Минулого місяця народні депутати України із Комітету екополітики звернулися до Секретаріату Енергетичного співтовариства за експертною думкою щодо проекту Закону України “Про оцінку впливу на довкілля” № 2009а.
До Секретаріату було надіслано текст проекту закону, а також прохання оцінити його на предмет спроможності виконати міжнародні зобов’язання України, взяті в рамках підписання Державою Протоколу про приєднання України до Договору про заснування Енергетичного Співтовариства (2010), а саме спроможності впровадити в національну законодавчу базу Директиву Європейського Парламенту та Ради про оцінку впливу окремих державних і приватних проектів на навколишнє середовище.
У відповідь на таке прохання Секретаріат Енергетичного Співтовариства надав лише кілька технічних зауважень до тексту проекту і зазначив: “що, на їхню думку, прийняття зазначеного законопроекту буде означати, що Україна буде спроможна виконати свої зобов’язання за Договором про заснування Енергетичного співтовариства”.
Разом з тим, Секретаріат нагадав, що термін впровадження в Україні інституту оцінки впливу на довкілля згідно Протоколу про вступ України до Договору про заснування Енергетичного Співтовариства закінчився 1 січня 2013 року, і що це не перше спроба транспозиції Директиви. Ці зусилля, однак, до сьогоднішнього дня були безуспішними, що означає, що Україна все ще відстає у виконанні своїх зобовязань у цьому відношенні. “У той час, як прийняттям даного проекту закону може виправити цю ситуацію”, – зазначає Секретаріат, – “Hеобхіно забезпечити, аби воно не закінчилося невдало, як попередні спроби транспозиції положень Директиви в українське законодавство”. У зв’язку із цим Секретаріат непрозоро натякнув на можливість ініціювання ним вже найближчим часом процедури врегулювання спору проти України у зв’язку із значним затягуванням у виконанні зобов’язань щодо оцінки впливу на довкілля, що також буде мати наслідком повідомлення про це міжнародних партнерів, у тому числі ЄС та його міжнародних донорів.
Слід зазначити, що Секретаріат також запропонував ініціаторам законопроекту кваліфіковану допомогу Секретаріату та його спеціалістів, що займаються питаннями охорони довкілля, у подальшому процесі розробки та прийняття цього закону.
ЕПЛ висловлює надію, що укранські парламентарі при розгляді зазначеного законопроекту дослухаються до експертної позиції визнаних європейських інституцій і вже найближчим часом закриють це давно наболіле питання із впроавдження в Україні європейської моделі оцінки впливу на довкілля.
Алексєєва Єлизавета,
провідний юрисконсульт
керівник інформаційно-аналітичного відділу ЕПЛ