Проєкт Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення лісових відносин” 11318 від 04.06.2024
Проєкт Закону розроблено з метою врегулювання у Лісовому кодексі України, Земельному кодексі України та інших законах України питань законодавчого закріплення основних положень лісовпорядкування, що забезпечать стале, прозоре та відповідальне використання лісів та лісових ресурсів, врегулювання питань функціонування інформаційних систем у сфері лісового господарства, що мають стати важливим інструментом в досягненні відкритості, публічності та контролю за діяльністю учасників ринку деревини та станом лісів, а також з метою забезпечення конкурентної реалізації (продажу) деревини та виробів з деревини, за рахунок визначення в законі Україні основних правових та організаційних засад їх реалізації (продажу), а також обліку інформації про походження, заготівлю та реалізацію (продаж) деревини, виготовлення та реалізацію (продаж) виробів з деревини, що забезпечить прозорість на ринку.
Проєктом Закону пропонується, зокрема:
– врегулювання питань лісокористування, наявності матеріалів лісокористування та випадків їх надання, обмеження прав лісокористувачів за відсутності матеріалів лісокористування;
– врегулювати питання реалізації (продажу) деревини та виробів з деревини;
– врегулювати питання щодо функціонування єдиної державної системи електронного обліку деревини на законодавчому рівні.
СХВАЛЮЄМО
Постанова Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до Порядку одержання посвідчення про право роботи з пестицидами” № 640 від 04.06.2024 року
Постановою, зокрема передбачено:
Можливість отримання послуги з проходження навчання з питань безпечного поводження з пестицидами та отримання посвідчення про право роботи з пестицидами за єдиною заявою. Цю заявку можна подати до територіального органу Держпродспоживслужби або центру надання адміністративних послуг.
Розгляд заяв з урахуванням вимог Закону України «Про адміністративну процедуру».
Надання права Головним управлінням Держпродспоживслужби в областях визначати місце (приміщення) для проведення навчання в очній формі та проходження перевірки знань (тестування).
Постанова також усуває дублювання термінології законодавства. Наприклад, виключені терміни «одержання посвідчення про право роботи з пестицидами», «посвідчення про право роботи з пестицидами», «свідоцтво про проходження навчання з питань безпечного поводження з пестицидами», оскільки вони вже визначені в Законі України «Про пестициди і агрохімікати».
Реалізація постанови дозволить чітко регламентувати порядок розгляду та вирішення справ, які пов’язані з отриманням посвідчення на право роботи з пестицидами. Також наблизити цю сферу діяльності до європейських стандартів.
СХВАЛЮЄМО
Постанова Кабінету Міністрів України “Деякі питання моніторингу виконання матриці реформ” № 634 від 04.06.2024 року
«Матриця — це величезний план змін, який систематизує реформи та включає офіційно затверджені рекомендації та документи Єврокомісії, структурні маяки МВФ, План за програмою Ukraine Facility, умови Світового Банку». На 2024 рік разом передбачено зробити понад 200 реформ.
Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади за участю державних органів, відповідальних за здійснення заходів, передбачених зобов’язаннями (далі — суб’єкти моніторингу):
визначити посадових осіб, відповідальних за актуалізацію інформації про результати здійснення заходів, передбачених зобов’язаннями, та інформування Міністерства фінансів, а також забезпечити надання доступу таким особам до модуля системи моніторингу виконання матриці реформ;
щомісяця до 5 числа забезпечувати внесення посадовою особою, відповідальною за актуалізацію інформації про результати здійснення заходів, передбачених зобов’язаннями, до модуля системи моніторингу виконання матриці реформ інформації про результати здійснення суб’єктом моніторингу заходів, передбачених зобов’язаннями, зокрема внесення у разі порушення суб’єктом моніторингу строків здійснення заходів, передбачених зобов’язаннями, інформації про причини, що призвели до порушення таких строків.
СХВАЛЮЄМО
Проєкт наказу Мінагрополітики “Про визнання таким, що втратив чинність, наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 07 серпня 2012 року № 482” від 04.06.2024 року
Проєктом наказу визнається таким, що втратив чинність, наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 07 серпня 2012 року № 482 «Про затвердження форм підтвердження законності вилучення водних біоресурсів», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 27 серпня 2012 року за № 1437/21749.
Проєкт наказу розроблено відповідно до пункту 3, підпунктів 14 та 15 пункту 4 розділу І Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного регулювання в галузі рибного господарства, збереження та раціонального використання водних біоресурсів та сфері аквакультури», з урахуванням Переліку постанов Кабінету Міністрів України, що втратили чинність, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05 березня 2024 року № 252 «Про затвердження порядків видачі, відмови у видачі, переоформлення, анулювання деяких документів дозвільного характеру в галузі рибного господарства та визнання такими, що втратили чинність, постанов Кабінету Міністрів України», яким, зокрема, визнано такою, що втратила чинність, постанова Кабінету Міністрів України від 04 липня 2012 року № 596 «Про затвердження Порядку видачі підтвердження законності вилучення водних біоресурсів із середовища їх існування та перероблення продуктів лову (у разі необхідності суб’єкту господарювання для здійснення зовнішньоторговельних операцій)». З огляду на зазначене, з метою приведення нормативно-правових актів у галузі рибного господарства у відповідність до законодавства, виникла необхідність розроблення проекту наказу.
СХВАЛЮЄМО
Проєкт розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження плану заходів, спрямованих на притягнення держави-агресора до відповідальності за екологічні злочини, зменшення екологічних наслідків військової агресії Російської Федерації та екологічне відновлення України» від 07.05. 2024 року
Метою прийняття проєкту розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження плану заходів, спрямованих на притягнення держави-агресора до відповідальності за екологічні злочини, зменшення екологічних наслідків військової агресії Російської Федерації та екологічне відновлення України» є вжиття заходів, спрямованих на притягнення держави-агресора до відповідальності за екологічні злочини, зменшення екологічних наслідків військової агресії Російської Федерації та екологічне відновлення України.
СХВАЛЮЄМО
Проєкт Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо проведення робіт на землях водного фонду” № 11326 від 07.06.2024
У теперішніх реаліях, а особливо в умовах воєнного стану є необхідність істотного скорочення функцій адміністративного регулювання економіки, розширення свободи підприємницької діяльності, запровадження прозорих і єдиних правил для всіх суб’єктів економічної діяльності. Проєкт Закону має на меті упорядкувати і спростити проведення робіт на землях водного фонду, забезпечити оперативність проведення заходів із попередження та усунення шкідливої дії вод та одночасно сприятиме унеможливленню несанкціонованого видобутку алювіальної сировини в руслах річок та з дна водойм.
Проєктом Закону пропонується внести зміни до Водного кодексу України, зокрема у частині законодавчого визначення таких понять як алювіальні відклади; роботи з розчистки та ревіталізації, регулювання русел річок тощо.
Також проєктом акта передбачено внесення змін до деяких законодавчих актів у частині скасування дозволу на днопоглиблювальні роботи (крім експлуатаційного днопоглиблення), прокладання кабелів, трубопроводів та інших комунікацій на землях водного фонду.
Зокрема, законопроєкт скасовує норму закону, яка передбачає повноваження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, в галузі управління і контролю за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів видавати та анулювати, переоформлювати та видавати дублікати дозволів на проведення робіт на землях водного фонду (крім експлуатаційного днопоглиблення) у межах прибережних захисних смуг, уздовж морів, морських заток і лиманів, у внутрішніх морських водах, лиманах і територіальному морі, а відповідні фірми позбавляє обов’язку отримувати такі дозволи. Також скасовується повноваження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства погоджувати видачу дозволів на днопоглиблювальні роботи (крім експлуатаційного днопоглиблення), прокладання кабелів, трубопроводів та інших комунікацій на землях водного фонду.
НЕ СХВАЛЮЄМО, такі законодавчі зміни послаблюють спроможність здійснення ефективного контролю за дотриманням природоохоронного законодавства під час зміни русла річок та проведенні днопоглиблювальних роботі, сама доцільність проведення яких в умовах воєнного стану є сумнівною з фінансової та природоохоронної точок зору.
Розпорядження Кабінету Міністрів України “Про підписання Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Молдова про імплементацію Конвенції про оцінку впливу на навколишнє середовище у транскордонному контексті” № 542-р від 13.06.2024 року
Угода запроваджує практичний механізм двостороннього співробітництва та консультацій між Україною і Молдовою щодо розв’язання нагальних транскордонних проблем у сфері захисту довкілля та щодо виконання відповідних взаємних зобов’язань двох держав як Сторін Конвенції Еспо та Протоколу по СЕО.
СХВАЛЮЄМО
Постанова Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку здійснення моніторингу геологічного середовища” № 685 від 13.06.2024 року
Цей Порядок визначає механізм організації та здійснення комплексу заходів із спостереження, збирання, оброблення, проведення аналізу та зберігання інформації щодо моніторингу геологічного середовища, оцінки і прогнозування змін об’єктів моніторингу, обміну інформацією між суб’єктами моніторингу у процесі його здійснення, забезпечення органів державної влади та органів місцевого самоврядування інформацією, розроблення науково обґрунтованих рекомендацій для прийняття управлінських рішень щодо поліпшення, збереження та відновлення стану геологічного середовища, раціонального використання його компонентів.
СХВАЛЮЄМО З ЗАСТЕРЕЖЕННЯМ: Порядок не передбачає періодичність, з якою повинен здійснюватися кожен етап моніторингу геологічного середовища.
Постанова Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до Порядку проведення моніторингу внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених і контролю за неперевищенням обсягу внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених” № 689 від 13.06.2024 року
Змінами до п. 8 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 грудня 2019 р. № 1142, передбачено, що лісокористувачі вносять до системи обліку деревини інформацію про: спеціальні дозволи на використання лісових ресурсів; породу дерева, кількісні та якісні характеристики деревини; договори щодо здійснення господарських операцій з реалізації деревини; місця завантаження та пункти розвантаження деревини; транспортні засоби, якими здійснюється транспортування деревини, разом з фотографіями завантажених транспортних засобів.
Фотографії завантажених транспортних засобів зберігаються в системі обліку деревини протягом 14 календарних днів з дня їх внесення до системи.
СХВАЛЮЄМО
Проєкт Закону України “Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення” № 11355 від 19.06.2024 року
Після провалу у другому читанні законопроекту 6004-д «Про забезпечення конституційних прав громадян на безпечне для життя і здоров’я довкілля» у той же день у ВРУ був зареєстрований аналогічний за змістом проект закону “Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення” № 11355. На наступний же день – 20 червня – його було визнано невідкладним і схвалено в першому читанні із скороченням строку підготовки до другого читання.
ЕПЛ підтримує зазначений законопроект і очікує його швидкого прийняття вже в липні цього року. Цей виважений і збалансований документ повинен набрати чинності не пізніше 3 кварталу поточного року, адже він є давно простроченим євроінтеграційним зобов’язанням, основою зеленого відновлення промисловості України та умовою макрофінансової підтримки з боку ЄС.
СХВАЛЮЄМО
Проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України у сфері управління відходами» від 26.04.2024 року
Проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України у сфері управління відходами» розроблений з метою приведення нормативно-правових актів у відповідність до Закону України «Про управління відходами».
Проєктом акта пропонується внести зміни до постанов Кабінету Міністрів України:
від 19 квітня 2022 р. № 474 «Про затвердження Порядку виконання робіт з демонтажу об’єктів, пошкоджених або зруйнованих внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів, затвердженому»;
від 27 вересня 2022 р. № 1073 «Про затвердження Порядку поводження з відходами, що утворились у зв’язку з пошкодженням (руйнуванням) будівель та споруд внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій або проведенням робіт з ліквідації їх наслідків»;
від 19 червня 2023 р. № 625 «Деякі питання поводження з побутовими відходами в особливих умовах», та в назву постанови;
від 19 грудня 2023 р. № 1328 «Про затвердження Порядку видачі, відмови у видачі, анулювання дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів»;
від 17 листопада 2023 р. № 1214 «Деякі питання віднесення речовин або предметів до побічних продуктів».
СХВАЛЮЄМО