Інтенсивний розвиток тваринництва в Україні вивів Україну в число серйозних експортерів м’яса птиці та свинини, збільшив надходження валюти та та зменшення імпорту цих продуктів в Україну. Проте такий поступ має свою негативну сторону. Від численних тваринницьких комплексів по всій Україні потерпають звичайні місцеві жителі, забруднюються повітря, водні об’єкти та грунти.
Саме дерегуляція бізнесу, обмеження повноважень та кількості контролюючих органівб позбавлення місцевих жителів права впливати на екологічну складову такої діяльності призвели до нерегульованості, безконтрольності та безкарності представників аграрного бізнесу, в тому числі безвідповідальності перед місцевими громадами. Саме жителі найбільше потерпають від нестерпного смороду, від вичерпання водоносних горизотів та забруднення гноївкою їхніх паїв, від нищення дорожньої інфрастурктури та втрати будь-якої туристичної привабливості їхніх сіл. А скарги на погане самопочуття вже стали нормою для людей, що проживають на відстані декілька кілометрів від свино- та птахоферм.
Тваринницький бізнес в Європі та світі живе за чіткими нормами та правилами гри і не має права ігнорувати думку та інтереси місцевого населення, не має права виснажувати природні ресурси задля своїх надприбутків. Встановити чіткі правила гри для бізнесу нас закликає Європа через Угоду про асоціацію. Зокрема, Україні слід запровадити міжнародно визнаний інструмент оцінки впливу на довкілля для таких видів діяльності, що можуть мати серйозний вплив на двокілля (як-то свиноферми), проте цьому чиниться шалений опір аграрним бізнесом, що інтегрувався у всі гілки законодавчої та виконавчої влади.
Як відмітив народний депутат О.Єднак, бізнес має можливість виграти від чітких правил гри та прогнозованості інвестицій при запровадженні оцінки впливу на довкілля в Україні. Це також дасть додаткові важелі впливу місцевим громадам на реалізацію проектів будівництва та підвищить їх поінформованість на ранньому етапі прийняття рішень.
Президент України, як Гарант Конституції, повинен стати на сторону цивілізованого ведення бізнесу, на сторону захисту конституційного права громадян України на безпечне для життя і здоров’я довкілля. Також народні депутати мають усвідомити відповідальність за свої дії перед довкіллям та майбутнім поколінням. Тільки в гармонії екологічних, економічних та соціальних інтересів жителі України мають шанс на здорове та безпечне майбутнє.
Тому, жителі з різних куточків України, які живуть поблизу свино та птахоферм, хочуть звернутися до Президента та Парламенту по допомогу в захисті їхнього життя та здоров’я та просуванні (а не блокуванні) проєвропейських законодавчих ініціатив.
Учасники:
О.Єднак, народний депутат України
Л.Плужник, житель с.Білики, ПОлтавська обл., ГО “Своя Земля”
М.Антонів, житель с.Сівка-Войнилівська, Івано-Франківської обл.
Л.Коломієць, житель с.Велика Стратівка, Вінницька обл.
О.Мелень-Забрамна, керівник юридичного відділу МБО “Екологія-право-людина”
МБО «Екологія-Право-Людина»
Тел. +380 32 225 7682
Електронна пошта: office@epl.org.ua
Контактна особа: О.Мелень-Забрамна