«Механіко-біологічна переробка (МБП) визнана у Європі як неефективний спосіб вирішення проблеми із побутовими відходами. Про це свідчить досвід європейських країн. Протягом останніх 10 років у Польщі збудовано 161 підприємство з MБП, що становить найбільшу кількість у світі. Разом з тим, вони не виконують свою основну функцію, так як середня кількість відходів, переданих в результаті MБП для переробки, не перевищує 7 %. Підприємство з MБП у Вільнюсі вважається одним із найкращих серед схожих комплексів інших країн, але і воно відсортовує лише 6 % відходів для переробки. MБП отримала негативну оцінку у європейських країнах та не може слугувати прикладом для впровадження в Україні», – йдеться у зверненні Європейського екологічного бюро (ЕЕВ)1 від 29.05.2018 року до ЄБРР, Мінприроди, Мінрегіону, Львівської ОДА та Львівської міської ради2.
ЕЕВ створене у 1974 році та об’єднує фахівців у сфері охорони довкілля з понад 140 провідних організацій та більш як 30 країн Європи. ЕЕВ бере активну участь у підготовці, наданні пропозицій до директив, рішень, що приймаються Європейською Комісією. Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людина» (ЕПЛ) є членом ЕЕВ та входить до робочої групи з управління відходами. ЕПЛ висловлює подяку ЕЕВ за надання допомоги у виборі найкращих шляхів вирішення проблеми відходів та у інших напрямках з охорони довкілля в Україні.
12.04.2018 року в Єдиному реєстрі з ОВД оприлюднено повідомлення про плановану діяльність щодо будівництва ЛКП «Зелене місто» механіко-біологічного комплексу з перевантаження та переробки твердих побутових відходів на вул. Пластовій 13, у Львові3. Будівництво комплексу передбачає виготовлення технічного компосту з органічних відходів та виготовлення твердого відновленого палива (RDF) з пластику, деревини, інших відходів. Обов’язковою вимогою для спалювання такого палива є висока температура, яку можуть забезпечити цементні заводи. Висока температура необхідна для розщеплення складних органічних сполук, зокрема діоксинів4. Детальніше інформація на сайті ЕПЛ5.
Строк для подання зауважень та пропозицій громадськості до Мінприроди щодо вищезазначеного повідомлення про плановану діяльність з будівництва комплексу тривав 20 робочих днів. Після чого Мінприроди оприлюднило їх в Єдиному реєстрі6 та передало ЛКП «Зелене місто» Львівської міської ради для розгляду і врахування при підготовці звіту з ОВД. Відповідно до Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» суб’єкт господарювання при розгляді зауважень та пропозицій враховує їх повністю, частково або обґрунтовано відхиляє, про що відображається у звіті з ОВД.
ЕПЛ підготовлено зауваження та пропозиції до повідомлення про плановану діяльність щодо будівництва комплексу7. Основним зауваженням до планованої діяльності є відмова від МБП, зважаючи на досвід європейських країн, які відходять від такої технології, як неефективної. ЕПЛ не підтримує виробництво RDF-палива, яке не має попиту на цементних заводах в Україні, а відтак – захоронюватиметься на сміттєзвалищі. Також, з економічної та екологічної точки зору не доцільно виготовляти технічний компост із органічних відходів, роздільний збір яких у Львові міською владою не передбачається. Таким чином, компост буде забруднений і за своїми хімічними показниками підлягатиме також захороненню на сміттєзвалищі.
Отже, Львів за десятки мільйонів євро планує збудувати комплекс МБП, який продукуватиме відходи, що захоронюватимуться на сміттєзвалищі, ділянку для якого так і досі не знайдено.
Натомість, ЕПЛ пропонує організувати у Львові роздільний збір пластику, паперу, картону, та обов’язково органічних відходів, будівництво станції для їхнього зброджування у закритих камерах без доступу кисню, встановлення дегазаційної установки і генератора з метою вироблення енергії, будівництво сортувальної лінії. Залишки відходів після сортування на лінії необхідно місту захоронювати. Тому паралельно ЛКП «Зелене місто» слід комунікувати з громадами навколишніх населених пунктів, знайти земельну ділянку та будувати новий полігон для побутових відходів.
Львів має унікальну можливість скористатися найкращим досвідом європейських країн з управління відходами, відкритися для світу не тільки історичними і архітектурними цінностями, але не засмічуючи різні куточки України, стати чистим та дружнім для довкілля.
За додатковою інформацією звертайтеся:
Наталія Городецька, юрисконсульт ЕПЛ
E-mail: office@epl.org.ua, тел.: (032) 225-76-82
1 http://eeb.org/
2 Звернення ЕЕВ від 29.05.2018
3 http://eia.menr.gov.ua/uploads/documents/528/reports/3943914a6bff56f7b94e457883d5d902.pdf
4 http://ec.europa.eu/environment/waste/studies/pdf/rdf.pdf
5 http://epl.org.ua/environment/pozytsiya-epl-shhodo-dij-lvivskoyi-miskoyi-rady-u-sferi-povodzhennya-iz-tverdymy-pobutovymy-pidhodamy/
6 http://eia.menr.gov.ua/uploads/documents/528/reports/413764d5b460dc4dc8cc3b3ea65a7f3f.pdf
7 Зауваження та пропозиції ЕПЛ до повідомлення про плановану діяльність