Минулого тижня команда ЕПЛ відвідала низку громад Сумської та Чернігівської області, які були деокуповані минулого року і які і донині потерпають від постійних обстрілів. Метою поїздки було вивчення стану впливу воєнних дій на довкілля. Члени команди відвідали і Зноб-Новгородську територіальну громаду. Зноб-Новгородська селищна територіальна громада розташовується на крайній півночі Сумської області, у Шосткинському районі. Завдяки відсутності на її території важливих автошляхів, громада уникла окупації російськими військами. Однак, вже декілька місяців потерпає від активних обстрілів з прикордонних територій РФ.
Екологи ЕПЛ поспілкувались з головою громади та головою комісії з оцінки збитків. Основною темою, звісно, стало обговорення збитків, завданих війною довкіллю. Протягом минулого і поточного року по території громади було завдано низку авіаударів керованими авіабомбами (4 атаки) – суттєво постраждали населені пункти Голубівка, Зноб-Трубчевське та Зноб-Новгородське. Також громаду декілька разів на тиждень обстрілюють із мінометів, рідше – з використання артилерії, один раз вівся обстріл з гелікоптера.
Внаслідок згаданих обстрілів були зруйновані будинки, господарські приміщення, великі ангари, знищена техніка.
Фактичне населення громади до війни складало 3800 жителів. За словами представників селищної ради, зараз виїхало біля 20 % жителів (щонайменше – на період війни, частина не повернеться і пізніше).
Також була знищена база відпочинку Деснянсько-Старогутського національного природного парку (внаслідок удару керованою авіабомбою, а також безпілотником-камікадзе).
Представники громади фіксували обстріли сільськогосподарської техніки під час польових робіт з мінометів та реактивних систем залпового вогню.
Селище Нововасилівка після руйнування мосту через річку Знобівка опинилось відрізаним від решти громади, в якості тимчасового рішення проблеми доступу до громади було вирішено обладнати брід.
Вигоріла трава та лісосмуги (між селищем Зноб-Новгородське та селом Зноб-Трубчевське). Фіксувались випадки загибелі тварин на мінних полях, а також внаслідок обстрілів.
Також екологами було оглянуто ангар для сільськогосподарської техніки, який був знищений внаслідок обстрілів та воронки у ґрунті навколо цього ангару.
Знищена в результаті обстрілу будівля, де зберігалась техніка агропідприємства.
Крім цього, жителі громади потерпають від неконтрольованого використання пестицидів. Почастішали випадки використання дешевих китайськими пестицидами, які значно небезпечніші, ніж пестициди, які були сертифіковані в ЄС.
За результатами виїзду будуть розроблені рекомендації для громади щодо екологічної частини програми комплексного відновлення громади. Ці рекомендації будуть включати:
- вирішення питання утилізації решток боєприпасів та знищеної техніки;
- відновлення втрачених лісосмуг та лісів;
- обмеження використання неліцензованих пестицидів;
- дотримання природоохоронного режиму в межах Деснянсько-Старогутського НПП.
Ця публікація підготовлена МБО “Екологія-Право-Людина” в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст публікації є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.