У четвер, 2 серпня 2018 у приміщенні Українського кризового медіа центру відбувся брифінг на тему “Мораторій – не панацея. Як врятувати українські ліси?”.
Нещодавно Україну сколихнуло дві події – звіт британської організації Earthsight про незаконні рубки та контрабанду лісу в Україні та ветування Петром Порошенком законопроекту про заборону експорту паливної деревини.
Це все спричинило масштабні дискусії у суспільстві на тему збереження лісів України, а прем’єр-міністр Володимир Гройсман на засіданні Уряду заявив про рішучі дії для зупиненки нелегальних рубок.
Аналітик ЕПЛ Петро Тєстов наголосив на тому, що мораторій не допоможе зберегти ліси і це більше економічне питання, ніж природоохоронне. Про це, зокрема, свідчить, що за весь період дії мораторію на експорт лісу-кругляку обсяги рубок в Україні майже не змінилися, а цінні природоохоронні ліси продовжують вирубувати. А для вирішення проблем лісової галузі треба провести системні реформи. Але є низка заходів, які за наявності політичної волі можна реалізувати якнайшвидше, що дасть реальні результати зі збереження українських лісів.
На думку ЕПЛ, однією із основних проблем лісової галузі є те, що Державне агентство лісових ресурсів України (ДАЛРУ) об’єднує і господарську, і контролюючу функції.
“Укрдержліспроект” – установа, яка відповідає за інвентаризацію лісів та планування рубок, і державні спеціалізовані лісозахисні підприємства, які контролюють проведення санітарних рубок, підпорядковані ДАЛРУ і не мають бюджетного фінансування. І, відповідно, залежачи фінансово від лісових господарств, не можуть бути об’єктивними та незалежними. Ці дві установа треба перепідпорядкувати Мінприроди, що допоможе зменшити корупційну складову у їх діяльності. Другою великою проблемою є відсутність єдиного документу, який регулює всі види рубок. “На сьогодні є чотири документи, які затверджені на різних рівнях і містять суперечливі норми, але єдиного документу для всіх видів рубок немає”, – зазначила Катерина Норенко, аналітик ЕПЛ.
Ганна Голубовська-Онісімова, голова робочої групи “Довкілля, зміни клімату та енергетична безпека” у рамках форуму громадянського суспільства Східного партнерства наголосила, що Угода про асоціацію України з ЄС запроваджує деревний регламент, що вимагає підтвердження легальності походження деревини, яка експортується на європейські ринки. Для ухвалення більшості зі змін, необхідних для цього, треба лише політична воля.
Із повним відеозаписом брифінгу можна ознайомитися за посиланням
https://www.youtube.com/watch?v=Ka6MFvB93kw
Із заходами, які пропонує здійснити ЕПЛ найближчим часом, можна ознайомитися за посиланням https://docs.google.com/document/d/1KAkJ-s0NEduEucUQ1NBhiPbnNBQdD38o7P00_fHcW2E/edit?usp=sharing
Контакти:
Петро Тєстов, аналітик МБО “Екологія-Право-Людина”
office@epl.org.ua, petro.testov@gmail.com
Катерина Норенко, аналітик МБО “Екологія-Право-Людина”
office@epl.org.ua, kateryna.norenko@gmail.com
Ганна Голубовська-Онісімова, голова робочої групи “Довкілля, зміни клімату та енергетична безпека” в рамках форуму громадянського суспільства Східного партнерства