1.1 Шкода довкіллю від будівництво та експлуатації ГЕС
1.2 Більшість річок України ще з радянських часів є зарегульованими і де-факто являють собою каскад ставків. Протягом останніх років активізувалось будівництво малих ГЕС на незарегульованих річках, в першу чергу в Карпатському регіоні. Також «Укргідроенерго» починає реалізацію проекту будівництва 6 ГЕС на Верхьному Дністрі. Масове будівництво ГЕС призводить до втрати біорізноманіття, погіршення якості води, нищення природних ландшафтів тощо
- Причинами масового будівництва малих ГЕС останніми роками є :
- Законодавчо встановлений зелений тариф який стимулює інвесторів будувати ГЕС. Наявність зеленого тарифу робить об’єкти гідроенергетики надприбутковими для інвестора, дохід є гарантованим за рахунок державного бюджету і не залежить від ринкових факторів. З розміром тарифа можна ознайомитись на сайті НКРЕКП http://www.nerc.gov.ua/index.php?id=23115
- Злочинна бездіяльність органів місцево та центральної влади, які фактично не дбають за інтереси громади, не контролюють будівництво малих ГЕС та їх діяльність.
- Відсутність екологічно скерованих чітких та комплексних законодавчих норм, що регулюють будівництво малих ГЕС.
- Низька екологічна свідомість бізнесу
- Низький рівень життя у віддалених гірських районах, в яких зазвичай планують спорудження малих ГЕС.
Малі ГЕС є надприбутковими для інвестора, але стають причиною суттєвого порушення екологічних прав та зниження рівня життя місцевого населення. При цьому дії державних органів, задіяних у питаннях погодження малих ГЕС скеровані лише на підтримку інвесторів. В результаті малі ГЕС спричиняють значну соціальну напругу та причиною активних виступів населення на захист своїх прав.
Основними негативними наслідками від безладу в сфері гідроенергетики є :
- Втрати біорізноманіття (недотримання вимог міжнародних конвенцій та угод).
- Перевитрачання коштів державного бюджету на компенсацію власникам ГЕС через механізм «зеленого тарифу» ( в 2014 році малі ГЕС забезпечили 0.15% від загального обсягу виробленої енергії, але отримали 0.49% від загальної суми, виплаченою ДП «Енергоринок» генеруючим компаніям http://www.er.gov.ua/doc.php?f=3066)
- Зростання соціальної напруги в місцях будівництва ГЕС
- Втрата туристичної привабливості та як наслідок – зменшення кількості туристів, що є джерелом заробітку населення та наповнення бюджетів дотаційних регіонів.
- Втрата інвестиційної привабливості місць де будується ГЕС для інших сфер діяльності
- Збільшення екологічно несприятливих процесів: паводків, зсувів, ерозії, відсутність питної води, погіршення здоров’я, зникнення населених пунктів, ліквідація яких потребує значних коштів, відсутніх у місцевих бюджетах.
В даний момент найбільш «гарячими точками» де планується або ведеться будівництво ГЕС є річки :
Черемош з притоками http://www.epl.org.ua/ecology/mali-hes/doslidzhennia-epl/2875-kolyshnii-dyrektor-natsionalnoho-parku-hutsulshchyna-vasyl-prorochuk-breshe-z-metoiu-pobuduvaty-hes-v-seli-zelene-verkhovynskoho-raionuhttp://pryroda.in.ua/miniges/chy-buty-richtsi-cheremosh/
Дністер http://www.epravda.com.ua/publications/2016/12/29/616323/
Случ з притоками https://www.facebook.com/savesluch/
ЕПЛ надає консультації та допомогу місцевим мешканцям, яким загрожує будівництво ГЕС, висвітлює проблематику в ЗМІ, готую пропозиції до нормативно-правових актів та використовує судові механізми захисту річок.