Однією з країн1, у яку експортували українських дельфінів у 1990-1997 роках, була Угорщина. Так, 26 липня 1992 року 5 дельфінів афалін, які перебували у власності українського навчального та наукового центру «Життя моря» (В. Кулагін) та брали участь у Югославському шоу, було транспортовано в Будапешт. Дельфінів, яких транспортували за допомогою гелікоптера та вантажівок, помістили у громадський басейн для плавання на острові Маргіт2.
Перелік дельфінів та їхня доля:
- Турн, самець. Помер протягом тижня після прибуття.
- Бабл, самка.
- Нана, самка.
- Ігма, самка.
- Неідентифікований дельфін. За офіційними даними, він був повернений назад одразу після прибуття через важке захворювання. Однак, важко хворих дельфінів зазвичай не перевозять через велику загрозу їхньому життю, через що вважається, що він насправді помер під час транспортування.
Фактично, після транспортування, вижило лише троє дельфінів. Однак, Бабл та Нана були важко хворі, поводилися апатично, не брали участь у шоу та не виявляли жодного інтересу до їжі. На тілі дельфінів були ознаки грибкової інфекції. Лише один дельфін зміг брати участь у шоу, яке відбувалося двічі на день.
Басейн, у якому перебували дельфіни, не був призначений для їхнього утримання. Він не мав спеціальних фільтрів, через що вода була мутною, з фекаліями, та починала цвісти. Дельфіни страждали від інфекцій через забруднену воду та стреси, зумовлені різкими змінами у солоності води, неналежними умовами утримання та браком догляду. Через це їхній стан тільки погіршувався.
На цю ситуацію звернули увагу неурядові організації, журналісти та Міністр екології Угорщини, який 13 вересня 1992 року призупинив діяльність дельфінарію. Дельфінів почали лікувати, а у жовтні 1992 року їх було повернено в Україну3.
Цікаво, що після цих подій Міністр екології Угорщини та угорський Національний орган із охорони природи заявили, що вони не нададуть дозволів на будь-яке майбутнє використання дельфінів у шоу. У 2002 році в Угорщині був заборонений продаж дельфінів, а країна стала вільною від дельфінаріїв4.
А ми нагадуємо, що під час утримання дельфінів в неволі неможливо забезпечити належні умови утримання. Незабезпечення цих умов є жорстоким поводженням з тваринами. Будьте гуманними, не відвідуйте дельфінарії та інші заклади, де утримують тварин в неволі, не фінансуйте незаконну діяльність та жорстоке поводження з тваринами! Не ставайте причиною зникнення тварин!
Детальніше про інші випадки експорту дельфінів з Чорного моря – читайте у нашій наступній новині.
Наші контакти:
+380 32 225 76 82
office@epl.org.ua
Наталія Куць, юрисконсульт ЕПЛ
natalia.kuts1@gmail.com
1 Дельфіни із Чорного моря: куди їх експортували та навіщо? ЕПЛ, http://epl.org.ua/announces/delfiny-iz-chornogo-morya-kudy-yih-eksportuvaly-ta-navishho/
2 “The Dolphin Traders – An Investigation into the World-wide Trade and Export of Black Sea bottlenose dolphins (Tursiops truncatus) from the Ukraine and Russia, 1990 – 1997”, WDCS
3 Там само.