Другий рік повномасштабної війни показав, що жителі України дещо менше цікавилися питаннями збереження довкілля та менше зверталися за юридичною допомогою для захисту своїх екологічних прав. Частково це пов’язане з тим, що велика частка консультацій ЕПЛ припадала на жителів індустріально розвинених регіонів, які сьогодні перебувають під численними обстрілами, а жителі мають інші пріоритети та щоденні ризики для здоров’я, пов’язані з війною.
Проте у 2023 році ЕПЛ продовжувала надавати правову допомогу громадянам, які звернулися до ЕПЛ раніше, а також тим, які піднімали питання про екологічні проблеми територій з меншою інтенсивністю обстрілів. Також адвокати ЕПЛ продовжували представляти інтереси жителів та громадських організацій в триваючих судових процесах.
Ось декілька найбільш важливих та цікавих прикладів:
У 2023 році захист екологічних прав жителів с. Гряда (поблизу Львова) в судах завершився рішенням суду першої інстанції у одній із судових справ. Так, 17 жовтня 2023 року суддя Львівського окружного адміністративного суду винесла рішення на користь місцевих жителів, що більше 4 років боряться із наслідками функціонування свиноферми АПП «Гряда» у с. Гряда тепер вже Львівської територіальної громади. Жителі змогли через суд скасувати Висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 31 травня 2022 року № 12.2-18-4/4367, затверджений Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту прав споживачів, яким скорочено санітарно-захисну зону (СЗЗ) для свиноферми з 500 м. до 250 м.. (більше про це тут: https://epl.org.ua/announces/promizhna-sudova-peremoga-nad-svynaryamy/). Висновок містив цілий ряд неточностей та не містив достатніх обґрунтувань для скорочення СЗЗ свиноферми з 500 м до 250 м. Очікуємо на апеляційну скаргу від опонентів. Також через тривалий мораторій в державі на перевірки державними контролюючими органами, жителі с. Гряда не мають можливості ініціювати заходи державного екологічного контролю щодо свиноферми АПП «Гряда» та заміри повітря та водних ресурсів. Через це і виникають труднощі в зборі доказів для судових процесів для доказування шкідливого впливу на довкілля забруднювачів, а також доказування фактів порушення суб’єктами господарювання вимог природоохоронного законодавства.
Також у 2023 році було винесено рішення судом першої та апеляційної інстанції у справі щодо захисту Закарпатського моря (Теребле-Ріцького водосховища). У судовому процесі, ініційованому ДП “Хустське дослідне господарство” проти ГО “Життя Дерев”, яке отримало на підставі Договору на право довгострокового тимчасового користування лісами від 30.06.2022 року лісову ділянку загальною площею 2, 3 га, яка розташована в Драгівському лісництві у кварталі 31 (виділи 17 і 24) на території Драгівської територіальної громади Хустського району Закарпатської області. Дане ГО “Життя Дерев” отримало дану лісову ділянку для проведення сезонних літніх таборів і зразу ж почало її інтенсивно освоювати. До ЕПЛ звернулася ГО “Чисто.Де?!”, яка вже роками опікується берегами Теребле-Ріцького водосховища та очищає їх від відходів, що приносить ріка, для отримання правової допомоги в більш тривалому юридичному захисті цієї території, та для отримання правової допомоги в відстоюванні інтересів довкілля в даному судовому процесі. ЕПЛ та ГО Чисто.Де?! вступили в дану справу на стороні позивача та відстоювали позицію щодо необхідності захисту цієї цінної території, що межує із НПП “Синевир” від різноманітних рекреаційних об’єктів. Також Закарпатська обласна рада своїм рішенням 15.12.2022 року № 725 створила ландшафтний заказник місцевого значення “Берег Закарпатського Моря” на площі 90,6662 га. Ландшафтний заказник місцевого значення створено, щоб зберегти ландшафтний комплекс посеред Національного природного парку “Синевир”, ділянки букових лісів, гірських полонин, території навколо Теребле-Ріцького водосховища, що не увійшли до складу НПП. (https://epl.org.ua/announces/apelyatsijnyj-sud-zahystyv-karpatske-more/ ) Також в суді першої інстанції на Закарпатті перебуває ще одна аналогічна справа, але вже проти ТОВ «Життя дерев» щодо позбавлення його права довгострокового тимчасового користування лісами, яке дане ТОВ отримало разом із ГО «Життя дерев» на облаштування сезонного табору на території того ж Драгівського лісництва. ЕПЛ також є стороною в даній справі, разом із ГО «Чисто.ДЕ?!». Очікуємо на рішення суду першої інстанції у цій справі, адже користування лісовими ділянками ТОВ «Життя дерев» буде порушувати режим вже створеного об’єкту ПЗФ – ландшафтного заказника та погіршувати стан природних лісових екосистем.
Фото: Paul Inn
У 2023 році тривали судові засідання по справі щодо припинення діяльності ТОВ “Поліколор” із м .Кам’янське, які завершилися перервою в розгляді справи по суті в загальному суді. (більш детальніше про справу тут: https://epl.org.ua/announces/yak-u-kam-yanskomu-borotysya-za-svoye-zdorov-ya/ та https://epl.org.ua/announces/chomu-mindovkillya-tak-polyubylo-m-kam-yanske/ ) Адвокат ЕПЛ представляє інтереси жительки м. Кам’янське, яка роками потерпає від сусідства із лако-фарбовим виробництвом. Підприємство збільшило своїх обсяги виробництва і тому його вплив на довкілля та здоров’я сусідів став ще більш значним, а необхідні дозвільні документи почали з’являтися лише після подачі позову до суду про припинення виробничої діяльності. Подача справи до суду стала вимушеним кроком через недіючий та неефективний державний екологічний контроль та державний санітарно-епідеміологічний нагляд, та недопуск підприємством на свою територію контролюючих органів. Очікуємо на результати судового процесу вже у 2024 році.
Також у 2023 році юристи та адвокати ЕПЛ активно працювали над правовими інструментами захисту довкілля під час війни, над можливостями активізації національної судової системи України в питаннях компенсації шкоди довкіллю, що її завдає агресор, а також над пошуком надійних міжнародних механізмів та практик попередження, мінімізації, припинення завдання шкоди нашому довкіллю під час війни.