Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людина» (ЕПЛ) закликає не спалювати суху рослинність, а робити з неї компост та удобрювати присадибні ділянки. Побутові ж відходи (ПЕТ пляшки, пластик, поліетилен, папір, картон) необхідно роздільно сортувати, ресурсоцінні компоненти передавати до пунктів збору, решту відходів захоронювати на полігонах. Якщо ж пунктів роздільного збору відходів не організовано, особливо у сільських населених пунктах, то слід вимагати від органів місцевого самоврядування їхнього облаштування у відповідності до статті 21 Закону України «Про відходи»1.
Спалення сухої рослинності, відходів вже стало системним явищем в Україні як восени, так і навесні. З настанням осені міста та села знову потерпають від диму та вогню. Люди ж, «дбаючи» про чисте і прибране подвір’я, присадибну ділянку, поле, не задумуються, що роблять шкоду перш за все для своєї родини, навколишніх людей і довкілля, знищують здоров’я дітей.
Неодноразово ЕПЛ на своєму сайті та у ЗМІ наголошувала на небезпеці спалювання як сухої рослинності, так і побутових відходів, з матеріалами яких можна ознайомитися тут2.
Спалювання сухої рослинності та відходів має згубний вплив на довкілля, адже призводить до забруднення атмосферного повітря, спричинення різноманітних захворювань у людей руйнування екосистем, зокрема, знищення комах, тварин, рослин та мікроорганізмів, погіршення якості ґрунту. Про шкоду нашій природі від спалювання сухої рослинності ЕПЛ підготовлено ролик: https://www.youtube.com/watch?v=RNIwgrgo_Yo.
Під час спалювання однієї тонни листя в повітря потрапляє 30 кг чадного газу. Навіть, у випадку, якщо суха рослинність має незначну вологість, температура полум’я знижується і від неповного згоряння утворюється чадний газ. Коли горять листя і трава, тільки верхня частина багаття отримує достатню кількість кисню (тобто високу температуру), тоді як середні шари тліють і димлять, виділяючи токсичні і шкідливі для здоров’я і довкілля хімічні речовини: чадний газ, оксиди азоту. Чадний газ – це небезпечна речовина, яка легко зв’язуючись з гемоглобіном крові, блокує надходження кисню до тканин, унаслідок чого настає кисневе голодування і «задуха» клітин організму людини. Спалення ж побутових відходів на подвір’ї, зокрема, пластикових виробів призводить до забруднення повітря складними органічними речовинами, зокрема, поліароматичними вуглеводнями. Шкідливі речовини осідають в легенях і призводять до астми, хвороб серцево-судинної системи, раку.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я у світі щороку від хророб, пов’язаних із забруднення повітря, помирає сім мільйонів людей3.
Забруднення довкілля відбувається саме через низькі температури спалювання як сухої рослинності, так і відходів. В європейських країнах дозволяється спалювати відходи тільки на спеціалізованих підприємствах при температурі вище 800 градусів і обов’язково за наявності очисних фільтрів.
Тож, ЕПЛ закликає українців компостувати суху рослинність та передавати побутові відходи на переробку та захоронення, тим самим зберегти довкілля і здоров’я для майбутніх поколінь.
1 http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/187/98-%D0%B2%D1%80/print
2 http://epl.org.ua/announces/mizhnarodna-blahodiina-orhanizatsiia-ekolohiia-pravo-liudyna-zasterihaie-vid-nehatyvnykh-naslidkiv-vypaliuvannia-sukhoi-roslynnosti/http://epl.org.ua/environmental-news/chomu-ne-mozhna-vypaliuvaty-travu-i-do-choho-tse-pryzvodyt/
http://epl.org.ua/human-posts/spalyuvannya-lystya/
http://epl.org.ua/human-posts/pravove-regulyuvannya-spalyuvannya-suhoyi-roslynnosti-ta-lystya/
http://epl.org.ua/human-posts/chomu-ne-mozhna-spalyuvaty-tverdi-pobutovi-vidhody/
http://zhovkivchanka.com/cikavo/szhiganie-suxoj-rastitelnosti-prestuplenie-protiv-.html
3 http://www.who.int/news-room/air-pollution