Нещодавно відбулася зустріч представників природоохоронного руху із представниками Офісу ГПУ.
Метою зустрічі була побудова співпраці у документуванні воєнних злочинів, які завдають шкоду довкіллю, обговорення методологічних підходів оцінки впливу воєнних дій на довкілля.
Заступник Генерального прокурора України Вікторія Літвінова представила керівника та прокурорів Спеціалізованої екологічної прокуратури і наголосила на важливості співпраці представників природоохоронного руху з Офісом ГПУ в цілому та СЕП зокрема. Така співпраця, на думку пані Вікторії Літвінової, є важливим поступом у зборі та верифікації інформації про вплив воєнних дій на довкілля, в розробці сучасних методичних підходів з комплексної оцінки впливу війни на довкілля, економіку, здоров’я людей.
Керівник спеціалізованої екологічної прокуратури Борис Індиченко у свою чергу наголосив на важливості збору фактів впливу повномасштабної війни на довкілля і створення групи експертів, які можуть бути залученими до кримінальних проваджень, що відкриті за ст. 441. Екоцид Кримінального кодексу України.
Представники екоспільнот представили свої результати досліджень зі збору та аналізу фактів впливу воєнних дій на довкілля та його відновлення до природного стану.
Зокрема, директор ЕПЛ Олена Кравченко розповіла про роботу організації в цьому напрямку з 2014 року загалом і про активізацію цього напрямку з моменту повномасштабного вторгнення російських військ на територію України. Екологами ЕПЛ з 2014 року було написано низку посібників про цивілізаційні виклики впливу воєнних дій на природу України. Юристи ЕПЛ написали понад 40 аналітичних документів, в яких зроблений детальний аналіз діяльності компенсаційної комісії, Міжнародного суду ООН, Міжнародного кримінального суду. Аналітики ЕПЛ проаналізували досвід розмінування, подолання впливу воєнних дій на довкілля у Хорватії, Боснії і Герцеговині, Албанії, Кувейті, Коста-Ріці, провели понад 17 експедицій по деокупованих територіях України, під час яких зібрали сотні верифікованих фактів впливу воєнних дій на довкілля, розробили реєстр, який містить тільки перевірену і достовірну інформацію, аналітику.
Учасники зустрічі обговорили механізми поєднання зусиль з документування та оцінки шкоди довкіллю від воєнних дій та розробки методологій з відновлення довкілля до природного стану. “Офіс ГПУ, представники екологічного руху, що працюють в напрямку збору фактів, розробки методик, є трендсетерами, що створюють прецедент для міжнародної спільноти в довкіллєвій сфері”, – наголосила директор ЕПЛ Олена Кравченко.
Результатом зустрічі стало створення неформальної робочої групи представників Офісу ГПУ, екоспільнот, яка працюватиме над збором достовірної інформації впливу повномасштабної війни росії на довкілля України, розробкою сучасних методологічних підходів з оцінки впливу війни на довкілля, методологій відновлення довкілля до природного стану.
ЕПЛ сподівається, що покладений початок спільної роботи згодом матиме реальні результати для природи, здоров’я українців.