22-23 травня екологи Міжнародної благодійної організації «Екологія-Право-Людина» (ЕПЛ) спільно з представником АНТС здійснили виїзд в Зноб-Новгородську громаду (Сумська область), Новгород-Сіверську та Новобасанську ОТГ (Чернігівська область) з метою обговорення наслідків впливів воєнних дій на природні екосистеми, визначення ключових екологічних проблем та надання пропозицій до програм комплексного відновлення.
Зноб-Новгородська та Новгород-Сіверська громада розташовані на кордоні з росією звідки відбуваються постійні обстріли прикордонних населених пунктів, майже кожного дня. Значні території забруднені вибухонебезпечними предметами, заборонений доступ до лісів, що унеможливлює гасіння пожеж, обмежений доступ до природних ресурсів, наявна значна кількість відходів руйнації, відсутні спеціальні полігони для їх складування, також на територіях громад наявні чисельні вирви від снарядів, головним чином в межах населених пунктів, на подвір’ях, на територіях фермерських господарств.
Новобасанська громада була частково окупована навесні 2022 року й зазнала руйнувань внаслідок перебування на її території ворожих угруповань, громада досі проводить заходи з розмінування території, навіть через рік місцеві мешканці знаходять розтяжки, протипіхотні та протитанкові міни, нажаль є загиблі та постраждалі.
Піднімалися питання й щодо екологічних проблем які існували до великомасштабної війни, зокрема, кліматичних змін, зменшення рівня грунтових вод, пересихання водотоків, використання небезпечних пестицидів та хімічних добрив, випадки захворювань місцевого населення через використання пестицидів, а також мору бджіл, наявність перевищення нітратів у воді в колодязях, масштабне розорювання територій, незаконна оранка в прибережних захисних смугах, вирубування самосійних лісів, відсутність облаштованих сміттєзвалищ. Ці проблеми досі існують та потребують вирішення.
За результатами зустрічей в громадах були визначені напрямки, які потребують подальшого глибшого дослідження для ефективного формування екологічних заходів у програмах комплексного відновлення громад. Були також досягнуті домовленості, що окрім безпосередньої роботи над програмами відновлення, буде також здійснюватися співпраця над питаннями, в яких громади потребують експертної допомоги ЕПЛ, зокрема щодо проведення процедури стратегічної екологічної оцінки (СЕО) планових документів.
Більш детальну інформацію по кожній з громад буде висвітлено в наших наступних публікаціях з цього напрямку.
Команда ЕПЛ
Ця публікація підготовлена МБО “Екологія-Право-Людина” в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст публікації є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.