Про початок роботи двадцять другої сесії Асамблеї держав-учасниць Римського статуту Міжнародного кримінального суду
Двадцять друга сесія Асамблеї держав-учасниць Римського статуту Міжнародного кримінального суду (далі – Асамблея) вже розпочала свою роботу в штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку, США. Проведення Асамблеї заплановано з 4 по 14 грудня 2023 року.
Міжнародний кримінальний суд є першим у світі постійним міжнародним кримінальним судом на основі договорів, створеним для того, щоб допомогти покласти край безкарності осіб, які вчинили найсерйозніші злочини, що викликають занепокоєння міжнародної спільноти, а саме злочини проти людяності, військові злочини, геноцид і злочин агресії. Відповідно до статті 112 Римського статуту Асамблея є керівним наглядовим і законодавчим органом Міжнародного кримінального суду. Вона складається із представників держав, які ратифікували Римський статут Міжнародного кримінального суду і приєдналися до нього.
На цій Асамблеї держави-учасниці Римського статуту Міжнародного кримінального суду, держави-спостерігачі, запрошені держави, міжнародні та регіональні організації, представники громадянського суспільства обговорюють основні виклики, які постають перед застосуванням Римського Статуту Міжнародного кримінального суду. Держави-учасниці ухвалюють резолюції щодо важливих питань, що стосуються функціонування Міжнародного кримінального суду та Цільового фонду для потерпілих, у тому числі щодо співпраці в цілях забезпечення глобальної справедливості. У ході Асамблеї вже обрано шість нових суддів Міжнародного кримінального суду.
Важливо, що на цій Асамблеї у фокусі держав та їх представників знаходиться питання притягнення вищого військово-політичного керівництва Росії та Білорусі до відповідальності за злочини проти України, захист довкілля і відповідальність за його нищення, роль громадянського суспільства у процесі функціонування Міжнародного кримінального суду та застосування Римського статуту Міжнародного кримінального суду.
У ході проведення сесій учасники Асамблеї, зокрема громадські організації, організовують велику кількість додаткових заходів. Паралельні заходи громадянського суспільства створюють платформу для діалогу між неурядовими організаціями-учасниками, з одного боку, Міжнародним кримінальним судом і державами-учасницями, з іншого.
Ми раді анонсувати додатковий захід під назвою «Зумовлена війною шкода довкіллю в Україні: перспективи застосування Римського статуту та роботи Міжнародного кримінального суду». Захід проводитиметься 12 грудня ЕПЛ спільно із такими партнерами як Open Society Foundations, Міжнародний фонд «Відродження», Офіс Генерального прокурора, Інститут екологічної безпеки (ІЕС), Green Transparency тощо. Державами-співорганізаторами виступають: Естонія, Румунія та Україна. В ході нашого заходу ми обговоримо вплив війни на довкілля, застосування національних механізмів для притягнення винних у завданні шкоди довкіллю під час війни до відповідальности, специфіку розслідування і здійснення обвинувачення у справах про притягнення винних у завданні шкоди довкіллю під час війни до відповідальности, статтю 8(2)(b)(iv) Римського статуту, переслідування екологічних злочинів за Римським статутом, перспективи визнання міжнародного злочину екоциду та його гіпотетичну застосовність до війни Росії проти України. Результати обговорень під час цього заходу будуть узагальнені в заяві, яка буде широко розповсюджена серед ключових зацікавлених сторін та офіційно передана Асамблеї.
Важливо наголосити, що на своєму першому засіданні 4 грудня 2023 року Асамблея обрала Посла Пяйві Каукоранта (Фінляндія) Президентом Асамблеї на двадцять третю, двадцять четверту та двадцять п’яту сесії. Асамблея обрала Посла Маргарета Кассангана (Польща) та Посла Майкла Імран Кану (Сьєрра-Леоне) віце-президентами. На цей період до складу Бюро Асамблеї було обрано такі держави-учасниці: Бельгія, Болівія, Боснія і Герцеговина, Бразилія, Чилі, Кіпр, Еквадор, Фінляндія, Італія, Японія, Кенія, Латвія, Нова Зеландія, Польща, Республіка Корея, Сенегал, Сьєрра-Леоне, Словенія, Південна Африка, Швейцарія та Уганда.
Нове Бюро розпочне виконання своїх обов’язків після завершення двадцять другої сесії Асамблеї, 14 грудня 2023 року.
Представники ЕПЛ вдячні за можливість бути частиною громадянського суспільства, що долучається до роботи Асамблеї. Протягом двох тижнів роботи Асамблеї ми інформуватимемо про ключові новини та рішення, що матимуть місце в ході цьогорічної сесії.
Детальніше із програмою роботи Асамблеї можна ознайомитись за посиланням: http://surl.li/oaihe
Перелік додаткових заходів, що проводитимуться в ході Асамблеї за посиланням: http://surl.li/oazri
Рішення, прийняті в ході Асамблеї будуть оприлюднені за посиланням: http://surl.li/oaijh