Представники ЕПЛ взяли участь у міжнародному форумі «United for Nature. Agenda for Ukraine», який був організований Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України. В час війни, коли Україна проходить період найважчих випробувань, не можна забувати, що екологічна безпека є частиною загальнонаціональної безпеки, яку виборюють наші військові. Іде боротьба за нову вільну країну і кожен на своєму місці має виборювати краще майбутнє для своєї держави.
Природоохоронці бачать майбутнє України як держави, в якій щасливі громадяни живуть у безпечному і здоровому довкіллі, і тому говорять про важливість зеленого відновлення. Запорукою успішної реалізації плану зеленого відновлення України до природного стану є реалізація реформи екологічного контролю зі створенням нового сучасного інституційно спроможного органу державного екологічного контролю. Саме така інституція має відігравати ключову роль з реалізації п. 8 Формули миру Президента та Довкіллєвої декларації, – відзначила у своєму виступі Олена Кравченко, виконавчий директор ЕПЛ
Про нагальність проведення реформи державного екологічного контролю, її роль у зеленому відновленні, подоланню корупційних чинників, поверненню довіри громадянського суспільства до інституції з екоконтролю, а також про роль реформи екоконтролю у реалізації програми Ukraine Facility говорили під час дискусії на міжнародному форумі «United for Nature. Agenda for Ukraine».
«Сьогодні ми спільно з колегами представимо вам наше бачення реформування системи державного екологічного контролю в Україні. Як вірно зазначив модератор, критично важливо мати інститут державного екологічного контролю міжнародного зразка, саме в часи коли Україна стримує російську навалу і протистоїть у боротьбі, ми пройдемо так званий «краш тест» нашої системи екологічного контролю під час обстоювання позовів України на відшкодування шкоди довкіллю у міжнародних судах. Тому ми не маємо часу на очікування і вже зараз зобов’язані активно вибудовувати систему екологічного контролю згідно міжнародних стандартів. Якісна фіксація шкоди довкіллю – одна із складових справедливого відшкодування шкоди довкіллю», – зазначила заступниця Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Олена Крамаренко та додала, що з огляду зменшення тиску на бізнес під час повномасштабної війни настала зрештою потреба змінити парадигму органу екологічного контролю з карального на такий, який попереджатиме і припинятиме шкоду довкіллю та оперативно працюватиме на усунення негативних наслідків для довкілля.
Голова ДЕІ Ігор Зубович розповів про етапи проведення реформи та створення єдиного інтегрованого органу екологічного контролю, про оптимізацію та об’єднання усіх функцій екологічного контролю в одному органі, оптимізацію коштів, відсотків від стягнених збитків. Згідно з реформою відбудеться оптимізація і територіальних органів екологічного контролю. Буде створено 12 округів за еколого-ресурсним та еколого-техногенним принципами. Буде також створено 12 сучасних вимірювальних лабораторій, які мають працювати за європейськими стандартами вимірювання, матимуть збільшений спектр досліджень, а також належну матеріальну та правову базу для забезпечення належного зберігання доказів.
Окремо Ігор Зубович зупинився на запроваджені цифровізації ДЕІ як запобіжника корупції. Цифровізація передбачатиме фіксацію кожного факту негативного впливу на довкілля на місці його виявлення та внесення до онлайн-платформи, а також передбачатиме процедуру і чітко визначені строки внесення у відповідну інформаційну систему всіх документів, які будуть створюватися під час перевірок.
Олена Кравченко розповіла про необхідність наділення територіальних органів екоконтролю більшими повноваженнями і, відповідно, юридичною відповідальністю за дію чи бездіяльність у прийнятті рішень, наголосила на чітких визначеннях і процедурах форм заходів екологічного контролю. Олена також зазначила, що з огляду на важливість органу державного екологічного контролю у фіксації та обрахунку шкоди, завданої російською федерацією довкіллю України, проведення чи непроведення даної реформи стане тестом на державність керівництва Міндовкілля, народних депутатів, представників доброчесного бізнесу та громадянського суспільства.