У 2023 році Україна у співпраці з іноземними партнерами досягла значного прогресу у впровадженні міжнародного компенсаційного механізму, аби змусити російську федерацію заплатити за завдані воєнними діями збитки. Робота велася і продовжує вестися одночасно і на національному, і на міжнародному рівнях.
Відправною точкою стала Резолюція Комітету міністрів Ради Європи про створення Розширеної часткової угоди стосовно реєстру збитків, завданих агресією російської федерації проти України, прийнята 12 травня 2023 року та ратифікована Україною в листопаді 2023 року.
На даний час затверджено склад ради Реєстру збитків, яка буде розглядати заяви та призначати компенсації. Також ведеться робота стосовно створення та наповнення Компенсаційного фонду, за рахунок якого і будуть виплачуватися компенсації. Планується, що подати такі заяви до Реєстру збитків можна буде вже на початку наступного року.
Для цього уряд вніс зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 326 “Про затвердження Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації”, розділивши такі збитки та шкоду за категоріями та суб’єктами подання заяв.
Шкоду та збитки, завдані навколишньому природному середовищу та природним ресурсам, зокрема, земельним ресурсам, водним об’єктам, атмосферному повітрю, лісовому господарству, природно-заповідному фонду, надрам тощо виділено в окрему категорію.
Відповідальними органами, які вправі подавати до Реєстру збитків заяви в цій категорії, є Міндовкілля, Мінагрополітики, Мінреінтеграції, Держекоінспекція, Держрибагентство, Держгеокадастр, обласні, Київська міська держадміністрації, органи місцевого самоврядування.
Компенсація шкоди, завданої довкіллю воєнними діями, залежить від належної фіксації таких фактів, їхнього юридично правильного оформлення, точного прорахунку розміру збитків. Як показує практика ЕПЛ, значна частина фактів завдання шкоди та збитків навколишньому природному середовищу та природним ресурсам з різних причин залишається поза увагою відповідальних за їхню фіксацію органів, що в подальшому може призвести до відсутності компенсації або зменшення реального розміру шкоди.
Відтак, на даний час важливо зосередитися на своєчасності та якості збору доказів завдання російською федерацією шкоди довкіллю, щоб включити такі факти в Реєстр збитків, як тільки він розпочне свою роботу.
Детальніше про Міжнародний компенсаційний механізм за посиланням https://epl.org.ua/announces/mizhnarodnyj-reyestr-zbytkiv-zapodiyanyh-agresiyeyu-rosijskoyi-federatsiyi-proty-ukrayiny-dovkillyevyj-aspekt/