50 способів врятувати світ
Поки вчені б’ються над вирішенням проблеми глобального потепління, яке відбувається з-за високого вмісту вуглекислого газу в атмосфері, кожен житель Землі може сам поліпшити екологічну обстановку. Ми постійно здійснюємо якісь звичні, повсякденні дії, абсолютно не замислюючись, машинально, автоматично. З головою занурені в щоденні турботи, ми часто не помічаємо того, як ми могли б, не особливо напружуючись, поліпшити якість не тільки власного життя, але і вплинути на глобальну ситуацію на планеті. Це елементарні дії в побуті, однак якщо люди звикнуть виконувати їх спільно, екології від цього буде значна користь.
1. Перестати пити воду з пляшок. Українці щороку використовують 2 мільйони тонн пластику, щоб розливати воду в пляшки. Лише близько 5% пляшок використовуються повторно, в основному ж вони відправляються на звалища, де для їх розкладання потрібно близько 400 років. Крім того, літр води важить кілограм. Залишається тільки уявляти, скільки палива використовується для доставки води від джерел у Карпатах або Альпах. Вода у бутлях лише не набагато краща (дружня по відношенню до природи).Якщо Ви не задоволені якістю водпроводной води, то для поліпшення якості води краще скористатися фільтром.
2. Слідкувати за використанням води.Відмінний стимул для економії (і води, і грошей) – лічильник води. Якщо людина зазвичай чистить зуби три хвилини, на цей час можна закрити кран, і заощадити майже 19 літрів води. До речі, це більше, ніж деякі жителі Кенії використовують за день.
3.Зменьшіть струмінь – якщо струмінь дуже сильний всі зусилля по економії води зводяться на нівець – витрачається 12-15 літрів на мінуту.Дуже гарний спосіб берегти воду – встановити просунуті аератори. Вони підмішують більше повітря і води витрачається в 2-3 рази менше.
4. Усунути всі протікання в сантехніці. Цівка води товщиною із сірник дає витік в 480 літрів на добу.
5. На середню ванну йде 100-150 літрів води – удвічі більше, ніж на середній душ.
6. Можна заощадити ще більше води прийнявши душ удвох :). А можна економити воду і таким способом.
7. Між іншим, на спуск води в туалеті припадає приблизно третина побутового споживання води. Тому не радимо використовувати туалет як відро для сміття – кожен змив це 10-12 літрів чистої води. Краще замінити стару ситему зливу на на нову з повним та половинним зливом. Так само можна поставити в бачок унітаза «цеглину» і зменшити кількість води, що спускається в унітаз.
8. Прати речі і мити посуд тільки при повному завантаженні. Пару тарілок краще помити під проточною водою.
9. Прати речі і мити посуд при більш низькій температурі. У Японії, Європі і навіть США білизну зазвичай перуть при температурі 30 градусів. Прання при більш низькій температурі, особливо з урахуванням того, що середня українська родина робить 150 завантажень на рік, це легкий спосіб заощадити велику кількість енергії. Якби це зробили всі, в Україні було б достатньо вільної енергії для електрифікації півмільйона будинків.
10. Звернути увагу на клас енергоефективності. Пральна машина класу А споживає в 2,5 рази менше електроенергії ніж пральна машина класу С.
11. Користуватися мотузкою для сушіння білизни. Сушильні машини споживають більше енергії, ніж будь-який інший побутовий прилад, вдаватися до них краще тільки в крайньому випадку.Якщо скоротити користування сушильної машиною на одне завантаження на тиждень, можна зменшити емісію вуглекислого газу на 91 кг на рік.
12. Користуватися енергозберігаючими лампочками. У парку освітлювальних приладів тільки у населення налічується не менше 200 мільйонів ламп розжарювання (ЛР) потужністю 40-100 Вт Багато хто з них можна замінити компактними люмінесцентними лампами (КЛЛ) потужністю 7-25 Вт. На освітленні можлива, щонайменше, чотириразова економія електроенергії та потужності. Сучасні КЛЛ мають цоколь і форму, що дозволяє їх застосовувати у всіх світильниках, де раніше використовувалися лампи розжарювання.Таким чином, не потрібно додаткових витрат на модернізацію вже наявних освітлювальних приладів для використання КЛЛ. Компактна люмінесцентна лампа потужністю 11 Вт забезпечує кращу освітленість і служить в 6-8 разів довше лампи розжарювання на 60 Вт.Тобто, за термін служби компактна люмінесцентна лампа обходиться дешевше ламп розжарювання. У деяких країнах ця проблема вирішується на державному рівні.
13. Не треба нехтувати природним освітленням. Світлі штори, світлі шпалери і стеля, чисті вікна, помірну кількість квітів на підвіконнях збільшать освітленість квартири і офісу і скоротять використання світильників.
14. Не наливати зайву воду в чайник. Якщо б всього 15 сімей наливали б стільки води, скільки їм потрібно, викиди вуглекислого газу зменшилися б на тонну на рік.
15. Не залишати прилади включеними або в режимі очікування – вимикати. Вимикати комп’ютер. Прибрати скрінсейвер або замінити його на простий “чорний екран” і дати машині команду переходити на режим енергозбереження після 10 хвилин бездіяльності.Комп’ютер, залишений включеним на ніч, споживає енергію, достатню для друку 800 сторінок A4 на лазерному принтері. У сумі це складає 2,6 тис. кВт / год електроенергії на рік і 1,9 тонн вуглекислого газу без будь-якої користі. Телевізор з екраном середнього розміру – з діагоналлю 20-21 дюйм в режимі очікування споживає струм 75 мА (міліампер), напруга в мережі 220 В (вольт) і, значить, споживана потужність за законом Ома P = IхU (потужність у ватах, струм в амперах і напруга у вольтах), для нашого сплячого телевізора – Р = 0075 Х220= 16,5 Вт Якщо Ви дивитеся телевізор 6 годин на день, то його споживання в режимі очікування складає в добу 297 Вт-год, а за місяць – 8910, тобто майже 9 кВт-год. Аналогічні розрахунки щодо музичного центру дають майже 8 кВт-г на місяць, відеомагнітофона – майже 4 кВт-год на місяць. Разом, тільки по 3 приладів – майже 21 кВт-год. на місяць.
16. Повернути термостат і знизити температуру в будинку на градус. Це зменшить рахунки за опалення на 10% і знизить емісію парникового газу на 240 кілограмів на рік.
17. Ущільнивши вікна та двері, Ви зможете підвищити температуру в приміщенні на 1-2 градуси! Ущільнені вікна і двері створюють сприятливий клімат у будинку, виключають протяги.
Ущільнення проводиться між рамою і притвором по всьому периметру внутрішнього притвору. Для того, щоб вибрати профіль прокладки, визначте розмір зазору. З цією метою покладіть у зазор вікна чи двері через целофан шматочок пластиліну і виміряйте товщину стисненого пластиліну. Вибір профілю залежить від того, що ущільнюється, наскільки великі зазори, зміна їх розміру за довжиною. Занадто тонка прокладка не забезпечить ефективного ущільнення, дуже товста не дозволить вільно закривати вікна та двері. Ущільнювальні прокладки додатково затримують пил, вихлопні гази і знижують зовнішній шум.
18. Батареї опалення будуть ефективніше обігрівати приміщення, якщо за ними встановити рефлектор. Тепло від опалювальних приладів буде ефективно надходити в приміщення, якщо опалювальні прилади не закриті шторами, декоративними панелями, меблями або іншими предметами.
19. Встановити тепловий насос для опалення будинку. У результаті рахунки за опалення зменшаться щонайменше втричі.
20. Перейти на “зелений енергетичний тариф”. Постачання будинку електроенергією, виробленої з відновлювальних джерел, скоротить побутову емісію вуглекислого газу на третину, в Україні це вже можливо.
21.Прати, мити посуд і використовувати для особистої гігієни бажано миючі засоби, що не містять фосфатів. Знайти такі в Україні нелегко, але все-таки вони є. Так само бажано, щоб упаковка була картонна. Рішення для рідких засобів – купуйте в найбільшому варіанті.
22. При виборі посуду, який не відповідає розмірам електроплити, втрачається 5-10% енергії. Для економії електроенергії на електроплити треба застосовувати посуд з дном, яке дорівнює або трохи перевершує діаметр конфорки. Посуд з викривленим дном може призвести до перевитрати електроенергії до 40-60%. При приготуванні їжі, бажано закривати каструлю кришкою, оскільки швидке випаровування води подовжує час готування на 20-30%, ще краще готувати в скороварці.
Після закипання їжі бажано перейти на низькотемпературний режим готування. Важливо вчасно видаляти з електрочайника накип. Накип утворюється в результаті багаторазового нагрівання і кип’ятіння води і має малу теплопровідність, тому вода в посуді з накипом нагрівається повільно.
23. Не користуватися магазинними пакетами. В Україні щорічно використовують близько 5 мільярдів пластикових пакетів. Це більше 100 пластикових сумок на людину на рік.Багатьох вони дратують і тільки набивають шафи під раковиною. Можна використовувати пакунки повторно або, ще краще, обзавестися сумкою або торбою – зручною, гарною та міцною.
24. Стати вегетаріанцем, хоча б на один день на тиждень.
25. Купувати органічні продукти. Виробництво органічних продуктів харчування завдає екології меншої шкоди, ніж звичайне сільське господарство.
26. Скорочуємо число посередників, купуємо у виробників, краще місцевих. Згідно з останніми дослідженнями Департаменту Сільського господарства ООН (United Nations Food and Agriculture Department), виробництво продуктів харчування «відповідає» за 18% світових викидів парникових газів в атмосферу. Це всього лише друге місце після світового виробництва електроенергії (20%) і навіть більше ніж викиди всього транспорту (17%). У всьому світі тільки і ведуться розмови про зниження викидів енергетичної галузі, для цього робляться радикальні заходи: будуються вітрові та сонячні генератори, вводяться пільгові умови для підприємств що використовують альтернативні джерела енергії, впроваджуються більш енергоефективні технології і так далі. Так само активно ведуться роботи по впровадженню «чистого» транспорту: розробка електромобілів і гібридних транспортних засобів, а також водневих та інших перспективних паливних елементів.
А що ж робиться для зниження викидів сільського господарства і харчової промисловості в цілому? І чи можливо якось вплинути на ситуацію, що склалася? Останні проведені дослідження показують, що на їжу, приготовлену з локально вироблених продуктів, доводиться в 4-10 разів викидів парникових газів, ніж на їжу, приготовлену з продуктів, куплених в супермаркеті. Така разюча різниця виникає через низку факторів: пакування, доставка, зберігання та інше. Таким чином, споживаючи продукцію місцевих фермерів і приватних підприємців, ми можемо значно знизити рівень викидів парникових газів в атмосферу.
Для порівняння, якщо у вашому раціоні додається 33% локальної їжі, ефект аналогічний заміні традиційного автомобіля з двигуном внутрішнього згоряння на автомобіль з гібридною силовою установкою! Погодьтеся на багато простіше купити продукти на ринку, ніж поміняти звичайний автомобіль на більш дорогий гібридний.
27. При покупці риби звертаємо увагу на MSC.
28. Замість п \ е. пакетів і фольги – набір харчових контейнерів.
29.Збирати сміття окремо. Як показує статистика – у сміттєвому контейнері тільки 15% від обсягу відходи які важко переробляти, тобто решта при правильному підході можна повторно переробляти. Ось факти які допоможуть уявити, скільки насправді ми витрачаємо просто накопичуючі, викідаючі і не переробляючі відходи:
• 60 кг макулатури рятує ціле дерево
• З 1 тонни макулатури можна виготовити 25000 зошітів, 750 кг паперу
• Переробка 1 тонни макулатури заощаджує 200 кубометрів води та 1000 кВт електроенергії
• Переробка 1 тонни пластику заощаджує 750 кг нафти
• Переробивши 670 алюмінієвіх банок, можна виготовити велосипед
• Переробка 1 кг алюмінію заощаджує 8 кг боксітів та 14 кВт електроенергії
• З 1 тонни твердих побутових відходів можна отримати 10000 Вт електроенергії, що еквівалентно збереженням 4 кубометрів деревини.
З однієї тонни бавовняного ганчір’я можна отримають 600 кг бавовни.
30. Використовувати речі повторно. Це може здатися очевидним, але використовувати повторно можна не тільки папір і пластикові пляшки – близько 80% того що ми збираємося відправити на звалище може ще стати в нагоді. Сайт Wastepoint розповідає, що робити зі сміттям, який не можна покласти в сміттєвий бак. Чи не вікідай старі речі, щось можна здати в комісійній магазин, щось віддаті в дитячі будинки чи біднім людям. Одяг та інші речі зроблені із натуральних тканин та компонентів теж можна здати на переробку.
31. Компостувати харчові відходи.
32. Посадити дерево. Краще кілька дерев. Кожен рік.
33. При покупці виробів з дерева звертаємо увагу на FSC.
34. Економити папір. Кожен офісний працівник в Україні в середньому використовує 20 аркушів паперу на день. Якщо використовувати обидві сторони аркуша, це зменшить емісію на 2,5 кг на кожен використаний кілограм паперу. Електронний документообіг.
35. Використовувати перероблений або невибілений папір.
36. Здавати старі газети і журнали на переробку. Весь інший спожитий папір туди ж.
37. Не беріть в кафе чи ресторані пачку серветок – швидше за все вони Вам не знадобляться. Як правило досить 2-3 серветок – решта полетять у смітник.
38. Відмовтеся від видачі чека в банкоматі якщо він Вам не потрібен.
39. Купувати квитки на літак он-лайн.
40. Сплачувати рахунки on-line. Багато українських компаній вже надають таку можливість
41. Екоетікет і екомода. Не купувати “спітнілі” тканини, такі як нейлон і поліестер. Їх роблять з нафтохімічних продуктів, використовуючи в процесі виробництва величезну кількість енергії, води та синтетичних масел. Закис азоту, що виділяється при виробництві нейлону у 310 разів сильніше від вуглекислого газу як парникового газу. За найменшої можливості слід вибирати натуральні тканини.
42. Дарувати нематеріальні подарунки.
43. Використовувати акумулятори (або блок живлення) замість батарейок.
44. Не використовувати у побуті одноразову пластикову посуду.А на пік-нік візьміть з собою одноразовий посуд з паперу або крохмалю.
45. Відмовтеся від одноразових запальничок.Краще сірники, підкурювач або електрозапальнички.
46. Стати екодрайвером.
47. Використовувати автомобілі для спільних поїздок. Мити машину тільки на мийках з рециркуляцією води.
48. Ходити пішки або користуватися громадським транспортом, велосипедом якщо необхідно проїхати 2-3 км
49. Користуватися ліфтом тільки для підйому вгору на кілька поверхів. Спускаться вниз і підніматися вгору на 1-2 поверхи тільки ногами.
50. Щоденні витрати на утримання бізнесу часто «з’їдають» до 30% бюджету. Оптимізувати їх без кардинальних змін у робочих процесах допоможуть сучасні ІТ-технології.
Наради в режимі онлайн зведуть до мінімуму відрядження. Електронний документообіг зменшить витрату паперу, трафіку і часу співробітників. Якщо можете домовитися зі своїм роботодавцем про надомну роботи – дерзайте. Ви і Ваш роботодавець зекономите час і гроші. Крім того, Ви зможете працювати в улюбленій піжамі:)