Проведений ЕПЛ аналіз реєстру лісорубних квитків по Черкаському ОУЛМГ показав аномально велику кількість деревини, заготовленої під час «рубок поодиноких дерев». Зокрема, в проміжку 01.01.2018-02.07.2018 було виписано лісорубних квитків на проведення «вибіркових рубок поодиноких дерев» сумарним обсягом 61069 кубометрів ліквідної деревини. Загальний обсяг всіх рубок за цей період – 562843 кубометрів. Тобто, кожне десяте дерево на Черкащині було зрубано саме під час «рубок поодиноких дерев»!
Переважно такі рубки призначаються в соснових насадженнях, а з одного гектару в середньому вилучається трохи більше 20 кубометрів деревини.
Скріншоти з реєстру лісорубних квитків по Черкаському ОУЛМГ
На даний момент законодавство України не містить детальної процедури призначення рубок поодиноких дерев. Раніше їх призначали переважно для оперативного вилучення небезпечних дерев навколо трас, рекреаційних пунктів, меж населених пунктів та інших місць, де вони створювали небезпеку людям. Очевидно, що в даному випадку причини призначення цих рубок були інші – про що свідчить в першу чергу їхній аномально великий обсяг.
На нашу думку, за «рубками поодиноких дерев» стоїть фактичне проведення вибіркових санітарних рубок, тільки під іншою назвою.
Бо це дозволяє :
- проводити такі рубки без тривалої процедури погодження;
- проводити такі рубки в сезон тиші;
- підбирати дерева для рубок без чітко визначених критеріїв.
Світовий досвід ведення лісового господарства свідчить про те, що в окремих категоріях лісів (в першу чергу – хвойних експлуатаційних) санітарні рубки дійсно потрібні і проводити їх треба максимально оперативно.
У той-же час українські лісівники дискредитують різні види рубок формування та оздоровлення лісів, використовуючи їх де-факто для заготівлі деревини в неексплуатаційних лісах. Це стосується санітарних, лісовідновних рубок та рубок реконструкції рідколісся. Такі дії дають лише зворотній ефект у вигляді ускладнення процедури призначення та заборони окремих видів рубок. І тому немає сумніву, що подальше зловживання «рубками поодиноких дерев» призведе лише до нових заборон, які ще більше ускладнять ведення лісового господарства.
ЕПЛ звертається до Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства з проханням пояснити доцільність призначення «рубок поодиноких дерев» в такій кількості, а також повідомити, на підставі яких нормативно-правових актів вони робляться і хто їх призначає.
За додатковою інформацією звертайтеся:
Петро Тєстов, аналітик ЕПЛ
Email: office@epl.org.ua; petro.testov@gmail.com
Тел.: (032) 225 – 76 -82; (068) 934 – 95 – 74