27 березня 2024 року відбулася онлайн-зустріч команди ЕПЛ із представниками Всесвітнього альянсу з екологічного права (далі – ELAW). ELAW обʼєднує разом юристів та науковців з метою спільного будівництва стійкого та справедливого майбутнього для всього світу. Зазначимо, що ELAW надає юридичну, наукову та організаційну експертизу на підтримку юристів публічного інтересу та їхніх організацій для підвищення ефективності їх діяльності. До складу ELAW входять правозахисники із понад 80 країн світу. ЕПЛ є штаб-квартирою ELAW в Україні.
Метою цієї зустрічі виступило обговорення розроблених ЕПЛ діяння, за якими можна констатувати вчинення екоциду, детальніше із такими можна ознайомитись за посиланням: http://surl.li/sdnfe.
Проведення цієї зустрічі є дуже важливим, адже таким чином створюються умови для обміну думками між екологами із України та США, а також, між експертами в галузі права із цих країн щодо вироблення спільного бачення екоциду як діяння проти природи, що має бути належно караним, відповідно до законодавства. Так, досвід науковців та юристів із США може допомогти подивитись на значення і розуміння терміну «екоцид» під новим, іншим кутом, що сприятиме більш повному підходу до розробки критеріїв екоциду.
До зустрічі долучалися як юристи, так і екологи, адже темою дискусії виступили критерії, за якими можна констатувати екоцид. Розробка таких критеріїв неможлива без співпраці правників та науковців.
Так, для того аби згодом ефективно притягувати винних осіб до кримінальної відповідальності за вчинення злочину екоциду важливо мати чітке бачення і розуміння того, які ж діяння, зрештою, можна вважати екоцидом. У цілях формування чіткої позиції в цій частині доцільною є розробка екологічних, наукових критеріїв діяння і його наслідків для довкілля, які дозволять чітко визначати у кожному конкретному випадку чи йде мова про екоцид чи ні. Такі критерії можуть бути біологічні, ботанічні, зоологічні, тощо. Над пошуком оптимальної формули і кількості таких критеріїв зараз працює ЕПЛ і залучає партнерські організації до такої співпраці. Обговорювані в ході цієї зустрічі екологічні критерії ситуацій, які можна вважати екоцидом, включали в себе такі питання як масштаби збитків для природи, вплив на біорізноманіття, загрозу для здоров’я людей, екосистем та оселищ.
Дискусії підлягали, зокрема, такі питання:
Чи доцільним є визначення критеріїв екоциду через використання чітких показників знищення площ біотопів?
В ході зустрічі було встановлено, що для перспектив застосування обговорюваних критеріїв на практиці в Україні краще підходять чіткі показники знищення площ біотопів, оскільки у випадку застосування оціночних суджень, є ризик того, що їх буде по-різному тлумачено зацікавленими сторонами і особами.
Якщо використовувати чіткі показники знищення площ біотопів, то чому мають бути еквівалентні такі показники?
Командою ЕПЛ було запропоновано показник у кількості 50% від загальної площі певного типу природних екосистем (біотопів) у національному масштабі. Експерти ELAW вважають такий показник надто високим, тож сторони домовились попрацювати разом в цілях пошуку оптимального і обґрунтованого показника.
Як наповнити змістом оціночні судження, які фігурують у визначеннях екоциду як на рівні національного законодавства в Україні, так і у пропонованих на міжнародному рівні варіантах формулювання складу злочину «Екоцид»?
Усі учасники дискусії погодились, що оціночні судження, що визначають екоцид на рівні національного законодавства в Україні або на міжнародному рівні, повинні базуватися на об’єктивних наукових доказах щодо серйозного та невідновного пошкодження екосистем та довкілля. Ці судження мають враховувати різноманітні аспекти, такі як втрати біорізноманіття, забруднення повітря, води та ґрунту, а також екологічні катастрофи та їхні соціально-економічні наслідки. Для того, аби такі наукові аспекти могли бути якісно враховані у правовій площині доцільною видається розробка і затвердження відповідних методичних рекомендацій на рівні уповноважених органів державної влади.
Які аспекти, окрім знищення площ біотопів, варто враховувати, формулюючи критерії діянь, які можна вважати екоцидом?
В ході даної зустрічі експерти ELAW наголосили на необхідності обов’язкового врахування впливу діяння на зміну клімату і обсяги такого впливу для визнання діяння екоцидом. Цей підхід досить новий і потребує подальшого дослідження щодо можливостей його практичного застосування Україні.
Яким чином відмежовувати діяння, які вважаються окремими екологічними злочинами від екоциду?
На вирішення проблеми складності відмежування екоциду від інших екологічних злочинів та проступків, за наслідками дискусії, пропонується екоцидом вважати діяння з найбільш руйнівними наслідками для довкілля. Для цього пропонується сформувати досить високий поріг доказування саме злочину екоциду. Всі інші діяння, які такому високому порогу не відповідатимуть, будуть кваліфікуватися як екологічні злочини чи проступки.
Чи можна вважати підрив Каховської ГЕС екоцидом?
В цій частині думки учасників розділились. Так, екологи та науковці більш схильні вважати підрив Каховської ГЕС екоцидом, тоді як юристи наголошують на неоднозначності такої кваліфікації, адже ця ситуація може бути кваліфікована як воєнний злочин «Порушення законів та звичаїв війни» (стаття 438 Кримінального кодексу України), а також за сукупністю статтей «Екоцид» (стаття 441 КК України) та статті «Порушення законів і звичаїв війни» (Стаття 438 КК України). Зазначене свідчить про необхідність подальших досліджень цієї проблематики.
Експерти з обох організацій висловили різні точки зору щодо того, які конкретні події або дії можна вважати екоцидом, поділилися практичними прикладами та основними проблемами із якими стикаються у межах роботи в цьому напрямку. Експерти погодились, що обговорювана тематика є досить недослідженою, новою та потребує детального дослідження як із наукової, так і з юридичної точок зору.
За результатами зустрічі учасники домовились, що першочергово експерти ELAW займуться пошуком прикладів затверджених методологій-рекомендацій щодо кваліфікації діяння як екоциду у досвіді інших держав та вивченням такого досвіду, також науковці ELAW допомагатимуть екологам ЕПЛ визначити чіткі показники у відсотках від загальної площі певного типу природних екосистем (біотопів) у національному масштабі, які має бути знищено, аби діяння вважалось екоцидом. Команда ЕПЛ зобов’язалась продовжувати роботу над комплексністю розроблюваних критеріїв, визначити спосіб врахування впливу на зміну клімату.
Станом на зараз зусилля команд ЕПЛ та ELAW спрямовані на удосконалення викладених у документі практичних рекомендацій з розробки критеріїв екоциду, які будуть сприяти захисту природи та відповідальному використанню ресурсів планети. Ми щиро вдячні партнерам за співпрацю і вже очікуємо на другу зустріч, яка буде присвячена розгляду та обговоренню пропозицій ELAW до тексту документа, а також результатів їхнього дослідження існуючих у інших державах методологій-рекомендацій щодо кваліфікації діяння як екоциду.
Цей захід та публікація стали можливими завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.
Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори.
У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 9 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.