Протягом 30 травня-1 червня 2017 року пройшов тренінг для суддів «Охорона довкілля та права людини», організований МБО «Екологія-Право-Людина» спільно із Національною школою суддів України. Захід відбувся за підтримки посольства Швеції у м. Кременець.
Протягом трьох днів учасники обговорили не лише практичні аспекти захисту екологічних прав та збереження довкілля, попередження заподіяння йому шкоди, але й відвідали об’єкти, які заподіюють шкоду навколишньому природному середовищу. Так, протягом першого дня тренінгу судді відвідали свиноферму у с. Керниця Городоцького району та Жовківський костомельний завод, які діють з порушенням природоохоронних норм та права мешканців на безпечне для життя та здоров’я довкілля.
Під час навчання судді також ознайомилися із теоретичними та практичними аспектами таких модулів:
- захист довкілля, екологічні права та права людини: зв’язки у міжнародному праві;
- практика ЄСПЛ – зв’язок довкілля і прав людини;
- Оргуська конвенція та доступ до правосуддя з питань довкілля. Практика Комітету з дотримання Оргуської конвенції;
- доступ до екологічної інформації.
Тренерами курсу були судді адміністративних, господарських та загальних судів різних інстанцій, які у вересні 2015 року успішно пройшли тренінг для суддів за розробленим експертами ЕПЛ курсом “Охорона довкілля та права людини”, а також фахівці ЕПЛ.
Лариса Зуєва, тренер-суддя Одеського апеляційного адміністративного суду України, наголосила: «Усі учасники були вражені форматом заходу, оскільки це перший семінар, який був проведений не за стандартним форматом, адже окрім теоретичної частини усі учасники мали можливість на контрасті побачити об’єкти екологічного лиха та красу Кременецького національного природного парку. Велика кількість екологів та юристів дала можливість наповнити захід проблематикою захисту довкілля у судах та пошуком спільних кроків вирішення цих проблем. І саме головне, що організатори та тренери семінару сподіваються, що отримані суддями інформація та практичні навички допоможуть їм зламати багаторічно складену матрицю мислення суддів, які у своїй процесуальній діяльності опираються майже завжди на закон і дуже рідко ґрунтують своє рішення на принципах верховенства права. Саме екологічне право і розділ екологічного законодавства як ніякі інші мають містити розуміння принципу верховенства права, оскільки забруднення довкілля прямо впливає і на захист прав, збереження довкілля для майбутніх поколінь».
Ірина Войтюк, ректор-засновник Академії суддів України, зазначила: «Цей навчальний захід проходив у форматі тренери для тренерів. Він є не першим аналогічного роду заходом. Аналогічні тренінги вже проводилися у Львівському, Харківському, Чернівецькому, Одеському регіональних відділеннях Національної школи суддів України. Але цей був особливим з багатьох причини. Перша – у тренінгу взяли участь судді усіх юрисдикцій першої та апеляційної інстанцій з усіх регіонів України. Друга – були поєднані теоретичні знання, зокрема щодо проблеми права на безпечне довкілля як базового права людини із відпрацюванням практичних навиків у вирішенні екологічних справ. Судді мали можливість не тільки побачити екологічні лиха, але й відчути їх на смак та запах. Переконана, що в результаті такого тренінгу судді, повернувшись до своїх регіонів, понесуть туди не тільки знання і навики, але і дух Оргуської конвенції – однієї з найлюдяніших міжнародних нормативно-правових актів, який з 1998 року є частиною українського внутрішнього законодавства. Будь-яка справа ,яка починається світлою людиною зі світлою ідеєю приречена на успіх. Я маю на увазі започаткування усіх прогресивних ідей професором Кравченко Світланою Миколаївною, яка була не тільки одним із беззмінних членів Комітету з дотримання конвенції, але й започаткувала в 1994 році громадську організацію ЕПЛ. Я особисто рада, що ЕПЛ змогла знайти добрий контакт із суддями і продовжити ту роботу, яка була започаткована ще в Академії суддів України, і зараз здійснюється Національною школою суддів – правонаступницею Академії суддів. Жвава дискусія навколо знаходження балансу між екологічними та економічними інтересами дає підстави вважати, що судді, які були на тренінгу, будуть приймати збалансовані рішення».
Підсумовуючи результати тренінгу одним словом, судді обрали такі слова: справедливість, майбутнє, надія, фанатизм, людяність, натхнення, ставлення, любов, команда, чесність, повага, важливість, відданість, справедливий баланс, сміливість, вірність, акцент, небайдужість, подяка.
Судді усвідомили значущість теми охорони довкілля і, сподіваємося, передадуть ці знання колегам.
За додатковою інформацією звертайтеся:
Ірина Войтюк, член Правління ЕПЛ
Email: irynavot@ukr.net; office@epl.org.ua
Тел.: (032) 225 – 76 – 82
Олена Кравченко, директор ЕПЛ
Email: okravchenko@epl.org.ua; office@epl.org.ua
Тел.: (032) 225 – 76 – 82