Верховна Рада України прислухалася до пропозицій ЕПЛ та відхилила неєвропейські і неекологічні зміни до національного законодавства щодо поводження з відходами.
Цього року у ВРУ зареєстровано законопроекти «Про ринок електричної енергії» (реєстр. № 4493) та «Про регулювання виробництва, використання, ввезення та розповсюдження на території України полімерних пакетів» (реєстр. № 6020). Правками №№ 1104, 1106, 1108 до законопроекту «Про ринок електричної енергії» пропонувалося віднесення побутових відходів до альтернативних джерел енергії, встановлення для суб’єктів господарювання, які виробляють електроенергію від спалювання побутових відходів «зеленого» (пільгового) тарифу. Законопроектом № 6020 передбачалося регулювання поводження з полімерними пакетами.
Міжнародною благодійною організацією «Екологія-Право-Людина» (ЕПЛ) проаналізовано зазначені законопроекти та правки до них і надіслано зауваження до профільних комітетів ВРУ, з якими можна ознайомитися тут.
Здавалось би, на перший погляд, Україні вкрай важливо вирішити проблеми поводження з відходами. Втім рішення і зміни повинні слугувати на користь довкіллю та здоров’ю громадян України, бути послідовними та зрозумілими, а також враховувати європейські підходи до поводження з відходами та контролю з боку держави за такою діяльністю.
Європейська комісія підтримує повторне використання, переробку побутових відходів, використання установок анаеробного зброджування біорозкладних відходів1, принцип розширеної відповідальності виробника. В Україні ж пропонувалося внести зміни до законодавства зовсім протилежні до європейських принципів поводження з відходами – спалювання відходів, яке не контрольоване на державному рівні та норми, які не враховували економічні інструменти із запобігання утворення відходів, зокрема пластикових пакетів.
Правки №№ 1104, 1106, 1108 до законопроекту № 4493 та законопроект № 6020 не відповідали вимогам законодавства Європейського Союзу та порушували б право громадян України на безпечне для здоров’я довкілля.
ЕПЛ вже раніше оприлюднено інформацію про те, як стимулювати бізнес та споживачів відмовитися від екологічно небезпечної упаковки та як зменшити використання пластикових пакетів http://www.liga.net/opinion/320564_est-li-zhizn-bez-odnorazovykh-paketov-opyt-es-.htm.
Профільні комітети ВРУ врахували зауваження ЕПЛ та прийняли рішення про відхилення вищезазначених законодавчих змін, з відповіддю щодо яких можна ознайомитися тут.
Зазначаємо, що ЕПЛ за фінансової підтримки Європейської комісії реалізовує проект “Українське громадянське суспільство за європейське поводження з відходами”.
ЕПЛ готове та відкрите до співпраці з усіма державними органами та неурядовими організаціями для позитивних реформ, впровадження найкращих європейських практик у сфері поводження з відходами в Україні.