Сьогодні у Йокогамі (Японія) опублікована Друга частина П’ятого оціночного звіту Міжурядової групи експертів зі зміни клімату (МГЕЗК, IPCC). Ця частина звіту присвячена питанням вразливості соціально-економічних і природних систем до зміни клімату, негативним і позитивним наслідкам від зміни клімату і варіантам адаптації до них. Перед оприлюдненням текст Другої частини Звіту МГЕЗК узгоджено вченими під час сесії 25-29 березня у Йокогамі, де були присутні представники країн. Детальніше читайте: http://epl.org.ua/ekologija/zmina-klimatu/novini/25-bereznja-vidbulasja-vidkrita-robocha-sesija-mizhurjadovoji-grupi-ekspertiv-zi-zmini-klimatu/.
Звіт став результатом трирічні спільної роботи більше ніж трьохсот вчених біологів, медиків, геологів, кліматологів та інших вчених і збільшився до 2600 сторінок та 32 томів. Вдвоє збільшився і обсяг проаналізованої наукової літератури про вплив зміни клімату з часу останньої доповіді.
Основний меседж Другої частини звіту вчені спрямували до світових лідерів, закликавши їх до активних дій у відповідь на зміну клімату, яке загрожує катастрофічним наслідками у майбутньому. У Звіті представлені підтвердження, що сьогодні наслідки зміни клімату негативно впливають на життя на всіх континентах і в океанах. Зміна клімату посилюється і загрожує затопленнями, засухами і підвищенням температур, що призведе до збільшення числа людей, що живуть у бідності, проблемам з продовольством, поширенню захворювань.
Вчені стверджують, що світові лідери мають лише кілька років в запасі, щоб зменшити викиди парникових газів у кількості, достатній для уникнення катастрофічного потепління. Уряди повинні активізувати зусилля щодо захисту вразливих спільнот від збільшення стихійних лих, пов’язаних із зміною клімату.
«Кожного на цій планеті торкнеться зміна клімату» , – заявив у своєму виступі Раджендра Пачаурі , глава МГЕЗК. Та в першу чергу, наслідки зміни клімату позначаться на найбільш бідних і вразливих спільнотах. Автори чітко зазначають, що зміна клімату вже впливає на врожайність різних культур, підвищенням цін на деякі продукти харчування. Вперше вчені попереджають, що збільшення бідності, економічних проблем та політичної нестабільності внаслідок зміни клімату, можуть призвести до збройних конфліктів і ще більшому числу біженців.
Для України, як і для більшості країн Європи, очікується підвищення ризиків екстремальних явищ, таких як берегові і річкові повені, посухи в окремих регіонах, зростання граничного рівня опадів в одних регіонах і зниження в інших, зниження врожайності через сильні спеки в літній період, лісові пожежі, негативний вплив на здоров’я, в першу чергу літніх людей. Особливо вразливими залишаються екосистеми та біорізноманіття, вплив зміни клімату на яких призведе до зникнення одних і появу інших видів, вплине на сезон розмноження, час весняної міграції , місця розмноження і поширення по широтах і міграційну поведінку птахів.
Звіт, затверджений урядами багатьох країн світу, виходить за півроку до Кліматичного саміту ООН , на якому світові лідери повинні будуть узгодити зобов’язання, що стануть основою нової міжнародної угоди в 2015 р.
За матеріалами Секретаріату МГЕЗК та САNEECCA
Додатково:
З повним текстом Другої частини П’ятого оціночного звіту МГЕЗК можна ознайомитись тут: http://ipcc-wg2.gov/AR5/
Перша частина П’ятого оціночного звіту МГЕЗК була видана у вересні 2013 року та містить наукові аспекти кліматичної системи та зміни клімату. У ній, зокрема, зазначалося , що діяльність людини з майже 100 %-вою вірогідністю є причиною спостережуваної зміни клімату з середини XX століття , а деякі її прояви ” безпрецедентні ” в останні тисячоліття.
Третя частина вийде в наступному місяці після обговорення в Берліні і представить наукові дані про можливості зниження викидів парникових газів. Восени група представить зведений звіт – повномасштабне резюме всієї доповіді як окремий і ключовий документ.
Підготувала:
Наталія Городецька,
юрисконсульт 1-ої категорії
МБО «Екологія-Право-Людина»
тел.: (032) 225-76-82
e-mail: office@epl.org.ua