Справа: Порятунок ведмедя
Регіон: Львівська область, м. Львів
Суть справи: Захист тварин
Зацікавлена особа: Західно-українське товариство захисту тварин
Суть проблеми: Перевезення ведмедя з вольєра у м. Львові, не пристосованого для утримання ведмедя, до притулку для ведмедів, створеного WSPA в місті Верешедьхаз (Угорщина)
Основні факти:
З кінця 1997 року в Західно-Українське товариство захисту тварин (ЗУТЗТ) надходили численні скарги про погане утримання ведмедя Коті в Музеї народної архітектури та побуту «Шевченківський гай», що у м. Львові. Скарги надходили також і до Всесвітнього товариства захисту тварин (WSPA) від іноземних туристів ,які відвідали вищезгаданий музей у Львові і особи сто побачили «сірі будні» бурого в’язня. Котя народився у цирку в 1982 році, але погано піддавався дресуванню, через що був переданий в зоокуток музею пресувальником Філатовим під час гастролей у 1983 році. Кожну хвилину своїх 17 років життя бурий велетень, який виріс майже на два метри, провів у брудній поіржавілій металевій клітці 3,7на ?3,7м, незахищеній ні від дощів, ні від вітру, без критого куточку для сну, не кажучи вже про типові його представникам зимові сплячки.
Взявшись за справу, товариство ЗУТЗТ спочатку вирішило реконструювати вольєр, але довготривалий пошук спонсорів цієї гуманної акції виявився марним. Тоді за спасіння ведмедя взялися з іншого боку—вирішили перевезти його до притулку для ведмедів, створеного WSPA в місті Верешедьхаз (Угорщина) для Центральної та Східної Європи.
Ця операція, яка отримала назву «Звільнення ведмедя» («Bearrescue»), стала можливою завдяки співпраці Західно-Українського товариства захисту тварин та Всесвітнього товариства захисту тварин (WSPA), а також за правової підтримки асоціації екологічного менеджменту т права Угорщини (EMLA) та Центру громадської екологічної адвокатури ЕПЛ». Вона тривала майже два роки, оскільки потребувала реалізації складної і довготривалої процедури оформлення всіх необхідних документів та дозволів.
Дозволи від мера м. Львова п. Куйбіди та Управління культури Львівської області на переведення ведмедя до притулку був отриманий майже одразу після звернення до них представника WSPA п.Драгана Настіча (лист від 28.02.98) та візиту представників ЗУТЗТ. Наступним кроком стала підготовка всіх необхідних для перевезення ведмедя документів, що тривала з травня 1998 по серпень 1999 року. На звернення товариства були отримані дозвіл Держуправління екобезпеки Львівської області, довідка Музею народної архітектури та побуту встановлено породу ведмедя факультетом біології ЛДУ ім. І. Франка. З допомогоюЕПЛ» був отриманий дозвіл Міністерства екобезпеки України на вивіз ведмедя. Через посередництво Угорської асоціації (EMLA), давнього партнераЕПЛ», а, власне, завдяки виконавчому директору д-ру Шандору Фулопу та Патриції Хатвані був отриманий лист від мера м. Верешедьхаз про готовність прийняти Котю. Труднощі викликав лише документ Комітету CITES , оскільки за ним довелось їхати до Москви, де знаходиться адміністративний орган CITES для регіону СНД. Однак всі процедури були успішно виконані, і 13 серпня 1999 року до Львова прибули працівники притулку м. Верешедьхаз Йожеф Коша, Ласло Кошик, Еде Добровіц.