Найбільший і найбагатший у світі Норвезький суверенний фонд з бюджетом у розмірі 860 мільйонів доларів вилучив зі свого минулорічного відання 40 вугільних компаній і пояснив, що такі інвестиції стали надзвичайно небезпечні через зміну клімату.
У своїй першій доповіді з раціонального капіталовкладення, Норвезький державний пенсійний фонд – Глобальний (GPFG) – заснований на надлишках державної нафти та газу – повідомив, що відмовився в цілому від 114 компаній з міркувань захисту екології та клімату.
Крім вугільних компаній, згідно з доповіддю, фонд дівестував (тобто повернув інвестиції – прим. ред.) також видобувачів бітумінозних пісків, виробників цементу і золотодобувні підприємства.
Через надмірну увагу до видобутку вугілля, фонд зазнав непослабного тиску від захисників довкілля і політиків у Норвегії, котрі закликали його переглянути предмети відання (компанії, у які вносилися інвестиції – прим. ред.).
На прес-конференції виконавчий директор фонду GPFG Інгве Слінгстад зазначив: «Нам більше до вподоби слово «активний», ніж «активіст». Це означає, що ми витрачаємо на це більше часу і маємо все більше людей, які досліджують ці проблеми. Це може привести до корегування предметів відання і рішень дивестувати компанії задля гарантії безпеки».
Припинити інвестиції деяких виробників викопного палива передують рішення фонду не вкладати кошти в тютюнові компанії і виробників ядерної зброї.
Оголошення фонду додає нової сили кампанії з дівестування, яка швидко зростає. Вона полягає в тому, що більше ніж 180 організацій та установ припинили інвестування виробників викопного палива приблизно на 50 мільйонів доларів.
GPFG наразі є найвідомішою установою, дівестувавшою компанії.
Нині очевидно, що близько двох третин усіх відомих викопних ресурсів слід залишати в землі, якщо людство хоче обмежити зростання температури, щоб знизити всесвітньо визнану небезпечну межу у 2˚С.
Це спонукало багатьох впливових осіб – від архієпископа Десмонда Туту і головного кліматолога ООН Крістіни Фігерас до президента Світового банку Джима Йонг Кіма і керівника Банку Англії Марка Карні – закликати до вилучення капіталовкладень з індустрії викопного палива.
Усіх їх запалило те, що акція зі зміни клімату спустошить переважну більшість поточних активів з викопного палива.
Цього тижня спеціалісти з охорони здоров’я також опинилися під дедалі більшим тиском дівестування. Громадські організації закликали їх припинити підримку компаній, які становлять «найбільшу глобальну загрозу здоров’ю у ХХІ столітті».
Примітно, що 13 та 14 лютого 2015 року в усьому світі відзначатиметься Перший глобальний день кліматичних дій (Global Divestment Day, він же Глобальний день дівестування)! У цей день тисячі людей в усьому світі вийдуть на вулиці вимагати від влади реальних дій на захист майбутнього нашої планети. Ми скажемо ТАК чистим, відновлювальним джерелам енергії, які гарантують безпечне майбутнє! Долучитися до акції можна і 13 лютого у Києві та стати частинкою світової історії, яку ми творимо разом! Усі деталі про підготовку до акції та акцію шукати тут.
Для КліматІнфо переклала та підготувала Альона Дєдушкіна