У 2024 році Україна нарешті зареєструвала в парламенті законопроєкт про ратифікацію поправки до Оргуської конвенції, що стосується генетично модифікованих організмів (Поправка щодо ГМО), законопроєкт № 0272 від 16.05.2024. Дана поправка була прийнята у далекому 2005 році на 2-й Нараді Сторін конвенції у Алмати. Вона стосується участі громадськості у прийнятті рішень щодо умисного вивільнення у довкілля та реалізацію на ринку генетично модифікованих організмів. Цікаво, що Кабінет Міністрів України іще в 2008 році доручав Мінприроди розробити і передати на розгляд відповідний проєкт закону, але до Верховної Ради він потрапив вперше лише зараз.
Поправка щодо ГМО доповнює Оргуську конвенцію новою статтею 6-біс, яка передбачає обов’язок держави своєчасно повно та ефективно надавати громадськості інформацію і можливість взяти участь у процедурі надання уповноваженими органами дозволу на умисне вивільнення у довкілля чи реалізацію на ринку генетично модифікованих організмів. Варто відмітити, що із 2017 року (введення в дію Закону України “Про оцінку впливу на довкілля”) національне законодавство України в повній мірі відповідає положенням Поправки щодо ГМО, тож окрім формальної ратифікації жодних додаткових законодавчих заходів із її впровадження вживати не потрібно.
Тим не менше, ратифікація Україною Поправки щодо ГМО буде дуже непересічною подією на міжнародній арені. Справ в тому, що для вступу поправки в силу необхідно аби її ратифікували три чверті держав, які були Сторонами конвенції на момент її прийняття (27 країн). Станом на сьогодні поправку ратифікували 32 країни, але лише 26 із них були Сторонами конвенції на момент її прийняття. А от Україна є такою Стороною, і її ратифікація може стати подією, яка дозволить поправці від 2005 року через майже 20 років очікування нарешті формально вступити в силу.
МБО «Екологія-Право-Людина» закликає парламентарів України схвалити законопроєкт про ратифікацію поправки і зробити важливий крок не лише в контексті національного екологічного права, але й вагомий і довгоочікуваний внесок у розвиток Оргуської конвенції.