Заступник міністра Інфраструктури України питань євроінтеграції В.Довгань вважає, що будівництво водного шляху Е40 принесе позитивні соціальні та екологічні наслідки а також полегшить водопостачання в Україні. Про це він повідомив у своєму офіційному листі громадську організацію «Багна» з Білорусі.
З листа до білоруських екологів, бачимо, що Мінінфраструкрури не лише не вбачає у будівництві водного шляху загрозам питного водопостачання, а й стверджує, що водопостачання дивним чином покращиться.
Варто відмітити, що при цьому, таких необережних висловлювань в листах до української громадськості Мінінфраструктури не собі не дозволяє і взагалі уникає надання відповідей на питання щодо водного шляху Е40. так, на жоден лист з цього питання в 2017 екологи ЕПЛ так і не отримали відповіді від Мінінфраструктури. Аналогічно, офіційна позиція нами не отримана також від Мінприроди, ДСНС, Держводагенства та Держрибагенства.
Дніпро забезпечує водою не тільки водоспоживачів у межах його басейну. Він є головним, а подекуди і єдиним джерелом водопостачання великих промислових центрів півдня і південного сходу України. Каналами Дніпро – Донбас, Північно-Кримським та Каховським щорічно перекидається 5-6 млн. км2 стоку за межі басейну. В цілому Дніпро забезпечує водою 2/3 території України, у тому числі близько 30 млн. чол., 50 великих міст і промислових центрів, близько 10 тис. підприємств, 2,2 тис. сільських і понад 1 тис. комунальних господарств, 50 великих зрошувальних систем і 4 атомні електростанції.
Екологи ЕПЛ переконані, що найбільш важливим моментом є те, що Е40 повинен пройти через всю зону відчуження Чорнобильської АЕС та Київське водосховище, на дні якого залишився радіоактивний мул після аварії на ЧАЕС у 1986 році. Порушення відкладів на дні водосховища а також в руслі р. Прип’ять призведе до підняття радіаційних часток у воду разом з мулом.
Дніпровська вода є основним джерелом питного водопостачання Києва, Черкас, Кременчука, Дніпра, Запоріжжя, Херсону, Каховки, Кривого Рогу та багатьох інших населених пунктів. Жодні очисні споруди не здатні очистити воду від радіаційних часточок. А фактична відсутність проточності у водосховищах залишить воду зараженою на довгий час. В умовах збільшення дефіциту ресурсів питної води, є сумніви чи проект не стане для держави більш збитковим, ніж вигідним. Відповідно до Загальнодержавної цільової програми розвитку водного господарства та екологічного оздоровлення басейну річки Дніпро на період до 2021 року передбачені заходи з зменшення радіоактивного забруднення водних ресурсів Київського водосховища, а не його примноження.
Одним із значущих екологічних наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є забруднення вод і водозбірних територій річок Прип’яті і Дніпра радіоактивними речовинами. Частина Київського водосховища знаходиться в межах зони відчуження. Площа водосховища у Зоні становить 2700 гектарів. Проте радіоактивні мули поширені не лише в межах Зони, а й на значно більшій площі, за рахунок виносу вздовж фарватеру. На даний момент в мулистих відкладеннях Київського водосховища сконцентрована значна частина радіоактивних речовин, що надійшли в навколишнє середовище із зруйнованого реактора. Так, за оцінками експертів, сьогодні на дні Київського водосховища назбиралося близько 7200 Кюрі цезію-137. Середня глибина Київського водосховища становить 4,1 м., максимальна – 15 метрів (під самою греблею).
Основним джерелом надходження радіонуклідів у Київське водосховище лишається річка Прип’ять. Сучасні величини надходження радіонуклідів в Київське водосховище зі стоком річки Прип’ять становить по 137Cs близько 1,2х1012 Бк, і по 90Sr до 4х1012 Бк. Джерело забруднення води цезієм-137 – це водозбірні території Республіки Білорусь.
Варто відзначити, що згідно з «Національною програмою екологічного оздоровлення басейну Дніпра та поліпшення якості питної води» в Київському водосховищі сьогодні акумулюється 23% радіостронцію, який надходить з водами річок Прип’ять і Дніпро (інша активність переноситься в Канівське і Кременчуцьке водосховища).
Наслідками підняття суспензії із радіоактивними часточками в товщу води може стати причиною загрози зараження питної води у водозаборах.
Попередні повідомлення на тему Е40:
Водни шлях Е40 загрожує виконанню угоди про асоціацію з ЄС
http://epl.org.ua/announces/vodnyj-shlyah-e40-zagrozhuye-vykonannyu-ugody-pro-asotsiatsiyu-z-yes/
Судноплавний шлях Дніпром лобіює президентська партія та «НІБУЛОН»
http://epl.org.ua/announces/7705/
Водний шлях Е40: загроза радіаційного забруднення Дніпра
http://epl.org.ua/announces/vodnyj-shlyah-e-40-zagroza-radiatsijnogo-zabrudnennya-dnipra/
Непрозоре підписання дорожньої карти «Е40»: екологічні ризики
http://epl.org.ua/announces/neprozore-pidpysannya-dorozhnoyi-karty-e-40-ekologichni-ryzyky/
Нардепи нишком узаконюють водний шлях Е40
http://epl.org.ua/announces/nardepy-nyshkom-uzakonyuyut-vodnyj-shlyah-e40/
Актуальна інформація про кампанію протистояння проекту водного шляху Е40 розміщена на сайті http://stope40.org ; https://www.youtube.com/watch?v=75KGIq7SToU
Контакти:
Василюк Олексій, еколог ЕПЛ
vasyliuk@gmail.com