Нещодавно представники ЕПЛ відвідали Міністерство довкілля Чеської Республіки, де дізнались про досвід впровадження в країні IPPC/EID Директиви, які розпочались у 2002 році шляхом прийняття окремого закону про інтегроване попередження забруднення та контроль за ним та вступило в силу у 2007 році. Процедура видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу в Чеській Республіці є окремою дозвільною процедурою поряд із дозволом на будівництво та ОВД. Інтегрований довкіллєвий дозвіл слід отримати після висновку з оцінки впливу на довкілля та перед дозволом на будівництво. Оскільки Чеська Республіка є дуже індустріальною країною, тут вже видано понад 1500 інтегрованих довкіллєвих дозволів (надалі ІДД).
А ми стоїмо на порозі прийняття ВРУ законопроєкту № 6004-д. Дуже сподіваємося, що Міндовкілля України та екологічно свідомий бізнес готові опиратися на передовий досвід Чехії в даній сфері. І чим швидше ВРУ проголосує за відповідний законопроєкт, тим більше у нас буде часу на адаптацію промисловості до НДТМ (найкращі доступні технології та методи) та тим скоріше Україна зможе прозвітуватися перед ЄС за впровадження важливої довкіллєвої Директиви 2010/75/ЄС про промислові викиди. Звичайно, що й ефект для природи від впровадження ІДД європейського зразка також не забариться.
Досвід Чеської Республіки, де реформа IPPC вроваджувалась довгий час, сьогодні є надзвичайно корисною, показовою для України. Для розуміння процедури видачі інтегрованного довкіллєвого дозволу ми продемонструємо за допомогою схеми, що описує чеську модель за діючим законодавством і пропоновану українську модель за законопроєктом № 6004-д.
Виходячи із двох наведених схем видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу слід відзначити, що у Чехії є багато спільного із Україною щодо видачі дозволу. До прикладу, в обох країнах виданий дозвіл є результатом діалогу між оператором, державними органами і громадськістю, процес видачі ІДД є прозорим: доступ до інформації забезпечується через оприлюднення заяви оператора та самого дозволу, процедура видачі дозволу включає консультації із зацікавленими органами та громадське обговорення, і в Україні, і в Чехії відповідне міністерство є дозвільним органом в процедурі видачі ІДД.
Разом з тим, є і відмінності: різниться тривалість видачі дозволу (в Чеській Республіці вона може тривати від 117 до 185 днів). А в Україні, тривалість видачі дозволу складає до 123 днів. Також цікаво, що у Чехії у процедурі видачі ІДД бере участь СЕНІА (Чеське агентство екологічної інформації), яке надає технічну експертну підтримку дозвільним органам, а також видає висновки щодо застосування НДТМ (найкращі доступні технології та методи) на безкоштовній основі. Регіональні органи в Чеській Республіці видають ІДД, а в Україні ІДД видає Міндовкілля.