Сьогодні, 20 березня 2018 року Верховна Рада України прийняла Закон України “Про стратегічну екологічну оцінку”. Прийняття цього закону випливало, в першу чергу, із міжнародних зобов’язань України в рамках Угоди про Асоціацію Україна-ЄС та в рамках Протоколу про стратегічну екологічну оцінку до Конвенції про оцінку впливу на навколишнє середовище в транскордонному контексті.
Нагадаємо, що це друге прийняття. 31 жовтня 2016 року Президент України застосував право вето і повернув закон про стратегічну екологічну оцінку, прийнятий 4 жовтня 2016 року, на доопрацювання. Сподіваємося, що проведені доопрацювання тексту та роз’яснювальні заходи виявляться достатніми і Президент України підпише закон в обумовлений Конституцією строк. У такому випадку очікуваною датою введення в дію відбудеться наприкінці вересня – на початку жовтня 2018 року.
Проект закону про СЕО розроблявся видатними українськими та іноземними юристами, а також знайшов широку підтримку в колах фахових екологічних організацій, був підтриманий Реанімаційним Пакетом Реформ.
Згідно правової позиції щодо відповідності Закону України про стратегічну екологічну оцінку Протоколу ЄЕК ООН про СЕО та Директиві ЄС про СЕО експертів Програми «Екологізація економіки в країнах Східного партнерства» («EaP GREEN»)1:
Загалом закон про СЕО відповідає міжнародним та європейським вимогам до СЕО. Він містить належно розроблені положення щодо визначення необхідності проведення процедури, змісту та рівня деталізації інформації та підготовки звіту про СЕО, участь громадськості, консультації з органами влади у сфері охорони довкілля та охорони здоров’я та транскордонних процедур. Відповідні положення є достатньо точними та повними, щоб відповідати вимогам Протоколу ЄЕК ООН про СЕО та Директиві ЄС про СЕО.
Закон є повним і добре розробленим. Він характеризується внутрішньою цілісністю і відповідністю міжнародним стандартам, що виявляється у детальному викладі більшості процедурних вимог в самому законі.
Загалом Закон про СЕО пропонує достатньо розроблену правову базу, яка б мала гарантувати належне практичне застосування відповідних схем СЕО згідно вимог Протоколу ЄЕК ООН про СЕО та Директиви ЄС про СЕО, і, якщо буде зрештою прийнятий, стане важливим кроком в напрямку покращення охорони довкілля та сталого розвитку, а також сприятиме демократизації процесу прийняття рішень урядом України.
Разом із законом про оцінку впливу на довкілля, прийнятий закон закладає законодавчі основи функціонування в Україні прогресивної системи екологічної оцінки рішень, що можуть мати вплив на довкілля, на усіх рівнях, починаючи від загальнодержавних стратегій, планів і програм і закінчуючи дорогами, фабриками і заводами.
МБО “Екологія-Право-Людина” вітає такий крок Парламенту і очікує ефективної і злагодженої роботи уряду із розробки та прийняття необхідної підзаконної нормативно-правової бази.
За додатковою інформацією звертайтеся:
Єлизавета Алексєєва, керівник інформаційно-аналітичного відділу ЕПЛ
Софія Шутяк, провідний юрисконсульт ЕПЛ, адвокат
Email: office@ epl.org.ua, тел.: (032) 225 76 82
1 Програми «Екологізація економіки в країнах Східного партнерства» («EaP GREEN») – це велика регіональна програма, що реалізується Європейською економічною комісією Організації Об’єднаних Націй (ЄЕК ООН), ОЕСР, ЮНЕП і ЮНІДО і має на меті допомогти шістьом країнам Східного партнерства Європейського союзу – Вірменії, Азербайджану, Білорусі, Грузії, Республіці Молдова та Україні – в здійсненні цими країнами переходу до «зеленої» економіки. Однин із основних компонентів програми спрямований на сприяння використанню державами стратегічної екологічної оцінки (СЕО) і оцінки впливу на навколишнє середовище (ОВНС) в якості найважливіших інструментів планування з метою екологічно стійкого економічного розвитку.