісового фонду (лісових) вирубці під розташування об’єктів рекреаційної інфраструктури (готелі, гастро-інфраструктури, інші сервіси, лижні траси, ліфти, інженерні мережі, тощо) підлягатимуть 430 га. Площа запроектованих ландшафтних рубок буде меншою за площу щорічних суцільних рубок на даній території.
Згідно з детальним планом, на території туристичного комплексу „Свидовець” планується спорудження 23 підвісних пасажирських канатних доріг різної конструкції та довжини (від парно- крісельної до фунікулерного типу), облаштування 230 км лижних трас відповідно до встановлених класифікаторів складності, із 100 % осніженням. Це надасть можливість забезпечити інфраструктурою зимових атракцій комплексу– 22 000 осіб одночасно.
Під житлово-комерційну та рекреаційну інфраструктуру проектом визначено 800 га включно з площею під інженерні комунікації. Їх розташування охоплює основні річкові долини річок: Чорна Тиса, Довжана, Станислав.
Для забезпечення потреби питної води буде використано водозабір з артезіанських свердловин класу „вода питна”, решта – за рахунок спорудження руслових водозаборів з локальними фільтраційними насосними станціями на існуючих струмках та річках.
Рішення суду можна знайти тут: http://epl.org.ua/wp-content/uploads/2022/07/rishennya-ZOAS-Plehanova-19-07-22.pdf