Як ми вже інформували, 16 квітня 2024 року 8ААС виніс постанову у справі за позовом двох жителів с.Гряда до Держпродспоживслужби України щодо скасування Висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 31 травня 2022 року №12.2-18-4/4367 щодо свиноферми АПП «Гряда».
Апеялційний суд в мотивувальній частині зробив декілька важливих висновків, зокрема:
В частині права жителів на звернення до суду з даним позовом:
Пунктом 3 ст. 9 Орхуської конвенції на її Договірні Сторони покладається зобов`язання, зокрема, забезпечувати доступ громадськості до процедур оскарження дій та бездіяльності державних органів і приватних осіб, що порушують вимоги національного екологічного законодавства. Орхуська конвенція забезпечує доступ до правосуддя як на підставі власних положень, так і в порядку забезпечення дотримання національного природоохоронного законодавства.
Зміст наведених норм Орхуської Конвенції свідчить, що ця Конвенція закріпила фундаментальне право громадськості, в тому числі однієї фізичної особи, оскаржити рішення, дії чи бездіяльність якими порушуються норми чинного законодавства, що стосується охорони навколишнього середовища.
Відтак право на захист порушеного конституційного права на безпечне довкілля належить кожному та може реалізовуватися громадянами особисто або спільно через об`єднання громадян (громадськість).
Колегія суддів в даному випадку не встановила перешкод для поширення на позивачів основних принців Орхуської конвенції, а тому вони мають право на звернення до суду за захистом своїх порушених прав.
В частині наявності та достатності розрахунків викидів в атмосферне повітря від свиноферми
Вказаним висновком фактично дозволено скорочення санітарно-захисної зони для свинотоварної ферми ТОВ «АПП «Гряда» з нормативної відстані санітарно-захисної зони з 500м до 250м.
Заміна ТОВ «АПП «Гряда» повного циклу вирощування свиней на технологію відгодівлі свиней однієї вікової групи вагою від 25кг, навіть якщо вона мала місце, що достатнім чином не підтверджено, ще не означає, що на межі житлової забудови та прирівняних до неї об`єктів концентрації шкідливих речовин у атмосферному повітрі, рівні шуму, вібрації, ультразвуку, електромагнітних та іонізуючих випромінювань, статичної електрики не перевищуватимуть гігієнічні нормативи. Особливо якщо враховувати відсутність згадок про скорочення поголів`я чи кількості функціонуючих свинарників у ТОВ «АПП «Гряда».
Оскаржений висновок від 31.05.2022 не містить жодних розрахунків, передбачених Наказом №173, а тому є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Оскільки затвердження відповідного протоколу є стадією, що передує підготовці проекту відповідного висновку, його затвердження та реєстрації, у ньому не обґрунтовано оцінку розрахункам впливу на атмосферне повітря, а також рівень шуму, відповідні розрахунки через форму висновку у ньому не можуть бути викладені, то колегія суддів вважає, що покликання на не дослідження наявності/відсутності фактів перевищення відповідних гігієнічних нормативів Держпродспоживслужбою є обґрунтованими.
Щодо перевищення фактичного поголів’я свиней заявленому в проектній документації
Перевищення фактичного поголів`я, підтверджується позивачами шляхом подання всіх копій ветеринарних свідоцтв, виданих за 2021 рік для забою тварин із свиноферми АПП «Гряда», які свідчать про вивезення на забій із свиноферми за межі району більше 28 тис голів свиней у 2021 році. Проте фактичне поголів`я в діючої свиноферми перевищувало заявлене в проекті поголів`я в 12000 голів на рік.
Відтак суд першої інстанції обґрунтовано зробив висновок про наявність факту перевищення річної норми обороту свиней для меж санітарно-захисної зони в 500 м., визначеної додатком № 5 Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, на свинотоварній фермі ТзОВ «АПП «Гряда».А також суд вказав, що у відповідача були недостовірні відомості щодо річного обсягу свиней на свинотоварній фермі ТзОВ «АПП «Гряда», що призвело до необґрунтованого прийняття рішення про зменшення розміру санітарно-захисної зони, що суперечить діючим Державним санітарним правилам планування та забудови населених пунктів, затвердженим Наказом МОЗ № 173.
Щодо безпеки діяльності свиноферми в частині викидів та поводження з відходами
В той же час, документальні докази по справі в їх сукупності свідчать, що відповідачем майже вдесятеро перевищено ліміти викидів, які передбачені в дозволі на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, оскільки дозвіл на викиди видавався на ту кількість свиней, яка передбачена проектною документацією, а також свідчить про пропорційне збільшення біологічних відходів (гноївки), яку підприємство повинне було піддати сучасній системі очистки. Проте, фактично підприємство таку систему не спорудило, а здійснювало лише сепарацію рідкого гною та накопичення рідкої фракції у біоставках (лагунах), не вносячи реагенти для зниження запаху, не здійснюючи біоочистки, не проводивши знезараження стоків, що сприяло забруднення ґрунту відходами, не дотримання кількості утриманих на свинофермі тварин відповідно до дозвільних документів, не забезпечення належної очистки гнойових стоків на свинокомплексі.
Щодо незаконності зменшення СЗЗ через узгодження із новою містобудівною документацією
Отож винесення відповідачем спірного висновку відбувалося через необхідність узгодження діяльності свиноферми із містобудівною документацією, та за відсутності необхідних замірів специфічних забруднюючих речовин, що викидаються з приміщень свинарників, а також замірами ґрунтів, води.
З врахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що проведення такої оцінки у зв`язку з уточненою містобудівною ситуацією в частині техногенного навантаження на навколишнє середовище, обсягу утворення відходів, викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря через специфічну діяльність ТОВ «АПП «Гряда», суперечить вимогам Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення».
Отож, сподіваємося що дане рішення суду допоможе іншим жителям боротися за свої права у суді та оскаржувати висновки Держпродспоживслужби щодо скорочення СЗЗ небезпечних об’єктів, а нашим активним клієнтам – довести до кінця розпочату боротьбу за чисте повітря.
Більше про дану справу можна почитати тут:
https://epl.org.ua/announces/promizhna-sudova-peremoga-nad-svynaryamy/
Ознайомитися із даними датчику громадського моніторингу атмосферного повітря, що його встановили наші клієнти із с.Гряда на своєму будинку, можна тут: https://eco-city.org.ua/?zoom=6&lat=49.936030&lng=24.054095&station=1744&random=7340798