Під техногенний вплив потрапляють величезні території від Дону до Дніпра, на яких розташовано більше сотні вугільних шахт. Щорічно вони скидають близько 500 млн. куб. м шахтних вод, забруднених мінеральними солями, завислими речовинами і бактеріальними домішками. У малі річки Донецької і Луганської області щорічно потрапляє близько 1,5 млн. тонн солей, що призвело до обміління річок за останні роки на один метр [1].
Майже з самого початку збройного конфлікту на Донбасі екологи почали говорити про його жахливі наслідки для навколишнього середовища.
Ще у серпні голова Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець заявляв на брифінгу, що затоплення 7 працюючих та 4 реструктуризованих шахт на Донбасі може призвести до отруєння питної води та виникненню радіоактивно забрудненої води, яка потрапить до Азовського моря ті Сіверського Донця, що призведе до екологічної катастрофи рівня Чорнобилю [2].
У січні керівник волонтерської групи «Відповідальні громадяни» Марина Черенкова в ефірі Громадського ТБ зазначила, що із шахт треба відкачувати воду. Наразі затоплено 35 шахт плюс ядерний заряд на шахті «Юний комунар» в Єнакієве, який через три роки призведе до радіоактивного зараження всього Донбасу та частини Росії, а шахтні води підхоплять радіоактивні ізотопи стронцію та понесуть їх у Чорне море. Це буде екологічною катастрофою [3].
Шахта «Юний комунар» відзначалась великою кількістю раптових викидів метану та вугільного пилу під час гірничих робіт. Саме з метою зниження високої газоносності пластів, за офіціальною версією, на шахті у 1979-му році й відбувся ядерний експеримент, передає «Острів» [4].
«У Горлівці затоплюється шахта «Олександр-Захід». У 1989 році через аварію в неї потрапило п’ятдесят тонн дуже отруйної речовини – мононітрохлорбензолу. Що станеться, якщо шахтні води підіймуть все це на поверхню, ніхто точно не знає. Але під час аварії два шахтарі загинули від хімічних опіків і ще 260 людей отримали різні групи інвалідності, а з часом кількість інвалідів збільшилася», – розповів Михайло Волинець [5]. Мононітрохлорбензол з’єднався з іншими шкідливими речовинами під землею. Фахівці стверджують, що в результаті вийшла суміш, яка може роз’їдати навіть дуже тверді тіла. Цю ділянку давно локалізували, а шахту законсервували. Але тепер, в результаті вибухів і затоплення підземелля, і ці хімікати можуть опинитися на поверхні. Ця вода легко перетворить підвали, поля, асфальт на суцільне болото. Крім того, можуть бути отруєні притоки річки Сіверський Донець, акваторія Азовського моря і частина території Росії [6].
За словами Михайла Волинця часто і звичайні шахти небезпечні для навколишнього середовища, тому що вода в них сильно мінералізована і наповнена шкідливими речовинами. Крім цього, є ще одна небезпека – шахтні води виштовхують метан, він накопичується в підвалах, на перших поверхах будинків. Достатньо однієї іскри, щоб стався вибух.
За словами заступника голови Національного екологічного центру Олексія Василюка, Україна не може проводити роботи з відкачки води на територіях, підконтрольних сепаратистам, через загрозу безпеці співробітників.
«З цієї ж причини нам невідома точна кількість затоплюваних шахт. Однак багато еко-активістів принципово не хочуть виїжджати із зони АТО. Завдяки цим людям нам відомо про сім працюючих шахт. Про всі інші ми або нічого не знаємо, або знаємо, що вони затоплюються. На цей час нам точно відомо про повне або часткове затоплення шахт «Бутовська» і «Ясинівка-Глибока» в Макіївці, Моспінської шахти, шахт «Трудовська» і «Жовтнева» в Донецьку, шахти «Білоріченська» в Лутугинському районі Луганської області, яка вже не підлягає відновленню, шахти імені Мельникова в Лисичанську, шахти «Комсомолець Донбасу» Кіровського району Донецької області, шахти імені Вахрушева в Ровеньках, шахти імені Коротченка в Селідово, зруйнованої шахти «Прогрес» у Торезі, шахти «Червоний Партизан» в Свердловську, Іловайської шахти, шахти Волинської із Розсипного, повністю затоплені шахти «Луганська» та «Машинський блок», шахти «Марія Глибока» в Первомайську і шахти Єнакіївської», – розповів Олексій Василюк.
«Якщо не почати терміново викачувати отруйну шахтну воду, вона може змішатися з ґрунтовою прісною водою, потрапити в річки. Це означає, що в усьому Донбасі не можна буде пити, а зрошувати землю буде нічим. Ґрунтова вода активно пересувається на великі території. Вода Антрацита – це вода і Краснодона, і Свердловська. Якщо кинути у воду маркер, то він може спливти і в Сіверському Дінці, і в Росії», – розповіла «Інформатору» еко-активістка, яка побажала залишитися невідомою, тому що перебуває на території, підконтрольній бойовикам[5].
«Крім того, в покинутих шахтах бойовики влаштовували масові поховання. Навесні нас можуть очікувати епідемії гепатиту та інших інфекцій. Поки все тримається виключно на шахтарях – патріотів своїх шахт, які часто сидять за насосами під обстрілами і викачують воду. У ДНР, ЛНР цим ніхто не займається, адже міністерств екології у них немає», – додала вона.
Лідер партії «Зелені» Олександр Прогнімак вважає, що необхідно терміново зупинити військові дії, почати відбудовувати зруйновані села і міста, а також створити спеціальну екологічну групу [7].
«Закрити очі на підтоплені шахти в наслідок військових дій не вийде. Хімікати, на превеликий жаль, рано чи пізно дадуть про себе знати. Тим більше, що навесні загроза підтоплень зросте. Приймати рішення на вищому рівні влади необхідно вже сьогодні, адже навіть на підконтрольних Україні шахтах не відкачують воду», – наполягає Олександр Прогнімак.
Джерела: uran.donetsk.ua, nbnews.com.ua, glavcom.ua, ostro.org, informator.lg.ua, prognimak.info, blogs.korrespondent.net
Для КліматІнфо переклала та підготувала Ліліана Насирова