21-22 жовтня 2013 року у місті Львові відбувся круглий стіл «Впровадження європейських стандартів з оцінки впливу на довкілля в Україні».
Напередодні Вільнюського саміту, а також в світлі зустрічей Сторін Оргуської конвенції та Конвенції Еспо наступного року, МБО «Екологія-Право-Людина» (надалі – ЕПЛ) організувала обговорення питання вдосконалення національної правової бази у сфері оцінки впливу на навколишнє середовище із залученням національних та міжнародних експертів у цій царині, представників центральних органів державної виконавчої влади, науково-освітніх закладів та екологічної громадськості.
Запровадження в Україні системи оцінки впливу на довкілля європейського зразка є необхідною умовою підписання Угоди про асоціацію Україна-ЄС. Невжиття Україною відповідних заходів, а саме не прийняття Парламентом на поточній сесії необхідного законодавчого акту – законопроекту«Про внесення змін до деяких законів України щодо реалізації положень Конвенції про оцінку впливу на навколишнє середовище в транскордонному контексті» (реєстр. № 2109а), прийнятий за основу 17 вересня цього року – призведе до накладення на Україну найжорсткіших міжнародних санкцій – позбавлення прав та привілеїв – в рамках двох міжнародних режимів.
Під час круглого столу відбулося обговорення рекомендацій щодо реформування системи оцінки впливу на довкілля, які були розроблені експертами проекту ЕПЛ «Обстоювання європейських стандартів з оцінки впливу на довкілля в Україні» на основі порівняльного аналізу українського та європейського законодавства. В ході круглого столу учасники обговорювали оптимальну модель оцінки впливу на довкілля для України, яка би враховувала політико-економічну ситуацію у державі та відповідала європейським стандартам.
Участь у круглому столі взяла Голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи пані Ірина Сех. Пані Ірина відмітила, що «відсутність оцінки впливу на довкілля відкриває можливості для зловживань та ігнорування забудовниками екологічного законодавства, їх намагання зекономити на охороні довкілля, забезпеченні здорових умов для життя людини. Тому нагальною потребою є внесення змін до Законів України «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про екологічну експертизу», які б відновили необхідність належної екологічної оцінки проектів забудови та проведення громадських слухань щодо спорудження конкретних об’єктів». Також голова Комітету з питань екополітики зазначила, що саме цей Комітет готуватиме законопроект № 2109адо другого читання, і запросила учасників круглого столу надіслати до парламентського комітету зібранні в ході обговорення пропозиції та висновки.
Участь у роботі круглого столу взяв голова Комітету з впровадження Конвенції Еспо, професор Вроцлавського університету пан Єжи Єндрошка, який поділився із учасниками досвідом Польщі та інших країн ЄС у сфері розбудови інституту оцінки впливу та побажав Україні успіху у проведенні реформ у цій сфері.
Крім того, під час круглого столу відбулося представлення аналітично-довідкового видання з питань оцінки впливу на довкілля, підготовлене юристами ЕПЛ та зовнішніми авторами. Із виданням можна ознайомитися на сайті ЕПЛ у рубриці «Публікації».
——————————————————————————————————
Круглий стіл проводився в рамках проекту «Обстоювання європейських стандартів оцінки впливу на навколишнє природне середовище в Україні», який із 2012 року реалізує МБО «Екологія-Право-Людина» за фінансової підтримки Європейської програми Міжнародного фонду «Відродження».
Мета Європейської програми Міжнародного фонду «Відродження» – сприяти європейській інтеграції України через поєднання зовнішнього тиску Європейського Союзу з внутрішнім тиском українського громадянського суспільства для утвердження цінностей відкритого суспільства в Україні.
Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людина» (ЕПЛ) заснована у 1994 році з метою надання допомоги у захисті екологічних прав фізичним та юридичним особам, захисту довкілля в інтересах суспільства, сприяння розвитку природоохоронної справи, екологічної освіти, науки та культури.