У кінці квітня відбулася зустріч фахівців Міністерства довкілля та Агентства охорони природи та ландшафтів Чехії з представниками ЕПЛ. Під час цих зустрічей ми обговорили Закон про відновлення природи (Nature Restoration Law1), який є першим всеохоплюючим законом з цього напрямку на всьому континенті. За словами спеціалістів Європейської комісії, це ключовий елемент Стратегії ЄС щодо збереження біорізноманіття, яка вимагає обов’язкових цілей для відновлення деградованих екосистем, зокрема тих, які мають найбільший потенціал для захоплення та зберігання вуглецю, а також запобігання та зменшення впливу стихійних лих. Основними цілями закону є відновлення екосистем, середовищ існування та видів на суші та в морських районах ЄС, щоб зробити можливим довгострокове та стійке відновлення біорізноманіття та стійкість природи, сприяти досягненню цілей ЄС щодо пом’якшення наслідків клімату та адаптації до змін клімату, виконувати міжнародні природоохоронні зобов’язання. Для країн які вже більше 20 років мають функціонуючу мережу NATURA-2000 він є оновленням вже існуючого законодавства й важливий для системи оселищ, їхніх якісних показників та планів з охорони.
Законодавча база для функціонування та захисту мережі NATURA–2000 в Чехії
Базовим є Закон про охорону природи та ландшафтів Zákon České národní rady o ochraně přírody a krajiny2, який містить розділ про мережу NATURA-2000. Це загальний закон про природоохоронні території в Чехії, який містить норми про охорону та створення територіальної системи екологічної стабільності ландшафту, загальну і спеціальну охорону видів диких рослин і диких тварин, охорону вибраних родовищ корисних копалин, палеонтологічних знахідок і геоморфологічних і геологічних явищ, а також спеціальну охорону вибраних корисних копалин, охорону дерев, що ростуть поза лісом, створення мережі особливо охоронюваних територій та догляд за ними, участь у створенні та затвердженні проектів лісовпорядкування з метою забезпечення екологічно відповідного ведення лісового господарства, участь у процесі просторового планування та управління будівництвом з метою сприяння створенню екологічно збалансованого та естетично цінного ландшафту, участь в охороні ґрунтового фонду, особливо під час меліорації, вплив на управління водними ресурсами в ландшафті з метою збереження природних умов для життя водних і водно-болотних екосистем при збереженні природного характеру та наближеного до природного вигляду водотоків і територій, а також водно-болотних угідь, відновлення та створення нових екосистем природної цінності, наприклад під час рекультивації та інших великих змін у структурі та використанні ландшафту, охорона ландшафту для екологічно прийнятних форм господарського використання, туризму та рекреації, запобігання та регулювання інтродукції або висаджування та поширення інвазивних немісцевих видів рослин і тварин, встановлення умов для використання іноземних і немісцевих видів в аквакультурі.
Наразі 14% території Чехії мають статус територій NATURA-2000 і разом з іншими природоохоронними територіями складають 22 %. Території NATURA-2000 поділяються на території європейського значення (Special Areas of Conservation) і створюються на основі Оселищної директиви ЄС. На території Чехії таких територій налічується 1112. Вони займають орієнтовно 10 % території країни. Є ще спеціальні охоронні території (Special Protection Areas, SPA), які створені для видів птахів, перелічених у Додатку 1 до Директиви Ради 2009/147/EC (це кодифікована версія Директиви 79/409/EEC зі змінами) (стаття 4.1) та мігруючих видів, які регулярно присутні на території держав-членів ЄС (стаття 4.2). У Чехії було створено 41 SPA для 41 виду Додатку 1 та 6 мігруючих видів3. Ці території були оголошені урядом Чехії постановами в 2004–2005 роках, у 2007, 2009 та 2019 роках. Вони займають орієнтовно 9 % території країни. Оскільки пташині та оселищні території частково перекриваються, загальний відсоток становить 14 %. Актуальну інформацію щодо мережі можна знайти на сайті Міністерства довкілля Чехії https://www.mzp.cz/cz/natura_2000.
На території країни протягом 3-4 років були закартовані всі охоронювані оселища, створена відповідна база даних “MapoMat” по оселищам та видам. Ця карта постійно оновлюється ( https://webgis.nature.cz/mapomat/ ; https://webgis.nature.cz/appwebman/mapomat/). Також створено та опубліковано каталог біотопів Чехії (друге видання 2010 р.) Кожні 12 років відбувається оновлення даних по всій країні. Кожен з 13 регіонів країни має свій департамент з охорони природи, який є відповідальним за менеджмент та моніторинг територій. Моніторинг поділяється на загальний на державному рівні щодо оселищ та видів, який здійснює Агентство, та регіональний моніторинг стану природоохоронних територій, який здійснюють його департаменти. В Агентстві працює близько 150 співробітників, загалом в країні спільно з регіональними департаментами – 500-600 співробітників, вони відповідають за приблизно тисячу природоохоронних територій, майже всі з яких мають менеджмент плани.
Мережа територій NATURA-2000 на території Чехії https://natura2000.eea.europa.eu/
Національні природні парки є окремими установами, кожен створюється окремим законом, має штат. Якщо територія національного парку перекривається з територією NATURA-2000, режим парку є більш спеціалізованим й поширюється на всю територію, й включає в себе вимоги зі збереження видів та оселищ. На території Чехії створено 4 національні парки.
Відповідно до наявних на територіях NATURA-2000 видів та оселищ прописані спеціальні охоронні заходи, першоджерелом яких є Пташина та Оселищна директиви ЄС, національне законодавство та менеджмент-плани територій. Під час планування діяльності застосовується механізм appropriate assessment. Він може бути частиною оцінки впливу на довкілля або окремою процедурою, якщо ОВД не застосовується. Окремо існують механізми компенсації, які застосовуються у випадку доведеного лімітування певного виду діяльності.
Менеджмент плани для територій NATURA-2000 не мають обмежень у часі, вони можуть оновлюватися якщо на це є потреба. За словами спеціалістів з Міністерства охорони довкілля формування мережі NATURA-2000 досі не завершене, ще є види та оселища, які потребують додаткових територій. З цього приводу проводиться робота з Європейською Комісією. Додаткові біогеографічні семінари на цьому етапі вже не потрібні.
Цікавим видом охорони природи є створення спеціальних договірних сайтів на основі договору між власником землі, на якій розташований важливий об’єкт та природоохоронною установою. Наприклад військові полігони. В цьому випадку підписується угода між Міністерством Оборони та Міністерством охорони довкілля. Цей механізм прописаний в Законі про охорону природи та ландшафтів.
За додатковою інформацією звертайтеся:
Катерина Полянська, еколог ЕПЛ
Ольга Мелень-Забрамна, керівник юридичного відділу
Олена Кравченко, директор