6 червня 2023 року окупаційні війська Російської федерації підірвали Каховську ГЕС, внаслідок чого рівень води в Каховському водосховищі суттєво знизився. Значна площа водосховища висохла та заросла вербою. Вже майже рік громадськість задається питанням, а що ж буде з цією територією? Чи можна її використовувати, наприклад під город або сіножаті. Офіційну відповідь на це питання дав Кабінет Міністрів України.
12 березня 2024 року КМУ прийняв Постанову «Про запобігання нецільовому використанню земель, які займало Каховське водосховище», якою заборонив формування, передачу у власність або користування та зміну цільового призначення земельних ділянок на землях, які займало Каховське водосховище, крім випадків, якщо такі дії потрібні для подальшого відновлення водосховища та будівництва гідротехнічних споруд. Така заборона встановлена на період дії воєнного стану та протягом п’яти років після його припинення чи скасування.
З метою створення гарантій дотримання цієї заборони, КМУ зобов’язав Державну службу з питань геодезії, картографії та кадастру разом з Державним підприємством “Центр державного земельного кадастру” до 16 вересня 2024 року забезпечити створення та відобразити на картографічній основі Державного земельного кадастру відомості про землі, які займало Каховське водосховище, з урахуванням доступних матеріалів і даних дистанційного зондування Землі, аерофотозйомки, аерозйомки, виготовлених до моменту руйнації греблі Каховської ГЕС (зокрема архівних), або відомостей Державного земельного кадастру.
Після внесення до Державного земельного кадастру відомостей про землі, які займало Каховське водосховище, органи місцевого самоврядування, на території яких розміщене водосховище, повинні будуть враховувати межі водосховища під час прийняття рішень щодо передачі у власність або у користування земельних ділянок, які є суміжними до земель, які займало Каховське водосховище, таким чином, щоб ці землі не передавалися у власність чи користування та в подальшому могли бути використані для відбудови греблі.